Anket: İmamoğlu ve Yavaş yeni partiye olan talepleri azalttı

Optimar’ın Türkiye genelinde yaptığı anket sonuçlarına göre “Yeni partiye ihtiyaç var” diyenlerin oranı yüzde 14.9’a düştü. Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir, “CHP’li belediyeler yeni partiye olan talepleri azalttı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı” dedi.

Optimar Anket Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş yeni partiye olan talepleri azalttı

Optimar Anket: Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş yeni partiye olan talepleri azalttı.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, ‘Yeni partilere ilgi azalıyor’ başlığıyla yayımlanan yazısında Optimar Araştırma Şirketi’nin ‘yeni parti’ anket sonucunu paylaştı.

Optimar Araştırma Şirketi Başkanı Hilmi Daşdemir ile konuştuğunu belirten Selvi, “Yeni partilere ihtiyaca ilişkin en yüksek oranı yüzde 34.6’yla 2019 yılı Şubat ayında bulduklarını belirtti. Yani yerel seçimlerden hemen önce. Yerel seçimlerden sonra ise ‘Yeni partiler kurulsun’ diyenlerin oranında hızlı bir düşüş tespit edilmiş.

Optimar’ın 12-15 Kasım tarihleri arasında Türkiye genelinde yaptığı ankette ‘Yeni partiye ihtiyaç var’ diyenlerin oranı yüzde 14.9 çıkıyor. Bu oran eylül ayında 25.8’den ekim ayında 18.6’ya gerilemiş. Ali Babacan partisini kurana kadar bu oran yüzde 10’a düşerse şaşırmayın. Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir’den bu sonuçlarını yorumlamasını istedim.” ifadelerini kullandı.

Abdulkadir Selvi, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“Daşdemir önce önemli bir noktaya dikkat çekti.

‘Yeni partiye ihtiyaç var diyenlerin öncelikle homojen olmadığını görüyoruz. Kimi yeni partinin kimliğinin Atatürkçü olmasını, kimi milliyetçi olmasını, kimi demokrasiyi öncelemesini, kimi ekonomiyi, kimi ise İslamcı bir çizgide olmasını istiyor’ dedi.

“Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı”

Sonra madde madde anlattı.

1- ‘Yeni parti kurulmalı’ diyenlerin tek bir partide toplanması mümkün gözükmüyor.

2- CHP’li belediyeler yeni partiye olan talepleri azalttı. Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, toplumun muhalefet ihtiyacını karşılamaya başladı.”

Türkiye Eğilimleri araştırması: AKP ve MHP yüzde 50’yi bulamıyor!