‘Yolsuzluk devleti yedi bitirdi’ diyen Lübnan Başbakanı temerrüt ilan etti

“Yolsuzluk devleti yedi bitirdi” diyen Lübnan Başbakanı, ülke tarihinde ilk kez temerrüt ilan etti. Ekonomik kriz nedeniyle protestolara sahne olan ülkenin başbakanı, “Halk ekmek bulamazken dış borç ödeyemem” dedi.

Yolsuzluk devleti yedi bitirdi diyen Lübnan Başbakanı temerrüt ilan etti

Lübnan temerrüt ilan etti.

Uzun yıllardır devam eden yolsuzluğun tetiklediği ekonomik kriz yüzünden protestolarla sarsılan Lübnan, tarihinde ilk kez temerrüt ilan etti.


Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, pazartesi günü yapılması gereken 1.2 milyar dolarlık eurobond tahvil senedi ödemesini askıya aldıklarını açıkladı.

“Yolsuzluk devleti yedi bitirdi. Halk ekmek bulamazken dış borç ödeyemem” sözleriyle televizyondan ulusa seslenen Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, devletin bu yıl toplam 4.6 milyar dolarlık eurobond tahvil senedi ödemesi olduğunu; bu borcun 1.2 milyar dolarlık ilk kısmının vadesinin 9 Mart’ta sona erdiğini ancak ödemenin askıya alınacağını duyurdu.

GSYİH’nin yüzde 170’ine denk

Lübnan’ın tarihinde ilk kez temerrüde düşeceğini belirten Diyab, kamu borcunun 90 milyar doları aştığını, bunun da gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 170’ine denk geldiğini aktardı.

‘Dünyanın en borçlu ülkesi olma yolundayız’

“Lübnan, dünyanın en borçlu ülkesi olma yolunda” diyen Başbakan, ‘nüfusun yüzde 40’ından fazlasının geçmiş politikalar nedeniyle kendilerini yoksulluk sınırının altında bulabileceğini’ vurguladı.

Diyab, ‘döviz rezervlerinin kritik bir seviyeye ulaştığını, bu yüzden ödemeleri askıya almak zorunda kaldıklarını, devletin vadeleri dolan borçları ödeme gücü bulunmadığını ve borçları yeniden yapılandırmaya çalışacaklarını’ söyledi.

‘Halk ekmek bulamazken dış borç ödeyemem’

Lübnan büyük ekonomik zorluklardan geçerken dış borç ödemesi yapamayacaklarını ifade eden Başbakan, şöyle konuştu:


“Lübnanlılar banka hesaplarındaki paraları çekemezken yabancı alacaklılara nasıl ödeme yapabiliriz? Hastaneler ilaç kıtlığı çekerken yabancı alacaklılara nasıl ödeme yapabiliriz? Sokaklarda ekmek alacak para bulamayan insanlar varken yabancı alacaklılara nasıl ödeme yapabiliriz?”

‘Yolsuzluğun devleti yiyip bitirdiğini ve ekonomiyi felç ettiğini’ dile getiren Diyab, cumartesi günü şu tweeti attı:

“Yolsuzluk başta utangaçtı, zamanla cesurlaştı, sonra kabalaştı, nihayetinde ahlaksızlaştı, devletin, iktidarın ve toplumun bileşenlerinin büyük kısmı gibi.”

‘Borç yapılandırma görüşmeleri iki hafta içinde başlayacak’

Lübnan’ın bu yıl 1 milyar 200 milyon dolar, 2 milyar 700 milyon dolar ve 700 milyon dolarlık 3 ayrı eurobond tahvili senedi ödemesi bulunuyor. Reuters’e konuşan Lübnanlı kaynaklar, borç yapılandırma görüşmelerinin iki hafta içinde başlayacağını söyledi.

Farklı din ve mezhepler arasında görev paylaşımına dayalı siyasi yapısı bulunan Lübnan’da devlet uzun yıllardır tepeden tırnağa yolsuzluğa batmış durumda. Ekimde WhatsApp’tan bile vergisi almaya kalkan Saad Hariri hükümeti, ekim ayında başlayan protestolarla başa çıkamayarak istifa etti. Diyab başbakanlık koltuğuna ocak ayında geçti.

20 bankanın mal varlıklarının dondurulmasına durdurma

Para biriminin yüzde 60’a varan değer kaybına uğradığı Lübnan’da dün hem 20 bankanın hem de yönetim kurulu başkanları ile üyelerinin mal varlıklarının dondurulması kararı alındı, aynı gün içinde karar Temyiz Başsavcılığı tarafından durduruldu.


Geçen ay Meclis Başkanı Nebih Berri “5 banka sahibinin 2 milyar 300 milyon dolar değerindeki mal varlıklarını yurt dışına havale ettiklerini tespit ettik” açıklamasını yapmıştı.

Finlandiya haftada 4 gün, günde 6 saat mesai dönemine başlıyor!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.