Seçmen yardıma bakıyor: AKP’de seçmen sadakati azalıyor!

AKP için anket yapan araştırma şirketlerde 15 yıl yöneticilik yapan İbrahim Uslu: “Salgın sürecinde hükümete destek arttı, ancak AK Parti’de seçmen sadakati azalıyor. Seçmen ekonomiye değil, sosyal yardıma bakıyor.”

Seçmen yardıma bakıyor: AKP de seçmen sadakati azalıyor!

İbrahim Uslu: AKP’de seçmen sadakati zayıflıyor!

Karar TV’de konuşan İbrahim Uslu, “İyi çalışan sosyal yardım mekanizmaları varsa insanlar ekonomideki genel performansınıza bakmıyor” dedi. 2019’da 16.8 milyon kişiye sosyal yardım verildiğini belirten İbrahim Uslu şöyle konuştu:


• Belediyeler hariç 16.8 milyon bu yardımlardan faydalanıyor. Bunlar bireysel yararlanıcılar. Aileleri ile birlikte kaç kişi olduğunu bilmiyoruz.

• Makarnacılar-kömürcüler tartışması döneminde bir araştırma yaptık. Hükümete destek yüzde 43-47 aralığında iken bu grupta destek yüzde 70’lerdeydi.

• İyi çalışan sosyal yardım mekanizmaları varsa, ekonomi kötü gidecek olsa bile temel ihtiyacı olan yardımları yapabiliyorsanız, seçmen o zaman verdiğiniz yardıma bakıyor.

“AK Parti’de seçmen sadakati zayıflıyor!”

Araştırmacı ve siyasal iletişim uzmanı İbrahim Uslu, KARAR TV canlı yayınında Ahmet Taşgetiren, Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un konuğu oldu.

İbrahim Uslu, AK Parti’de son durumu, Bahçeli’nin çıkışı, ‘beyaz sağ seçmen kitlesi’, Cumhur İttifakı, İYİ Parti’nin HDP çıkışı ve krona sürecinin siyasete etkileri konusunda çarpıcı değerlendirmeler yaptı.

“Salgın sürecinde hükümete destek arttı”

İbrahim Uslu’nun tespitlerinden diğer öne çıkanlar şöyle:


• Korona sürecinde hükumete destek arttı. Hala siyasal kimlik ön planda tercihlerde. Ekonomi ikinci planda. İyi çalışan sosyal yadım mekanizması kurtarıyor. 16 milyondan fazla kişi yardım alıyor.

• Korona sürecinde Cumhurbaşkanlığı sistemi ‘yeni normal’ haline geldi Seçmen belediyelere yapılanlara kızdı ama tercihlerini değiştirmedi. Küçük yardımların ne kadar önemli olduğunu gördük…

“DEVA ve Gelecek Partisi reddi miras yapmadı”

• Yeni beyaz sağ seçmen kitlesi bir sınıf bilinci ile hareket etmiyorlar. Refarandum ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidar için oy vermediler. Korana süreci en çok onları etkiyor. Yeni partiler de bunlara ulaşamayacak.

• DEVA Partisi ve Gelecek Partisi de bu yeni seçmen profiline ulaşamayacak. Çünkü geçmişleri ile hesaplamadılar. Reddi miras yapmadılar.

“Yeni bir din anlayışı inşa ettiler”

• AK Parti, Milli Görüş’ün tarih anlayışı yerine yeni bir tarih bilinci üretmeyi başardı. ‘Diriliş’ bilinci… Buna inanmayan şuursuz diye ötekileştiriliyor. Bir de yeni bir din anlayışı inşa ettiler.

• Bahçeli’nin ‘tek başına iktidar’ tweetinin altında yüzde 50+1’e itiraz vardı.

• AK Parti’de seçmen sadakati zayıflıyor.


Anket: AKP’nin 10 puanı nereye gidiyor?