Çin’de dikkat çeken koronavirüs tatbikatı görüntüleri!

Koronavirüs salgınında can kaybı giderek artıyor. Çin’den gelen son rakama göre ölenlerin sayısı 2600’e yükseldi. Sınır komşumuz İran’da 12 kişi, İtalya’da 4 kişi virüs nedeniyle öldü. 

Çin de dikkat çeken koronavirüs tatbikatı görüntüleri!

Yeni tip koronavirüs: Kovid-19

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 150 kişi hayatını kaybetti, 409 yeni vaka tespit edildi.

Böylelikle ülkedeki toplam can kaybı, 2’si Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 594’e çıkarken, kesinleşen Kovid-19 vakası da 77 bin 150’ye ulaştı.

Bununla birlikte Kovid-19’a yakalanma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 3 bin 434’e, müşahade altına alınanların sayısı 97 bin 481’e geriledi.

Çin’de dikkat çeken koronavirüs tatbikat görüntüleri:

İran’da Koronavirüs’ten hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi

İran’da Koronavirüs (Kovid-19) kaynaklı ölümlerin sayısı 12’ye yükseldi.

İran devlet televizyonunda yayınlanan habere göre, Sağlık Bakanı Said Nemeki, Koronavirüs (Kovid-19) vakalarına ilişkin Meclis’e bir rapor sundu.

Nemeki’nin sunduğu raporda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye, virüsün bulaştığı kişi sayısının da 47’ye çıktığı belirtildi.

Öte yandan son gelen bilgiye göre İran’ın yarı resmi haber ajansı ILNA, Kum şehrinde corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 50’ye yükseldiği iddiasını gündeme taşıdı.

İtalya’da Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi

Avrupa’da yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ilk ölümün yaşandığı İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 4’e yükseldi.

Çin’de ortaya çıkıp dünyaya yayılan Koronavirüs’ün görüldüğü ülke sayısı artarken salgının hızla yayıldığı İtalya’da ölüm sayısı 4’e yükseldi. İtalya’da salgından etkilenenlerin sayısı 157.

Koronavirüsün yayıldığı İtalya’da hükümet önlemlerini sıklaştırdı. Venedik Karnavalı’nın ertelenme kararı dışında virüsün görüldüğü bölgelere giriş çıkışlar da yasaklandı. İtalya ligi Serie A’da dün oynanması planlanan 3 maç da ertelendi.

Koronavirüs an itibariyle dünyada 2 bin 219 kişinin ölümüne neden oldu. Dünyada toplam 79 bin 360 kişi virüsten etkilendi.

Afganistan’da ilk yeni tip Koronavirüs vakası

Afganistan Sağlık Bakanı Ferozuddin Feroz, ülkede ilk yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) vakasının görüldüğünü duyurdu.

Reuters’ın aktardığına göre Feroz, üç şüpheli vaka üzerinde test yapıldığını ve bir kişinin virüsü taşıdığının doğrulandığını belirtti. İlk vaka, ülkenin batısındaki Herat vilayetinde tespit edildi.

İran’la sınır paylaşan Herat vilayetinde olağanüstü hal ilan edildi. İran’da şu ana kadar virüs sebebiyle 12 kişi hayatını kaybederken, 47 vaka olduğu doğrulandı.

Dünyada şu ana kadar 79 bin 360 Kovid-19 vakası tespit edildi ve 2 bin 619 kişi virüsün yol açtığı hastalıklardan hayatını kaybetti. Koronavirüs bağlantılı vaka ve ölümlerin büyük çoğunluğu Çin’de meydana geldi.

E-ticarette Koronavirüs paniği; Çin’den Türkiye’ye gelen kargo yüzde 90 azaldı

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve iki binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) e-ticareti de etkiledi. Çin’den Türkiye’ye gelen kargo sayısı yüzde 90 azaldı.

PttAVM.com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, dünyayı etkisine alan yeni tip  Koronavirüs (Kovid-19) salgını öncesi Çin’den Türkiye’ye günlük 100 bin adet küçük kargo geldiğini, şimdi ise, bu sayının günde 10 binlerin altına kadar gerilediğini belirtti. Çevikoğlu, “İnsanların Çin’den e-ticaret kanalıyla aldıkları ürünlerin sayısı çok azaldı. Bu durum iç piyasadaki e-ticaret satışlarını yüzde 10 – 15 artırdı” dedi.

Milliyet’e konuşan Çevikoğlu, “Virüsün insan vücudu dışında da 9 – 10 gün süreyle yaşadığı yönündeki açıklamaların ardından Çin’den yapılan ticarette ciddi bir düşüş oldu. Çin’den Türkiye’ye bu olaydan önce günlük küçük paket ya da mektup kargo dediğimiz 100 bine yakın ürün geliyordu. Şimdi ise, bu rakam günde 10 binlerin kadar geriledi.

İnsanların Çin’den satın aldıkları ürünler, olmazsa olmaz ürünler değil. Vatandaşlarımız genelde bu ürünleri ucuz görüyor ve alıyor. Dolayısıyla Çin’den günlük olarak alınan 100 bin paketlik alımın gerilemesi Türkiye’ye aynı oranda yansımadı ama tabii ki satışlarda yüzde 10-15 oranında bir artışa neden oldu.” dedi.

Sağlık Bakanlığı’ndan göçmenlere yönelik coronavirüs önlemleri