Son seçim anketi: Hangi ittifak yüzde kaç oy alıyor?

Avrasya Araştırma son seçim anketi: AKP, CHP, MHP, İYİ Parti, DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi oy oranları… İttifaksız bir seçim veya çeşitli ittifak modellerine göre oy oranlarının yer aldığı ve meclis dağılımını gösteren anket sonuçları paylaşıldı.

Avrasya Araştırma son seçim anketi: AKP, CHP, MHP, İYİ Parti, DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi oy oranları...

Son seçim anketi: Hangi ittifak ne kadar oy alıyor?

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, çeşitli ittifak modellerine göre oy oranları ve meclis dağılımını gösteren anket sonuçlarını paylaştı.


‘İttifaksız olarak seçim yapılırsa, bugün seçim olursa hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna verilen yanıtlar şöyle:

Son seçim anketi sonuçları:

• AKP – yüzde 34,49

• CHP – yüzde 30,65

• HDP – yüzde 10,37

• İYİ Parti – 10,25

• MHP – yüzde 8,15

• DEVA Partisi – yüzde 3,03

• Gelecek Partisi – yüzde 2,33


• Saadet Partisi – yüzde 0,46

• Diğer partiler – yüzde 0,27

Avrasya araştırma son seçim anketi sonuçları
Avrasya araştırma son seçim anketi sonuçları

İttifak olmazsa MHP baraj altında kalıyor!

Avrasya Araştırma’nın yaptığı son seçim anketi sonuçlarına göre ittifak olmadığı takdirde TBMM’deki sandalye dağılımı da hesaplandı.

Buna göre AKP 268 milletvekili çıkarırken, CHP’nin 213 milletvekili çıkardığı görülüyor, MHP ise baraj altında kalıyor. TBMM’deki sandalye dağılımında ise CHP 213 koltuk elde etmiş oluyor.

CHP + İYİ Parti + Saadet ittifak yaparsa ne olur?

Araştırmada sıralanan modellerden CHP+İYİ Parti+Saadet Partisi’nin ittifak yaptığı senaryo. Buna göre söz konusu ittifakın oranı yüzde 40,65 olarak gözüküyor, CHP+İYİ Parti ve Saadet Partisi’nin TBMM’deki sandalye dağılımı 261 olarak oluşuyor.

CHP + İYİ Parti + Saadet ittifak yaparsa ne olur?

CHP + İYİ Parti + Saadet + DEVA + Gelecek Partisi ittifak yaparsa ne olur?

CHP+ İYİ PARTİ+ SP+ DEVA Partisi + Gelecek Partisi’nin ittifak yaptığı senaryoda ise toplam oy oranı yüzde 42,56 olarak gözüküyor.

CHP + İYİ Parti + Saadet + DEVA + Gelecek Partisi ittifak yaparsa ne olur

CHP ve HDP ittifak yaparsa ne olur?

CHP ve HDP’nin ittifak yaptığı modelde ise toplam oy oranları yüzde 37,9 olurken AKP+MHP+BBP ittifakının oy oranı yüzde 44,9 olarak gözüküyor.

akp mhp bbp ittifakı son seçim anketi

Künye: Avrasya Araştırma Şirketi tarafından 20 – 21 – 22 – 23 Mayıs tarihleri arasında 26 ilde toplam 2460 kişi ile CATİ (telefon) yöntemiyle yapıldı. Araştırmaya katılanların bir önceki seçimde oy verdiği partiye göre sağlaması yapıldı. Eğitim, yaş ve cinsiyet kotaları uygulandı. Araştırmanın hata payı yüzde 2.2 olarak ölçümlendi.


Anket: AKP’nin 10 puanı nereye gidiyor?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.