Dünya corona virüsü ile sarsılıyor: İtalya’da korkunç tablo!

Dünya corona virüsü salgını ile sarsılıyor: Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa’nın salgınının merkezi haline geldiğini açıkladı. İtalya’da bir günde 250 kişi hayatını kaybetti. İran’da ölü sayısı 514’e yükseldi. Ukrayna’da ilk ölüm gerçekleşti. ABD basını, Başkan Trump’ın ulusal acil durum ilan edeceğini iddia etti.

corona virüsü salgını korkunç tablo italya iran ukrayna rusya abd

Dünya corona virüsü salgını ile sarsılıyor. DSÖ’den corona virüsü açıklaması: Avrupa salgının merkezi haline geldi!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından ölümcül Corona virüsüyle ilgili yapılan açıklamada, Avrupa’nın salgının merkezi haline geldiği belirtildi. Basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, durumun trajik bir kilometre taşı olduğunu ifade etti.


Dr. Tedros, Birleşmiş Milletler’in dayanışma planı başlattığını da ifade etti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Cenevre’deki genel merkezde Corona virüsü (Covid-19) gündemiyle basın toplantısı gerçekleştirmişti.

Çin dışında vaka sayının 13 kat arttığını ifade eden Ghebreyesus, Corona virüsü için, kıta ve tüm dünya gibi çok geniş bir alanda yayılan ve etkisini gösteren salgın hastalıklara verilen “Pandemi” olarak nitelendirme kararını aldıklarını açıklamıştı.

İtalya’da 24 saatte 250 kişi hayatını kaybetti!

İtalya’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir günde 250 kişi daha hayatını kaybederken, ölü sayısı 1266’ya yükseldi.

AFP’nin haberine göre, son 24 saatte 250 kişinin hayatını kaybetmesiyle bir günde yaşanan en çok ölüm vakası gerçekleşti.

İran’da korkunç tablo: Ölü sayısı 514’e yükseldi

İran’da yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 85 kişi artarak 514’e yükseldi.

İran’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 85 kişi artarak 514’e yükseldi.

İran Sağlık Bakanlığı Halkla İlişkiler Sorumlusu Kiyanuş Cihanpur, devlet televizyonunda yayımlanan açıklamasında, son 24 saatte koronavirüs nedeniyle ülke genelinde 85 kişinin daha yaşamını yitirdiğini belirtti.

Buna göre toplam can kaybının 514’e çıktığını aktaran Cihanpur, vaka sayısının da 1289 kişi artarak 11 bin 364’e ulaştığını ifade etti.


Ukrayna’da ilk ölüm!

Ukrayna’da Corona virüsü teşhisiyle hastanede tedavi gören 71 yaşındaki bir kişi hayatını kaybetti. Ülkenin orta kesimlerinde bulunan Radomyshl kenti sakini olduğu ifade edilen kadının 1 Mart’ta Polonya’dan Ukrayna’ya döndüğü belirtildi.

İlk olarak Lviv kentinde akrabalarında kaldığı belirlenen kadının daha sonra yaşadığı şehre geçtiği, 3 Mart itibariyle de kendisinde virüsün semptomlarının görülmeye başlandığı ifade edildi.

Yapılan testler sonucu Corona teşhisi konularak dün hastanede tedavi altına alınan kadın bugün hayatını kaybetti. Kadının Ukrayna’ya döndükten sonra temasta bulunduğu 22 kişi ise gözetim altında tutuluyor.

Ülkede Corona virüsünden ilk ölümün gerçekleşmesinin ardından Ukrayna Savunma ve Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Oleksey Danilow yaptığı açıklamada Corona virüsüyle mücadele kapsamında 48 saat sonra ülke sınırlarının tüm yabancılara kapatılacağını bildirdi.


Danilow, Ukrayna vatandaşlarının ülkelerine dönmelerinde herhangi bir sorunla karşılaşmayacağını ifade ederken, sınırların şimdilik 29 Mart Pazar gününe kadar kapalı olacağını duyurdu.

Bugüne kadar 3 kişide corona virüsü tespit edilen Ukrayna’da tüm okullar 3 Nisan’a kadar tatil edilmiş, tüm kitlesel etkinlikler de iptal edilmişti.


ABD medyası: Trump, ulusal acil durum ilan edecek

Trump: Bazen çocukların kavgasına izin vermek gerekir

ABD Başkanı Donald Trump’ın, yeni tip corona virüsü (Covid-19) ile ilgili bugün düzenleyeceği basın toplantısında, ulusal acil durum ilan edeceği öne sürüldü.

Trump, Twitter hesabından yaptığı açıklamada bugün saat 15.00’da (TSİ 22.00) Beyaz Saray’da Kovid-19 konulu bir basın toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

“Güçlü sınır politikası” sayesinde bu noktaya kadar Kovid-19 kaynaklı sadece 40 ölüm olduğunu vurgulayan Trump, “Daha zayıf ya da açık sınırlarımız olsaydı, bu ölü sayısı çok daha yüksek olurdu” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan ABD basınının, konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberlerinde, Trump’ın Kovid-19 nedeniyle ulusal acil durum ilanı hazırlığında olduğunu bunu da muhtemelen bugünkü basın toplantısında açıklayacağı ileri sürüldü.

Trump’ın basın toplantısında, “Stafford Act” olarak bilinen yasayı devreye sokarak, eyaletlere ve belediyelere daha çok federal yardım sağlanmasına kapı aralayacağı belirtildi.

Trump ile görüşen Breziyla Devlet Başkanı’nda da virüs iddiası

Geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump’la görüşen Brezilya Devlet başkanı Jair Bolsonaro’nda semptomlar olduğu ancak corona virüsü testinin negatif çıktığı açıklandı.

Trump ile görüşen Breziyla Devlet Başkanı'nda da virüs çıktı!

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin negatif çıktığını belirterek, “Medyada çıkan sahte haberlere inanmayın” ifadesini kullandı.

ABD ve Brezilya basınında çıkan haberlerde, Brezilya Devlet Başkanlığı İletişim Sekreteri Fabio Wajngarten’de Kovid-19 tespit edilmesinin ardından Bolsonaro’ya yapılan testin sonuçlarının da pozitif olduğu iddia edilmiş, Bolsonaro’nun oğlu Eduardo Bolsonaro iddiaları yalanlamıştı. Görüşmede yer alan Senatör Lindsey Graham da kendini karantina altına aldığını açıklamıştı.


Corona virüsüne yakalanan Avustralya İçişleri Bakanı geçen hafta Beyaz Saray’daydı!

avustralya içişleri bakanı peter dutton beyaz saray corona

Corona virüsü testi pozitif çıkan Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton’ın geçen hafta Beyaz Saray’ı ziyaret ettiği açıklandı.

Corona virüsü testi pozitif çıkan Avustralya İçişleri Bakanı Peter Dutton’ın geçen hafta Washington’da ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump, Adalet Bakanı William Barr ve Beyaz saray Danışmanı Kellyanne Conway’le bir araya geldiği açıklandı.

İçişleri Bakanı Dutton’un yaptığı yazılı açıklamada, “Bu sabah boğaz ağrısı ve ateşle uyandım. Hemen Queensland Sağlık Departmanı’na başvurdum ve Covid-19 için testlerimi yaptırdım. Queensland Sağlık Departmanı’ndan aldığım bilgiye göre testlerim pozitif çıktı. Şu anda iyi hissediyorum, gelişmeler konusunda sizi bilgilendireceğim” ifadelerini kullanmıştı.

Rusya’da corona virüsü (Covid-19) teşhisi koyulan kişi sayısı 45’e çıktı


Rusya Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son 24 saatte corona virüsü teşhisi koyulan kişi sayısı 11 artarak 45’e yükseldi. Açıklamada, vakaların başkent Moskova, St. Petersburg ve Perm kentlerinde görüldüğü kaydedildi.

Corona virüsü (Covid-19) Bu belirtiler varsa…