İstanbul’da çekici hizmeti Ankara merkezli vakfa devredildi

İstanbul’daki çekici hizmeti Ankara merkezli Polis Teşkilatlarını Güçlendirme Vakfı tarafından gerçekleştirecek.

istanbul çekici hizmeti nereye polis cezası

İstanbul’da çekici hizmetini Polis Teşkilatlarını Güçlendirme Vakfı yapacak.

Ankara merkezli vakfa devredilmiş

İstanbul’da çekici hizmetlerinin, Ocak ayından itibaren Ankara merkezli Polis Teşkilatlarını Güçlendirme Vakfı’na devredildiği öğrenildi.

Daha önce, İstanbul Polis Hizmetleri Geliştirme Derneği ve ilçe polis derneklerinin 300 çekici ile verdiği hizmetin Ocak ayı itibari ile son bulduğu bilgisine ulaşıldı.

Çekici hizmeti vermesi sonlandırılan İstanbul Polis Hizmetleri Geliştirme Derneği, geçtiğimiz Kasım ayında, İstanbul Trafik Vakfı’na ait 60 çekiciyi de bünyesine katmıştı.

Aralık 2019’da İstanbul Valiliği, 1996 yılında kurulan İstanbul Trafik Vakfı’nın, kentte park yasağını ihlal eden araç çekme, taşıma ve kurtarma faaliyetlerini sona erdirdiğini duyurdu.

Günde 1500 araç çekiliyor, 135 bin lira toplanıyor

İstanbul’da 300 çekiciyle günde ortalama bin 500 araç çekiliyor. Bu araçların günlük olarak topladığı paranın ise 135 bin lira olduğu belirtiliyor.

2018 yılında İBB’ye devri gündeme gelmişti

2018 yılında belediyelerin trafikle ilgili yetki ve sorumluluklarını tam olarak yerine getirmesi için bir yasal düzenleme yapılması gündeme gelmişti.

Düzenleme ile park yasağına uymayan araçları çekme görevinin de Emniyet’ten alınıp, Avrupa ülkelerinde olduğu gibi büyükşehir belediyelerine devredilmesi planlanıyordu.

Park yasağına uymayan veya Elektronik Denetleme Sistemlerinden (EDS) kaynaklanan bazı kural ihlallerine yönelik denetimlerin büyükşehir belediyeleri tarafından yapılması planlanıyordu. Ancak bu konuda bir gelişme olmamıştı.

Korkunç olay

Geçen gün Kadıköy’de yaşanan olay çekiciler konusunu yeniden gündeme getirmişti.

Kadıköy Acıbadem’de meydana gelen olayda; park halindeki bir otomobili çekmeye çalışan çekici operatörü, kontrol etmeden kaldırdığı araçtaki 79 yaşındaki Leyla Çetinkol, durumu anlamak için araçtan inmek isterken, bir buçuk metre yüksekten düşmüş ve vücudunda 6 kırıkla hastaneye kaldırılmıştı.

İstanbul Trafik Vakfı artık araç çekme işlemi yapmayacak