Corona virüsü anketi: Yüzde 12 hiçbir önlem almadı!

MAK Danışmanlık’tan corona virüsü anketi: Halkın yüzde 12’si hiçbir önlem almadı. Yüzde 46 stok yaptı. Yüzde 54 salgının hayatını etkilediğini belirtti. İşte detaylar…

Corona virüsü anketi: Yüzde 12 hiçbir önlem almadı!

MAK Danışmanlık’tan corona virüsü anketi dikkat çeken sonuçlar…

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, MAK Danışmanlık şirketinin Türkiye’de en az 47 kişide görülen corona virüsü salgını ile ilgili yaptığı araştırmasını köşesine taşıdı.


Corona virüsü anketi dikkat çeken sonuçları:

Saygı Öztürk’ün aktardığına göre araştırma sonucunda; Türkiye’nin yüzde 75’i corona virüsü konusunda alınan önlemleri başarılı bulurken yüzde 12 hiçbir önlem almadığını belirtti.

Yüzde 68 ekstra hijyen malzemesi aldı

Sözcü yazarı 5 bin 700 kişi ile telefondan yapılan araştırmayı şu ifadelerle kaleme aldı:

Corona virüsü salgınından sonra 100 kişiden 68’i ekstra hijyen malzemesi aldı. Dezenfektan ve kolonya yanında klasik temizlik ürünlerine yoğun bir ilgi oldu. Uzman önerileri ağırlıklı el temizliği üzerinde yoğunlaşınca sabun ve türevlerine ilgi arttı. 100 kişiden 27’si ise ekstra hijyen malzemesi almadı.

Stok yapanlar

Fazladan gıda malzemesi stoku yapılmasında sosyal medya etkili oldu. 100 kişiden 46’sı stok yaptı. Gıda stokunun daha çok büyük şehirlerin metropol bölgeleri olduğu, taşrada oturanların ya da Anadolu’nun orta ve küçük ölçekli şehir, mahalle ve köylerinde yaşayanların stok yapmadıkları anlaşıldı.

“Hayatımı etkiledi”

Corona virüsü salgınının gündeme gelmesinin hayatını nasıl etkilediği sorusuna 100 kişiden 54’ü “Hayatımı kısmen etkiledi” karşılığını verdi. Bu durum, toplumsal duyarlılığı ortaya koydu.

Yüzde 16’lık bir kesim ise bu süreçten iş ve kişisel yaşantısı doğrudan etkilenen kesime işaret etti. “Hayatıma hiç etkisi olmadı”  diyenler ise çoğunlukla gelişen süreci yeterince hissedemeyen; metropollerin dışındaki stabil işi olan kimseleri ifade ettiği değerlendirildi.


Yüzde 12 önlem almadı

Corona virüsü salgınına karşı hangi önlemlerin alındığı soruldu;

• Yüzde 58 temizlik konusunda dikkat ettiğini

• Yüzde 12 kalabalıktan uzak durduğunu

• Yüzde 16 maske taktığını

• Yüzde 14 beslenme konusunda dikkat ettiğini

• Yüzde 12 herhangi bir önlem almadığını belirtti.

“Hiç tedbir almıyorum” diyen kesimin daha çok kırsalda yaşayan vatandaşlar olduğu belirtildi.


Sözcü yazarı araştırmanın 15 Mart itibarıyla geçerli olduğunu, halkın bir adımın geç veya yanlış atılması durumunda fikirlerini değiştirebileceğini vurguladı.

Barem’den corona virüsü anketi: Halk salgınla ilgili ne düşünüyor?