NEON: Samsung’dan yapay insan avatarlar geliyor!

Samsung STAR Labs’ten çıkan yapay insan projesi NEON, insan görünümlü yapay zeka avatarlar sunmaya hazırlanıyor. Bilim kurgu gerçek oluyor!

NEON: Samsung STAR Labs yapay insan avatarlar geliyor!

NEON: Samsung’dan yapay insan avatarlar geliyor!

Samsung STAR Labs imzalı NEON’un ilk ortaya çıktığı zaman hatırlarsınız ne olduğu hakkında herhangi bir bilgi verilmemişti. Bu yüzden de kişiler bunun “gelişmiş bir yapay” zeka üstüne kurulan akıllı hoparlör olabileceğini düşünmeye başlamıştı. Daha sonra NEON’un arkasında yapay bir insanın yer aldığı ortaya çıktı.

Gerçekleştirilen gerçek video kayıtları üzerinden hazırlanan bu dijital avatar ya da yapay insan (artificial human), yeni bilgilere göre duruma göre otomatik olarak yeni mimikler, diyaloglar ve hareketler oluşturabiliyor.

Gelişmiş bir makine öğrenme ve yapay zeka sistemleri üzerine kurulan ve CORE R3 olarak geçen sistem, gerçekten çok büyük merak uyandırıyor.

NEON: Samsung STAR Labs yapay insan avatarlar geliyor!

Bixby ile hiçbir alakasının olmadığı aktarılan bu robotik yapay insan, tamamen yeni bir altyapı üstüne kuruluyor denmişti. Bu projenin başındaki isim Paranav Mistry ve ortaya çıkan diğer bilgilere bakılırsa NEON tam bir gerçekçi “dijital avatar” konumunda yer alıyor.

Tam olarak sanal ortamda etkileşim kurabileceğimiz yapay insanlar hazırlayan Samsung NEON, bununla CES 2020’ye damgasını vuracak izlenimi oluşturuyor.

Samsung, NEON ile yeni dönem başlatıyor Hazırlanan bu sistemin birçok farklı alanda aktif olarak görev alabileceği söyleniyor. Ancak NEON’dan çıkan CORE R3 şimdilik daha çok bir gelecek gösterimi gibi duruyor.

CES 2020 kapsamında detaylanması merakla beklenen sistem, bakalım beklediğimiz bilim kurgu gerçekliğini sunabilecek mi?

Neo.life internet sitesinde geri sayım devam ediyor…

Kaynak: LOG

2020 yılında hayatımızı değiştirecek teknolojik yenilikler