Singapur’dan Coronavirüs tespit edilen THY uçağıyla ilgili açıklama

Singapur Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye üzerinden gelen Türk Hava Yolları’na ait uçakta bir yolcunun pozitif koronovirüs (Covid-19) çıktığını doğruladı. THY uçağı 14 mürettebat ile İstanbul’a dönüş yaptığı söyleniyor. THY’den veya Türk yetkilerden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Coronavirüs tespit edilen THY Singapur uçağı sadece mürettebatla geri gönderildi

Singapur Sağlık Bakanlığı, İstanbul’dan Singapur’a uçuş yapan THY uçağındaki bir yolcuda coronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra TK54 sefer sayılı uçuştaki 3 pilot ve 11 kişilik kabin ekibi, İstanbul’a geri gönderilen uçakla boş olarak yola çıktı. Singapur Sivil Havacılık Kurumu’nun açıklamasının ardından Singapurlu yetkililer Reuters’a coronavirüs tespit edilen hasta hakkında açıklamalarda bulundu.

Reuters’ın haberine göre, bakanlık söz konusu yolcu ile temas ettiği düşünülen yolcuları takibe alırken, Singapurlu yetkililer konuyla ilgili olarak Türkiye Büyükelçiliği’yle de iletişim kurduklarını duyurdu.


Yerel basında çıkan haberlere göre, uçaktaki 220 yolcunun tamamı test edilip, kendilerine kalacakları otel sağlandı.

THY’ye ait uçak Singapur’dan yolcu almadan ayrılırken, Reuters Haber Ajansı yaptığı haberde, “Türk Hava Yolları mesai saatleri dışında olduğu için sorularımıza cevap alamadık” yorumunda bulundu.

Öte yandan Straitstimes’da yer alan bir habere göre THY uçağının 11 personelinin İstanbul’a döndüklerinde karantina altına alınacakları belirtildi. Türkiye Sağlık Bakanlığı ise koronavirüslü yolcunun çıktığı uçakla ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

İsmini açıklamayan bir havacılık yetkilisi, virüs rastlanan kişinin İstanbul üzerinden transit geçiş yapan bir yolcu olduğunu duyurdu. Yetkili, hasta yolcunun Türk vatandaşı olmadığını açıkladı.

“Yakın temasta bulunmuş”

Aynı yetkili, virüs testi yapılan kabin ekibinin, şu aşamada herhangi şüpheli bir duruma rastlanmaması nedeniyle İstanbul’a geri gönderildiğini belirtti.


11 kişilik kabin ekibi ve 3 pilot, İstanbul’da karantina altına alınacaklar. Singapur Sivil Havacılık Kurumu’ndan yapılan açıklamada “Uçuş ekibi TK54 sefer sayılı uçaktaki koronavirüse rastlanan yolcuyla yakın temasta bulunmuş” ifadeleri yer aldı.

BAE’den uyarı

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri bugün bir açıklama yaparak, vatandaşlarını uyardı. Devlet ajansı WAM’ın SağlıK Bakanlığı’na dayandırdığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanların yurt dışı seyahatlerden mümkün olduğu kadar uzak durması ve evlerinde kalmaları uyarısı yapıldı.

Okulları ve eğitim kurumlarını 4 hafta boyunca kapatma kararı alan Birleşik Arap Emirlikleri, yakın zamanda ülke dışından gelenlerin 14 gün boyunca evde kalmaları konusunda karar aldı.

Bosna Hersek’te ilk vaka

Bosna Hersek tarafından yapılan açıklamada, ülke içerisindeki ilk corona virüsü vakasının tespit edildiği duyuruldu. Ülkenin Sırplar tarafından yönetilen bölgesinde bir kişide corona virüsü tespit edildiği açıklandı.

Konuyla ilgili bir detay verilmezken TV kanalı RTRS, yetkililerin bugün içerisinde bir açıklama yapacaklarını aktardı.

Yunanistan’da üniversiteler dahil tüm okullar kapatıldı

Yunanistan’da da corona virüsüne karşı önlemler alınmaya başlandı… Ülkede 10’uncu corona virüsü vakasının tespit edildiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yakın zamanda İsrail ve Mısır’a giden bir kişinin hasta olduğunu duyurdu.


Öte yandan ülkenin batısındaki 3 bölgede okullar kapatıldı. Eğitime ara verilirken, bunun 48 saat boyunca devam edeceği belirtildi.

DSÖ’den coronavirus açıklaması: Pandemik potansiyeli var!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.