NEON: Samsung’dan yapay insan avatarlar geliyor!

Samsung STAR Labs’ten çıkan yapay insan projesi NEON, insan görünümlü yapay zeka avatarlar sunmaya hazırlanıyor. Bilim kurgu gerçek oluyor!

NEON: Samsung STAR Labs yapay insan avatarlar geliyor!

NEON: Samsung’dan yapay insan avatarlar geliyor!

Samsung STAR Labs imzalı NEON’un ilk ortaya çıktığı zaman hatırlarsınız ne olduğu hakkında herhangi bir bilgi verilmemişti. Bu yüzden de kişiler bunun “gelişmiş bir yapay” zeka üstüne kurulan akıllı hoparlör olabileceğini düşünmeye başlamıştı. Daha sonra NEON’un arkasında yapay bir insanın yer aldığı ortaya çıktı.


Gerçekleştirilen gerçek video kayıtları üzerinden hazırlanan bu dijital avatar ya da yapay insan (artificial human), yeni bilgilere göre duruma göre otomatik olarak yeni mimikler, diyaloglar ve hareketler oluşturabiliyor.

Gelişmiş bir makine öğrenme ve yapay zeka sistemleri üzerine kurulan ve CORE R3 olarak geçen sistem, gerçekten çok büyük merak uyandırıyor.

NEON: Samsung STAR Labs yapay insan avatarlar geliyor!

Bixby ile hiçbir alakasının olmadığı aktarılan bu robotik yapay insan, tamamen yeni bir altyapı üstüne kuruluyor denmişti. Bu projenin başındaki isim Paranav Mistry ve ortaya çıkan diğer bilgilere bakılırsa NEON tam bir gerçekçi “dijital avatar” konumunda yer alıyor.

Tam olarak sanal ortamda etkileşim kurabileceğimiz yapay insanlar hazırlayan Samsung NEON, bununla CES 2020’ye damgasını vuracak izlenimi oluşturuyor.

Samsung, NEON ile yeni dönem başlatıyor Hazırlanan bu sistemin birçok farklı alanda aktif olarak görev alabileceği söyleniyor. Ancak NEON’dan çıkan CORE R3 şimdilik daha çok bir gelecek gösterimi gibi duruyor.

CES 2020 kapsamında detaylanması merakla beklenen sistem, bakalım beklediğimiz bilim kurgu gerçekliğini sunabilecek mi?

Neo.life internet sitesinde geri sayım devam ediyor…


Kaynak: LOG

2020 yılında hayatımızı değiştirecek teknolojik yenilikler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.