Erdoğan: Ülkemizin bu hastalıklı zihniyetten kurtulmasını en az covid virüsünden kurtulması kadar önemli görüyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP’li belediyeler ne yapıyor; Bakanlıkları, valiliği hiçe sayarak kendi başlarına yardım toplamaya ekmek dağıtmaya hastane kurmaya çalışıyorlar. CHP’li belediyelerin salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak giriştikleri şov yapmaktır. Bu tür teşebbüsler özellikle FETÖ PKK gibi örgütler tarafından denenmiştir. Ülkemizin bu hastalıklı zihniyetten kurtulmasını en az covid virüsünden kurtulması kadar önemli görüyorum.

Erdoğan: Ülkemizin bu hastalıklı zihniyetten kurtulmasını en az covid virüsünden kurtulması kadar önemli görüyorum

Salgın sebebiyle sağlık sisteminin çökmesini kamu güvenliğinin zaafa uğramasını halkın sokaklara dökülmesini bekleyenler umdukları olmayınca gözlerini sokağa dikmişlerdir.

Şimdi de salgın hastalıklarla mücadele için alınan tedbirleri sabote etmeye çalışıyorlar. Ülkemizin ciddi kayıplar veren ülkeler arasına girmesini bekliyorlardı. Uganda’ya kalacak kadar küçüldüler. Fuarları panellerle bölerek sahra hastanesi diye yutturmaya kalktılar.

Şehir Hastaneleri’ne yıllarca demediklerini bırakmamışlardı. Devlet kuralları uygulayarak yardımları tek hesapta toplayınca yardımlarımıza el koyuldu yalanına koyuldular. Biz kimsenin parasına el koymadık. Onlar toplu taşıma seferlerini hesapsızca azaltarak halkımızı mağdur ettiler.

Biz infaz düzenlemesiyle kalıcı bir sistem kurmak cezaevlerindeki yoğunluğu azaltmak isterken onlar tecavüzcüler serbest kalacak yalanı ile ortalığı bulandırdılar.

Belediyeler sosyal yardım da yapabilir. Bunu kanunların belirlediği sınırlar içerisinde mülkü amirlerin bilgisi ile yapabilir. Sorun ekmek dağıtmak değil bunu şehirdeki diğer faaliyetlerle uyumsuz plansız yapmaktır. Sorun sağlık tesisi yapmak değil olmayan bir şeyi var diye göstermektir. Sorun yalan söylemek iftira atmaktır.

Karşımızdaki kirli zihniyet karşılık verilmedikçe azgınlaşmakta, yalanlaarının seviyesini yükseltmektedir. Geleceğin güçlü Türkiye’sinde muhalefetin seviyesinin özlediğimiz seviyeye yükselmesi gerekmektedir.

CHP’nin başını çektiği bir kesim bozgunculuk peşinde koşuyor. Başarılı netice alabilmek için uygulamanın her il, ilçe, mahalle düzeyinde bu anlayışla yürütülmesi şart. CHP’li belediyeler Cumhurbaşkanlığını, bakanlıkları, valiliği, kaymakamlığı hiçe sayarak kendi başlarına yardım toplamaya, ekmek dağıtmaya, hastane kurmaya çalışıyorlar. Asli işlerini yürütemeyen belediyelerin giriştikleri bu tür faaliyetlerin amacı hizmet değil, şov yapmaktır.

Özellikle İstanbul, Adana, Mersin belediyelerinin sergiledikleri tavrın başka hiçbir izahı yoktur. Kurallara uygun şekilde faaliyet yürüten belediyeler de var. Aynı partinin Yenişehir ve Mezitli belediyeleri valilikle işbirliği halinde çalışmaları yürüttüler. Bunlar FETÖ ve PKK tarafındaki örgütler tarafından da denenmişti.

Ülkemizin ciddi kayıplar veren yerler arasına girmeyi bekliyorlardı, baktılar olmadı

Salgın sebebiyle sağlık sisteminin çökmesini, kamu güvenliğinin zaafa uğramasını, halkın sokaklara dökülmesini bekleyenler gözlerini yapılan hizmetlere dökmüşlerdir. Şimdi maalesef salgın hastalıkla mücadele için alınan tedbirleri sabote etmeye çalışıyorlar.

Ülkemizin ciddi kayıplar veren yerler arasına girmeyi bekliyorlardı, baktılar olmadı, umutlarını Uganda’ya bağlayacak kadar küçüldüler. Biz şehir hastanelerini anlatırken, onlar fuar merkezlerini panellerle bölerek sahra hastanesi diye yutturmaya kalktılar. Bugün Türkiye’yi salgınla mücadelede farklı bir yere taşıyan şehir hastanelerine yıllarca demediklerini bırakmamışlardı.

Zekatı kimler toplayabilir, kimler toplayamaz Diyanet’e sorun

Biz geliri olmayan vatandaşlarımıza nakit yardımı yaparken onlar inancımıza aykırı biçimde zekat toplama peşine düştüler. Bu noktada müracaat edilecek tek bir yer vardır, Diyanet İşleri’ne sorarsanız zekatı kimler toplar, kimler toplayamaz cevabı verir. Siz böyle bir konuda konuşma hakkına sahip değilsiniz.

Devlet yardımları tek hesapta toplayınca da paralarımıza el koydular yalanına sarıldılar. Biz kimsenin parasına el koymadık, böyle bir yanlışın içerisinde girmedik, girmeyiz. Biz ne gerekiyorsa onu yaptık, bu kurallar çerçevesinde de ikna yöntemiyle bütün bu gayretlerimizi sürdürüyoruz. Onlar toplu taşıma seferlerini hesapsızca azaltarak halkımızı mağdur ettiler.

Tecavüzcüler serbest kalacak yalanıyla ortalığı birbirine kattılar

Biz infaz düzenlemesiyle hem kalıcı bir sistem kurmak hem de cezaevlerindeki yoğunluğu azaltmak için uğraşırken tecavüzcüler serbest kalacak yalanıyla ortalığı birbirine kattılar.

Sorun ekmek dağıtmak değil, bunu şehirdeki diğer faaliyetlerle uyumsuz, izinsiz şekilde yapmaktır. Sağlık tesisi hazırlamak değil, olmayan bir şeyi varmış gibi anlatmaktır. Sorun farklı düşünmek değil, yalan söylemektir, iftira atmaktır.

Ülkemizin bu hastalıklı zihniyetten kurtulmasını da en az covid virüsünden kurtulması kadar önemli görüyorum.

Türkiye’nin tarihi bir beka mücadelesi verdiği bir dönemde milletimi böyle bir şeyler meşgul ettiğim için üzüntülüyüm. Kirli zihniye cevap verilmedikçe azgınlaşmakta, çıtasını yükseltmektedir. Ülkemizin bu hastalıklı zihniyetten kurtulmasını da en az covid virüsünden kurtulması kadar önemli görüyorum.

Erdoğan: 23 Nisan’da 4 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak