Ayakkabıyla eve corona virüsü girer mi? Paradan bulaşır mı?

Ayakkabıyla eve corona virüsü gelir mi? Paradan bulaşır mı? Kargoyu nasıl teslim alabiliriz? Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan en çok merak edilen soruları yanıtladı…

Ayakkabıyla eve corona virüsü girer mi? Parada bulaşır mı? kargo paketi

Ayakkabıyla eve corona virüsü girer mi? Parada bulaşır mı? Kargo paketi riskli mi?

Paraların dokusu ve yapısı itibarıyla virüs ve bakteriler için ideal bir yapıda olduğunu belirten Ceyhan, ayakkabılardan da eve virüs gelebileceğini vurguladı.


Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, corona virüsten korunmak için günlük hayatta alınması gereken önlemleri Hürriyet’ten Musa Kesler’e anlattı.

Ceyhan’ın Hürriyet’e verdiği yanıtlar şöyle:

Paradan corona virüsü bulaşır mı?

• Para, pamuk ve ketenden yapılır. Dokusu ve yapısı itibarıyla virüs ve bakterilerin barınması ve taşınması açısından idealdir. Ayrıca çok insanın elinden geçiyor. Virüs bulaştırma potansiyeli yüksek. Nakit parayla kart arasında tercih yapmak gerekirse kartı tercih etmek gerek. Çünkü şahsi kullanıma mahsus. Kartlı ödemelerde de temassız en korunaklı ödeme modeli.

Ayakkabıyla eve corona virüsü girer mi?

• Ayakkabılar eve virüs getirebilir. Ama bu virüs evde kendiliğinden bulaşmaz. Diyelim ki eve girdiniz, ayakkabılarınızı çıkarıp, evde çocuk varsa, onun ulaşamayacağı bir yere koymanız gerekir. Sonrasında el yıkamak temel kural. Ayakkabı ile temas edilmediği sürece onun üzerinde virüs varsa da havaya karışıp dolaşıma girmez.

Kargo nasıl teslim alınmalı?

• Balkonda penceresi açık bir yerde en az 6-8 saat beklettikten sonra açmanızı tavsiye ederim.


Corona virüsü pandemisinin üç yolla bitmesi mümkün!

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan dünya genelinde çok sayıda ülkede görülen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip corona virüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Dünya genelinde çok sayıda ülkede görülen ve binlerce kişinin ölümüne neden olan yeni tip corona virüsün (Covid-19), insanların virüse bağışıklık kazanması, etkin bir aşının bulunması ya da virüsün zaman içinde mutasyona uğraması sonucu etkisini yitirebileceği bildirildi.

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, aşı çalışmaları ve Covid-19 pandemisinin (salgın) seyri hakkında da açıklamalarda bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) 11 Mart’ta pandemi ilan ettiği corona virüsü kaynaklı Covid-19’dan korunmada ilk kuralın hijyen olduğunu belirten Ceyhan, herkesin bireysel olarak başta el temizliği olmak üzere sağlık görevlilerince belirtilen kurallara uygun davranmasının önem taşıdığını söyledi.

Yeni tip corona virüsün kuluçka döneminde, hastalarda hiçbir belirti göstermediği süreçte insandan insana bulaşabildiğine dikkati çeken Ceyhan, “Hastalığın kuluçka süresi 2 ila 14 gün arasında değişiyor. Bu virüs, grip, menenjit, zatürre, suçiçeği, kızamık gibi damlacık yoluyla bulaşıyor. SARS ve MERS’te ise hastalık, bulgular başladıktan sonra bulaşabiliyordu ama Covid-19’da kuluçka döneminde hastalık bulaşıyor. Bu nedenle tedbirli olmak, sosyal izolasyona ve hijyene dikkat etmek hayati öneme sahip” dedi.


Prof. Dr. Ceyhan, Covid-19’un corona virüs ailesinde yer alan MERS ve SARS’tan daha hızlı yayılım gösterdiğine dikkati çekti.

Yeni tip corona virüsün SARS ve MERS ile kıyasladığında daha bulaşıcı olduğuna işaret eden Ceyhan, “MERS’in bulaşıcılık katsayısı 2 idi, SARS’ın 1,8. Oysa Covid-19’un yaklaşık 3” ifadesini kullandı.

Aşı çalışmaları ne kadar sürecek bilmiyoruz!

Grip ve pnömokok aşılarının yeni tip corona virüse karşı bir koruyuculuğu olmadığına değinen Ceyhan, aşı çalışmalarının sürdüğünü hatırlattı.


“Aşı bulunacak mı, aşı çalışmaları ne kadar başarılı olacak bilmiyoruz. Bir garantisi yok” diyen Prof. Dr. Ceyhan, ABD’nin başlattığı aşı çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

• ABD’nin çalıştığı aşı farklı. Daha önce SARS için geliştirdikleri ve kullanılamayan aşının Covid-19 için etkili olup olmadığına bakıyorlar. Çünkü, Covid-19 ile SARS genetik olarak yüzde 85 benzerlik gösteriyor. Bu nedenle etkili olup olmayacağını inceliyorlar.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Covid-19’un farklı kıtalarda görülmesinin pandemik bir hastalık olduğunu gösterdiğine işaret etti.

Pandemi 3 yolla biter!

Pandeminin 3 yolla bitmesinin mümkün olduğunu anlatan Ceyhan, şunları kaydetti:

1- Ya insanların önemli bir kısmı bağışık hale gelecek ve virüs artık yayılamayacak;

2- Aşı bulunacak ve aşı ile insanlar bağışık hale getirilecek.

3- Virüs mutasyona uğrayacak ve insandan insana bulaş özelliğini kaybedecek.


Pandemi ancak bu üç yoldan biriyle bitecek. Örneğin, SARS’ta virüs muhtemelen mutasyona uğradı ve o şekilde bitti.

Sigara içmiş olanlar ve halen içenlerde koronavirüs riskleri neler?