Singapur’dan Coronavirüs tespit edilen THY uçağıyla ilgili açıklama

Singapur Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye üzerinden gelen Türk Hava Yolları’na ait uçakta bir yolcunun pozitif koronovirüs (Covid-19) çıktığını doğruladı. THY uçağı 14 mürettebat ile İstanbul’a dönüş yaptığı söyleniyor. THY’den veya Türk yetkilerden henüz resmi bir açıklama gelmedi.

Coronavirüs tespit edilen THY Singapur uçağı sadece mürettebatla geri gönderildi

Singapur Sağlık Bakanlığı, İstanbul’dan Singapur’a uçuş yapan THY uçağındaki bir yolcuda coronavirüs tespit edildiğini açıkladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra TK54 sefer sayılı uçuştaki 3 pilot ve 11 kişilik kabin ekibi, İstanbul’a geri gönderilen uçakla boş olarak yola çıktı. Singapur Sivil Havacılık Kurumu’nun açıklamasının ardından Singapurlu yetkililer Reuters’a coronavirüs tespit edilen hasta hakkında açıklamalarda bulundu.

Reuters’ın haberine göre, bakanlık söz konusu yolcu ile temas ettiği düşünülen yolcuları takibe alırken, Singapurlu yetkililer konuyla ilgili olarak Türkiye Büyükelçiliği’yle de iletişim kurduklarını duyurdu.


Yerel basında çıkan haberlere göre, uçaktaki 220 yolcunun tamamı test edilip, kendilerine kalacakları otel sağlandı.

THY’ye ait uçak Singapur’dan yolcu almadan ayrılırken, Reuters Haber Ajansı yaptığı haberde, “Türk Hava Yolları mesai saatleri dışında olduğu için sorularımıza cevap alamadık” yorumunda bulundu.

Öte yandan Straitstimes’da yer alan bir habere göre THY uçağının 11 personelinin İstanbul’a döndüklerinde karantina altına alınacakları belirtildi. Türkiye Sağlık Bakanlığı ise koronavirüslü yolcunun çıktığı uçakla ilgili herhangi bir bilgi vermedi.

İsmini açıklamayan bir havacılık yetkilisi, virüs rastlanan kişinin İstanbul üzerinden transit geçiş yapan bir yolcu olduğunu duyurdu. Yetkili, hasta yolcunun Türk vatandaşı olmadığını açıkladı.

“Yakın temasta bulunmuş”

Aynı yetkili, virüs testi yapılan kabin ekibinin, şu aşamada herhangi şüpheli bir duruma rastlanmaması nedeniyle İstanbul’a geri gönderildiğini belirtti.


11 kişilik kabin ekibi ve 3 pilot, İstanbul’da karantina altına alınacaklar. Singapur Sivil Havacılık Kurumu’ndan yapılan açıklamada “Uçuş ekibi TK54 sefer sayılı uçaktaki koronavirüse rastlanan yolcuyla yakın temasta bulunmuş” ifadeleri yer aldı.

BAE’den uyarı

Öte yandan Birleşik Arap Emirlikleri bugün bir açıklama yaparak, vatandaşlarını uyardı. Devlet ajansı WAM’ın SağlıK Bakanlığı’na dayandırdığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanların yurt dışı seyahatlerden mümkün olduğu kadar uzak durması ve evlerinde kalmaları uyarısı yapıldı.

Okulları ve eğitim kurumlarını 4 hafta boyunca kapatma kararı alan Birleşik Arap Emirlikleri, yakın zamanda ülke dışından gelenlerin 14 gün boyunca evde kalmaları konusunda karar aldı.

Bosna Hersek’te ilk vaka

Bosna Hersek tarafından yapılan açıklamada, ülke içerisindeki ilk corona virüsü vakasının tespit edildiği duyuruldu. Ülkenin Sırplar tarafından yönetilen bölgesinde bir kişide corona virüsü tespit edildiği açıklandı.

Konuyla ilgili bir detay verilmezken TV kanalı RTRS, yetkililerin bugün içerisinde bir açıklama yapacaklarını aktardı.

Yunanistan’da üniversiteler dahil tüm okullar kapatıldı

Yunanistan’da da corona virüsüne karşı önlemler alınmaya başlandı… Ülkede 10’uncu corona virüsü vakasının tespit edildiği belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yakın zamanda İsrail ve Mısır’a giden bir kişinin hasta olduğunu duyurdu.


Öte yandan ülkenin batısındaki 3 bölgede okullar kapatıldı. Eğitime ara verilirken, bunun 48 saat boyunca devam edeceği belirtildi.

DSÖ’den coronavirus açıklaması: Pandemik potansiyeli var!