Market alışverişi ürünleri nasıl dezenfekte edilmeli?

Market alışverişi sonrasında ürünler buzdolabına nasıl yerleştirilmeli? Prof. Dr. Galip Ekuklu, corona salgını ile mücadele sürecinde, dışarıdan alınan ürün paketlerinin sabunlu su veya çamaşır suyu ile yıkandıktan sonra dolaba yerleştirilmesini önerdi.

Market alışverişi ürünleri nasıl dezenfekte edilmeli?

Market alışverişi ürünleri nasıl dezenfekte edilmeli? Buzdolabına nasıl yerleştirilmeli?

Prof. Dr. Ekuklu, yaptığı açıklamada, corona virüsü (Covid-19) salgınına ilişkin özellikle alışveriş sonrası mutlaka bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken konulara dikkat çekti.

Vatandaşların sokağa çıkma konusunda ne kadar dikkatli davransa da temel ihtiyaçlarını karşılamak için alışveriş yapmak zorunda kaldıklarını anlatan Ekuklu, alışveriş sırasında veya alınan malzemeler dezenfekte edilmezse corona virüsü riskiyle karşılaşılabileceğini belirtti.

Market ve pazarlarda bazı önlemler alınsa da raflardaki ya da tezgahlardaki ürünlere sıkça dokunulduğunun altını çizen Ekuklu, “Bu temaslar Covid-19 testi pozitif çıkan kişilerce de yapılabilmektedir. Özellikle hastalığı geçirdiğinin farkında olmayan bireyler ve gençler bu bakımdan daha risklidir ve neredeyse virüslü hastaların yüzde 80’e yakını hastalığı farkında olmadan, yani asemptomatik geçirmektedir.” dedi.

Çamaşır suyu nasıl kullanılmalı?

Bu sebeplerden hastaların ürünlere farkında olmadan temas ettiğini vurgulayan Ekuklu, “Toplumumuzda özellikle sebze alırken ürüne dokunma ve seçme geleneği nedeniyle bu risk daha da artmaktadır.” diye konuştu.

• Alışverişten sonra ürünlerin paketlerinin hijyenine dikkat edilmesi gerekiyor.

• Paketli ürünler sabunlu su ya da çamaşır suyuyla yıkandıktan sonra dolaba veya saklanacak yere yerleştirilmelidir.

• Bu amaçla kullanılacak çamaşır suyu 1’e 100 sulandırılarak kullanılmalıdır. Bunun için pratik bir yol olarak 1 litre suya 1 yemek kaşığı ya da kullanılan üründen 1 kapak konulması yeterli olacaktır.

• Paketli ürünler bu suyla silindikten sonra temiz bir bezle kurutulmalıdır.

Cep telefonu, kredi kartı, anahtarlar da kolonya veya dezenfektan ile silinmelidir!

Alışveriş sonrasında alınacak bazı diğer tedbirler:

• Alınan ürünler eve sokulmadan, kişinin üzerindeki kıyafetleri çıkarıp çamaşır makinesine atması, elini ve yüzünü yıkaması gerekir.

• Kıyafetler günlük yaşamda sık kullanılmayan bir alanda çıkarılmalıdır (örneğin balkonda).

• Kaban ve ceket gibi yıkanması zor kıyafetler açık havada birkaç saat bekletilmelidir.

• Ayakkabılar evin dışında çıkarılmalıdır.

• Cep telefonu, kredi kartı, anahtarlar kolonya ya da el dezenfektanı ile silinmelidir.

• El ve yüz temizliği için klasik sabunla ellerin en az 20 saniye yıkanması gerekir. Bu olanak yoksa yüzde 60’tan 90’a kadar alkol derecesi olan kolonya ve el dezenfektanı kullanılabilir.

Alışveriş yaparken corona virüsünden nasıl korunuruz?