Coronaya yakalanan hemşire anlattı: Hiçbir şey beklediğim gibi olmadı!

Corona virüsü dünya çapında panik yaratmaya devam ederken, coronaya yakalanan sağlık çalışanları da yaşadıklarını anlatıyor. Testleri pozitif çıkan ABD’li bir hemşire de her şeyin bir burun akıntısıyla başladığını söyledi. İtalyan bir hemşire ise “Düşmanı tanımadığımız bir savaş!” ifadelerini kullandı.

Coronaya yakalanan hemşire anlattı: Hiçbir şey beklediğim gibi olmadı!

Coronaya yakalanan hemşire anlattı: Hiçbir şey beklediğim gibi olmadı!

ABD’nin Colorado eyaletinde yaşayan hemşire Lisa Merck, KDVR televizyonuna corona virüsü sürecinde yaşadıklarını anlattı.


Hawaii’de bir sağlık konferansına katıldığını belirten Meck, geri döndükten sonra burun akıntısı yaşamaya başladı.

Birkaç gün içinde semptomları hızla artan Merck, şiddetli ağrılarla mücadeleye girişti. Kaslarını kullanmakta bile zorluk çektiğini söyleyen Merck, “Sanki birileri ben bıçaklıyor gibiydi. ‘Acaba grip mi oldum’ diye düşünüyordum” dedi.

Durumu düzelmek yerine daha da kötüleşince Merck ve eşi hastaneye gitti. Merck, “Ayağa kalktığımda bayılacak gibi oluyordum. En sonunda kocama ‘beni acil servise götürmen gerek’ dedim. Hiçbir şey beklediğim gibi olmadı” ifadelerini kullandı.

“Her şey tek bir burun akıntısıyla başladı” diyen hemşire Merck’e corona virüsü teşhisi kondu. Tedavisi süren Merck, “Hala çok yorgun hissediyorum. Zaman zaman nefes almakta zorlanıyorum ancak iyileşmeye başladığımı hissediyorum” diye konuştu.

İtalyan hemşire: Düşmanı tanımadığımız bir savaş!

Corona virüsünün Avrupa’da en çok etkilediği ülke olan İtalya’da sağlık çalışanları, virüsle mücadelenin perde arkasını anlattı. Hemşire Roberta Re, yaşanan süreci dünya savaşına benzetti.

Hastalığa karşı canla başla mücadele eden sağlık çalışanları yaşananlarla ilgili çarpıcı ifadeler kullandı.


Emilia-Romagna bölgesindeki Piacenza Hastanesi’nde çalışan hemşire Roberta Re, İngiliz The Guardian gazetesine konuştu. Salgın sürecinde 59 yaşındaki bir doktor arkadaşını kaybeden Re, virüsle mücadeleyi savaşa benzetti.

“Tek silahımız evde kalmak”

Hemşire Roberta Re, “Yaşadığımız bu tecrübeyi dünya savaşıyla kıyaslayabilirim. Ancak bu savaşta geleneksel silahlarla mücadele edilemiyor. Henüz düşmanın kim olduğunu tam bilemediğimiz için savaşması da çok zor. İşlerin daha da kötüye gitmemesi için tek silahımız Çin’deki gibi evde kalmak ve kurallara uymak” dedi.

Yüzleri yara olana dek

corona hemşire maske

Sosyal medyada da doktor ve hemşirelerin paylaşımları gündeme oturdu. Milano kentinde Alessia Bonari isimli hemşire, saatler süren mesainin ardından maskenin yüzünde oluşturduğu yaraları gözler önüne serdi.

Cremona’da görev yapan hemşire Elena Pagliarini ise, yorgunluktan masanın başında uyuyakaldığı anları paylaştı.

Dünyada toplam ölü sayısı 7511

Worldometers’ın verilerine göre dünya çapında şimdiye kadar 188.630 vaka tespit edildi, 7511 ölüm kayıtlara geçti.

Bugünün verileriyle en çok ölüm 3226 ile Çin, 2158 ile İtalya, 988 ile İran‘da gerçekleşti.


İspanya‘da 509 kişi, Fransa‘da 148, ABD‘de 93, Güney Kore‘de 81, İngiltere‘de 55, Hollanda‘da 43, Japonya‘da 28, İsviçre‘de 21, Almaya‘da 20, Belçika‘da 10 ölüm gerçekleşti.

Tayvan Sağlık Bakanı: Türkiye’den dönen 15 vatandaşımızın 9’unda corona tespit edildi