Koronavirüs mutasyona uğradı: İki tip virüsten biri daha hızlı bulaşıyor!

Çin’de yapılan koronavirüs araştırmasında iki farklı virüs olduğunu, L ve S diye adlandırılan koronavirüslerden birisinin daha agresif ve hızlı yayıldığını diğerinin daha az bulaşıcı olduğu açıklandı.

Çinli bilim insanları: Koronavirüs mutasyona uğradı, iki tip virüs oluştu

Pekin Üniversitesi Yaşam Bilimleri Fakültesi ile Pasteur Enstitüsü uzmanları, koronavirüs araştırmasında virüsün mutasyona uğradığını ve iki farklı virüse bölündüğünü tespit etti.

Bilim insanları iki yeni korona virüsü “L” ve “S” türleri olarak adlandırdı.

İlk olarak ortaya çıkan ve “S tipi” olarak adlandırılan korona virüs daha hafif ve daha az bulaşıcı olarak kabul ediliyor.

Daha sonra ortaya çıkan “L tipi’ koronavirüs ise daha hızla yayılıyor ve şu anda vak’aların yaklaşık yüzde 70’ini oluşturuyor.

Araştırmacılar, “L tipi”nin yaygınlaşma hızının Ocak ayının başından itibaren azaldığını belirtirken Wuhan’daki ilk bulaşmadan sonra diğer yerlerde L tipinin S tipine kıyasla neden azaldığı sorusuna yanıt arıyor. Bunun nedeni olarak ise Ocak 2020’den beri, Çin hükumetinin hızlı ve kapsamlı bir şekilde virüsü kontrol altına alma çabaları gösteriliyor.

Koronavirüs salgınında son durum

Coronavirus salgınında dünya genelinde ölenlerin sayısı 3 bin 285’e yükseldi. Öte yandan dünya genelinde virüs tespit edilen hasta sayısı 95 bin 416’yı aştı. Bununla birlikte virüs nedeniyle 107 hastanın hayatını kaybettiği İtalya Çin’den sonra ikinci sırada gelirken 92 ölümle İran ise ikinci sırada geliyor.

Çin’de bilanço giderek ağırlaşıyor

Çin’de Kovid-19 salgınında can kaybı 3 bin 14’e çıktı. Çin’de son 24 saatte 31 can kaybı oldu, 139 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. Çin’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında ölenlerin sayısı 3 bin 14’e yükseldi. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede salgın nedeniyle son 24 saatte 31 kişi yaşamını yitirdi, 139 yeni Kovid-19 vakası saptandı.

Beştepe’de koronavirüs zirvesi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’nda, Coronavirüse karşı alınan tedbirler görüşüldü.

Beştepe’de yapılan toplantıya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan, Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu Başkanvekili Serkan Topaloğlu ve kurul üyeleri katıldı.

Toplantıda, Coronavirüse karşı uygulanan takip ve yönetim sistemi ele alındı. Alınan tedbirler ve yürütülen çalışmalar da değerlendirildi.

İtalya’da tüm okullar kapatıldı

İtalya’da yeni tip Coronavirüsten (Kovid-19) hayatını kaybedenlerin sayısı 107’ye yükseldi.

İtalya Eğitim Bakanı Lucia Azzolina, Başbakan Giuseppe Conte ile başbakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile tüm üniversitelerde eğitim-öğretime yarından itibaren 15 Mart’a kadar ara verildiğini açıkladı.

Başbakan Conte başkanlığında gün boyu ülkede hızla yayılan Kovid-19’a yönelik tedbirleri görüşen hükümetin, ilerleyen saatlerde yeni önlemleri içeren kararname açıklaması bekleniyor.

Hükümetin öngördüğü önlemler arasında kişilerin el sıkışmaması, 65 yaş üstündekilerin evde kalması, tüm spor faaliyetlerinin ve kongrelerin durdurulması bulunuyor. Ayrıca virüs salgınının ekonomiye olumsuz etkilerini frenlemeye dönük tedbirler de kararnamede yer alacak.

Singapur’dan Coronavirüs tespit edilen THY uçağıyla ilgili açıklama