İngiltere’de evlere 15 dakikada sonuç veren corona testi dağıtılacak

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu (PHE) Direktörü, önümüzdeki günlerde evlere 15 dakikada sonuç veren corona testi dağıtılacağını açıkladı. Toplamda 3,5 milyon test kiti dağıtılacak.

İngiltere de evlere 15 dakikada sonuç veren corona testleri dağıtılacak

İngiltere’de evlere 15 dakikada sonuç veren corona testi dağıtılacak.

İndependent Türkçe’de yer alan habere göre, PHE’nin Ulusal Enfeksiyon Servisi Direktörü Profesör Sharon Peacock, testlerin onay aldıktan sonra topluma dağıtılacağını söyledi.

Antikor adı verilen test parmaktan alınan bir damla kan, hamilelik testine benzeyen bir alette analiz ediliyor. Fakat test sadece Covid-19’un bir insana daha önce bulaşıp bulaşmadığını haber veriyor.

Peacock, antikor testinin günler içinde erişilebilir olacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Birkaç milyon test kullanmak için satın alındı. Bunlar yepyeni ürünler. Yaptıklarını iddia ettiği işleri gerçekleştirdiklerinden emin olmalıyız. Bu hafta test edildikten sonra, testlerin ilk partisi de geldiğinde topluma dağıtılacaklar.

“Şu anda, yalnızca hastaneye kabul edilen hastalar rutin Covid-19 testine tabi tutuluyor. Günde 5 binle 6 bin arasında kişi test ediliyor fakat hükümet bu sayıyı dört hafta içinde günde 25 bin teste çıkarmayı planlıyor.”

Test, enfeksiyonun erken aşamalarında ortaya çıkan IGM antikorlarını ve vücudun virüse yanıtı sırasında artan IGG antikorlarını tespit ediyor.

Peacock parlamenterlere verdiği cevapta, testlerin haftalar veya aylar içinde değil, “kesinlikle” günler içinde erişilebilir olacağını söyledi.

Peacock, şu ifadeleri kullandı:

Birkaç milyon test kullanmak için satın alındı. Bunlar yepyeni ürünler. Yaptıklarını iddia ettiği işleri gerçekleştirdiklerinden emin olmalıyız. Bu hafta test edildikten sonra, testlerin ilk partisi de geldiğinde topluma dağıtılacaklar.

Şu anda, yalnızca hastaneye kabul edilen hastalar rutin Kovid-19 testine tabi tutuluyor. Günde 5 binle 6 bin arasında kişi test ediliyor fakat hükümet bu sayıyı dört hafta içinde günde 25 bin teste çıkarmayı planlıyor.

Yeni antikor testleri, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) hükümetleri teşvik ettiği şeyi, “test, test, test” yapmayı, Birleşik Krallık’ın yapmasına yardımcı olabilir.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Kimin enfekte olduğunu bilmeden bu salgını durduramayız” demişti.

Peacock, antikor testlerinin Avrupa ve Güneydoğu Asya’dan da sipariş edildiğini söyledi.

“Bu işte yalnız değiliz” diye ekledi.

Sağlık Bakanı Matt Hancock ise salı günü hükümetin milyonlarca test aldığını ve milyonlarcasının da siparişini vermek üzere olduğunu söylemişti.

Corona hastalarında mutasyona uğramış 40 virüs tespit edildi!