İmamoğlu: Arap şirketleri o arazileri ekip biçerler artık; olmayacak o proje!

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul güzergahında Arap şirketleri arazi aldıysa aldı. Eker biçerler artık. Çünkü olmayacak o proje. Yapılmayacak! Bu projenin maliyeti asla 75 milyar TL değil. 200 milyar lira derseniz yanılmazsınız.

Ekrem İmamoğlu: Kanal İstanbul için arazi alan Araplar ekip biçerler artık

Ekrem İmamoğlu: Arap şirketleri o arazileri ekip biçerler artık; olmayacak o proje!

Kanal İstanbul güzergahındaki arazilere Arap şirketlerinin ilgisine tepki gösteren İmamoğlu, “Arap şirketleri arazi aldıysa aldı. Eker biçerler artık. Çünkü olmayacak o proje. Yapılmayacak” dedi.

Sözcü‘ye açıklamalarda bulunan Ekrem İmamoğlu, “İsteseniz de istemeseniz de yapacağız” söylemini eleştirerek şöyle konuştu:

“Ortada kural da yok”

— Kuralına göre yapsan, mevzuyu tüm aşamalarını geçirerek yapsan diyeceğim ki ‘her şey kuralına uygundu biz laf dinlemiyoruz’. Ortada kural yok ki, plana işlenmemiş. Bir kamulaştırma kararı yok. Mesela Arnavutköy ve Başakşehir sınırlarında kanalın geçeceği yerler var. Hâlâ kanalın geçeceği yerlerde imar veriyor, inşaat ruhsatı veriyor, plan geçiriyor. Bu kadar karmaşık bir süreç. İçinde akıl ve bilim yok.

Biz teknik verilerimizi açıklıyoruz. Her açıkladığımız veriye sonunda cümle değiştirerek yanıt veriyorlar. Biz ‘böyle olur’ diyoruz. Karşılığında ‘böyle olmaz’ diyorlar. Açıklama sorumlusu gibi bakan her gün çıkıp bir cevap yetiştiriyor.

“Projenin maliyeti 200 milyar deseniz yanılmazsınız”

Projeye 75 milyar liradan fazla harcanacağını savunan İmamoğlu, “200 milyar deseniz yanılmazsınız. İş insanı olarak kalem kalem çıkarsam maliyeti bulurum en fazla yüzde 25 yanılırım. Bu projenin maliyeti asla 75 milyar TL değil” dedi. Projeye şiddetle karşı çıkan İmamoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

‘Fatih Sultan Mehmet’in fethedip bize emanet ettiği tarihe ihanettir’

“Bu güzel memleketin doğasını mahvediyoruz. Bu mesele önce İstanbullunun meselesi, sonra 82 milyon vatanseverin meselesi. Daha da ötesi dünyanın meselesi. Kafana göre dünyanın coğrafyası ile oynayamazsın. Olamayacağını akılla bilimle anlatacağız, asla siyasileştirmeyeceğiz. Kimse de sayın Cumhurbaşkanı istiyor diye kabul etmesin. Akıl ve bilim kabul ediyorsa etsin. Bu proje, 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in fethedip bize emanet ettiği tarihe ihanettir.”

Arap şirketlerinin Kanal İstanbul güzergahında aldığı arazilere imar çıktı!

Arap şirketlerinin Kanal İstanbul güzergahında aldığı arazilere imar çıktı!

Kanal İstanbul Projesi’nin ÇED raporuna yönelik itirazlar devam ederken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın jet hızıyla plan değişikliğine gittiği ortaya çıktı. ÇED süreci tamamlanmadan projenin etrafına kurulacak “Yenişehir” İstanbul’un anayasası kabul edilen Çevre Düzeni Planı’na işlendi.

Plan değişikliği, ÇED raporunun askıya çıktığı 23 Aralık 2019 günü onaylandı. 30 Aralık günü askıya çıkarılan plan bir ay boyunca itirazlar için askıda kalacak. Yeni plan ile kanalın etrafına konutlar, oteller, sanayi siteleri, teknoparklar, üniversiteler, haller, TIR-kamyon parkları, kongre ve fuar merkezleri, kamping alanları, izci kampı, spor tesisleri, tam donanımlı hastaneler inşa edilecek.

Polimetre: AKP ve MHP parlamenter sisteme dönüş önerisi getirecek