Almanya’da iki nargile kafeye ırkçı terör saldırısı düzenlendi

Almanya’nın batısında bulunan Frankfurt kenti yakınlarındaki Hanau kasabasında Tobias Rathjen isimli saldırgan iki nargile kafeye silahlı saldırı düzenledi. Olayda ilk belirlemelere göre 10 kişi yaşamını yitirirken ölenler arasında en az 5 Türk olduğu belirtildi.

Almanya iki nargile kafeye ırkçı terör saldırısı düzenlendi

Almanya’da iki nargile kafeye ırkçı terör saldırısı düzenlendi. Anadolu Ajansı’na göre ölenlerin 5’i Türk.

Ülkeyi dehşete düşüren saldırılar yerel saatle 22:00 sularında Frankfurt’un 25 kilometre doğusunda yaşandı. Saldırgan, Türk nüfusunun yoğun olarak yaşadığı Hanau’daki Midnight isimli bir kafeye silahlı saldırıda bulundu. Burada 3 kişiyi öldüren Tobias daha sonra koyu renkli bir otomobille Arena Bar& Cafe isimli bir mekana gitti. Burada da insanları öldüren ve çok sayıda insanı da yaralayan saldırgan daha sonra kaçtı. Görgü tanıkları, nargile kafe müşterileri arasında Türkçe konuşanların da olduğunu o saatlerde söylemişti.


Almanya’nın çok okunan tabloid gazetesi Bild, internet sitesi üzerinden saldırganın bir dairede ölü bulunduğunu yazdı. Saldırganın evdeki annesini öldürdükten sonra intihar ettiği açıklanırken, evde inceleme yapan güvenlik güçleri bir itiraf mektubu buldu.

Irkçı terörist Tobias Rathjen’in bu mektubun yanı sıra bir videoyu da YouTube üzerinde paylaştığı ortaya çıktı. Videoda İngilizce konuşan ve farklı komplo teorilerini anlatan Tobias Rathjen’in İngilizcesinin çok düzgün olduğu ve sakince tane tane konuştuğu görülüyor.

Tobias Rathjen kimdir?

Tobias Rathjen kimdir

Alman basınında yer alan haberlere göre Tobias Rathjen isimli saldırgan 43 yaşında. Hanau’da dünyaya gelen ve orada okula giden terörist daha sonra Almanya’nın Bayreuth kentinde üniversite eğitimini tamamladı. Bir bankada memur olarak çalışan Rathjen’in evli olduğu belirtildi.

Alman basınına konuşan teröristin komşusu, “Tamamen göze çarpmayan ve normal davranan birisiydi. Kendisiyle çok yakın değildim ama birbirimizi gördüğümüzde sık sık selamlaşırdık” dedi.

Terörist videoda ne anlatıyor?

Alman basını, Tobias Rathjen isimli saldırganın evinde bir video çekip bunu birkaç gün önce YouTube’a yüklediğini yazdı. Alman basını gelişmeyi, “Bu sabaha kadar internet üzerinden izlenebilen video bir evde çekildi. Videoda Tobias Rathjen, ABD’nin yer altında askeri üsleri var ve burada çocuklara işkence yapılıyor ve öldürülüyor. Burada şeytanlara tapılıyor. Amerikan vatandaşları uyanmalı ve bu kabusla savaşmalı” şeklinde aktardı.


Videoda Almanya’daki olası bir saldırı hakkında bir açıklama olmaması dikkat çekti. Videoyu değerlendiren Alman basını ve uzmanlar, saldırganın videoda çok sakince ve düzgün konuştuğunu aktarırken, İngilizcesinin akıcı olduğu belirtildi. Videoda farklı komplo teorilerinden bahseden Tobias Rathjen’in, sesler duyduğu ve bebeklikten itibaren izlendiğini söylediği belirtiliyor.

Hanau hayalet şehir oldu

Olay yerinden bildiren Bild muhabiri, Hanau sokaklarının hayalet şehri andırdığını ifade etti. Sokakların bomboş olduğunu anlatan Bild muhabiri, olay mahallinin projektörlerle aydınlatıldığını, güvenlik güçlerinin etrafı güvenlik çemberine aldığını bildirdi.

Ülkenin çok okunan dergilerinden Spiegel de olayla ilgili son dakika gelişmelerini okurlarıyla paylaştı. Dergi, savcılığın ve adalet bakanlığının bu dava üzerinde soruşturma başlattığını duyurdu.  Saldırganların kullandığı otomobil bubi tuzaklarına karşı güvenlik güçleri tarafından dikkatle aranırken, aracın içinde mühimmat, şarjörler ve bir silah kılıfı bulundu. Bild’in soruşturmayı yürüten ekipten aldığı ilk bilgilere göre; saldırganın av ruhsatına sahip.

İbrahim Kalın: Irkçılık kolektif bir kanserdir

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Twitter üzerinden Almanya’daki ırkçı terör saldırısı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kalın, saldırının ilk saatlerinde gündeme gelen, “Ölenler arasında Türk vatandaşları da var” iddiasını ne yazık ki doğruladı. Kalın, “Türk vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” dedi.

Twitter üzerinden açıklama yapan Kalın, saldırının ilk saatlerinde bir iddia olarak gündeme gelen, “Ölenler arasında Türkler de var” söylentisinin maalesef doğru olduğunu duyurdu.

Kalın, “Dün gece Almanya’da gerçekleşen ve yabancı düşmanı olduğu anlaşılan ırkçı saldırıda vefat eden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Olayı aydınlatmak için Alman makamlarının azami çaba göstermesini bekliyoruz. Irkçılık kolektif bir kanserdir” açıklamasını yaptı.


Öte yandan Hessen Eyalet Meclisi’nde saldırının kurbanları anısına saygı duruşunda bulunuldu. Bugünkü oturum iptal edildi.

Pegasus kazası ile ilgili çarpıcı detaylar ortaya çıktı!