ABD’nin pandemi uzmanı Dr. Fauci: Hayatın normale dönmesi zor!

ABD’nin Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci: Eğer normale dönmekle kastettiğiniz corona virüsü problemi hiç yaşanmamış gibi olmasıysa, bunun mümkün olabileceğini sanmıyorum.

ABD pandemi uzmanı Dr. Fauci: Hayatın normale dönmesi zor!

ABD’nin pandemi uzmanı Dr. Fauci: Hayatın normale dönmesi zor!

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsü, Avrupa ve ABD’de hızla can almaya devam ediyor. Vaka sayısında birinci can kaybında ise ikinci sırada olan ABD’de tablo giderek ağırlaşıyor.

ABD’de corona virüsü tespit edilenlerin sayısı 500 bini geçti. Ölenlerin sayısı 18 bin 847’ye ulaştı. Ülkede son 24 saatte 2022 kişi hayatını kaybetti.

Hastalıkla mücadelede en önemli isimlerin başında gelen Dr. Anthony Fauci ise çarpıcı açıklamalarına devam etti.

ABD’de virüsle mücadelede kamuoyunu bilgilendiren Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Başkanı Dr. Anthony Fauci, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Beyaz Saray’da basın mensuplarının karşısına çıkan Fauci, hayatın ne zaman normale döneceğiyle ilgili soruya dikkat çeken bir yanıt verdi.

“Bir daha asla el sıkışmayabiliriz”

Wall Street Journal gazetesinin podcast yayınına konuşan Fauci, salgın ve sonrasıyla ilgili önemli ifadeler kullandı. Fauci, nisan ayı sonunda ‘tünelin ucunda bir ışık’ görmeyi beklediğini söyledi. Salgın sona erse bile bazı alışkanlıkları geride bırakmak gerektiğini belirten Fauci, “Bir daha asla el sıkışmayabiliriz. Bu corona virüsünün yanı sıra diğer bulaşıcı hastalıkları da önler” dedi.

“Aşı bulana dek”

Fauci, “Eğer normale dönmekle kastettiğiniz corona virüsü problemi hiç yaşanmamış gibi olmasıysa, bunun olabileceğini sanmıyorum. Bir aşıyla tüm nüfusu koruyana kadar bu mümkün değil. Normale dönmekle ifade etmek istediğimiz ilk şey, şu an içinden geçtiğimiz zorlu süreci atlatmak. Toplum olarak yaşadığımız noktaya zamanla geri döneceğiz” dedi.

Fauci daha önce yaptığı açıklamalarda da virüs tehdidinin mevsimsel olarak yıllarca devam edebileceğini söylemişti.

Beyaz Saray’daki süreçle de ilgili bilgi veren Fauci, “Başkan’ın etrafında olduğumuzda onu tehlikeye atmadığımızdan emin olmalıyız. Bu nedenle bize sürekli testler yapılıyor. Günde 8-9 kez ateşim ölçülüyor. Girdiğin her farklı odada bu tekrarlanıyor” diye konuştu.

ABD’de toplu mezar görüntüleri

New York’ta virüs nedeniyle 7 bin 67 kişi yaşamını yitirdi. ABD’deki salgının en çok görüldüğü ikinci eyalet olan New Jersey’de ise 51 bin 27 vaka tespit edildi, 1700 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

new york new jersey toplu mezarlar reuters
Drone Foto: Reuters

Reuters’ın dünyaya servis ettiği drone görüntüleri güne damgasını vurdu. ABD’de, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, ABD’nin New York kentinde corona virüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin cesetlerini talep edecek yakınları olmayanların, Bronx ilçesinde bulunan Hart Adası’ndaki toplu mezarlara gömüldüğünü doğruladı. Hart Adası’na getirilerek açılan toplu mezarlara gömüldüğünü belirtti.

Drone Foto: Reuters
Drone Foto: Reuters

Korona virüs pandemesinin merkez üssü haline gelen New York’ta Belediye Başkanı Bill de Blasio, cesetlerini talep edecek yakınları olmayan cesetlerin, Bronx ilçesinde bulunan Hart Adası’ndaki toplu mezarlara gömüldüğünü doğruladı. De Blasio, “Ne yazık ki herhangi bir aile yakını tarafından talep edilmeyen cesetler de dahil olmak üzere birçok insan hayatını kaybetti. Hart Adası’nda yaşanan budur” dedi.

En çok vaka görülen ülke ABD

En çok vaka görülen ülke 502 bin 876 ile ABD olurken, onu 158 bin 273 vakayla İspanya, 147 bin 577 ile İtalya, 124 bin 869 ile Fransa ve 122 bin 171 ile Almanya izledi. Salgının ortaya çıktığı Çin’de ise 81 bin 953 vaka kayda geçti.

Corona salgınının Türkiye’de yayılımına dair yeni senaryo!