Pamukkale Kleopatra antik havuzunu bu hale getirdiler!

Denizli’de dünyada bir eşi benzeri olmayan Pamukkale Antik Havuzu (Kleopatra Havuzu), Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ‘Daha iyi hizmet vereceğiz’ bahanesiyle başlattığı proje nedeniyle, binlerce yıllık ve sadece Pamukkale yöresine özgü doğal bitkisi olarak literatüre geçen zakkumlar köklendi, yerine beton yığını konduruldu. Bu doğal katliam, aynı zamanda Antik Havuz’un, dünyaca bilinen siluetini de ortadan kaldırılmış oldu

Pamukkale Kleopatra Antik Havuzu bu hale getirdiler!

Pamukkale Kleopatra Antik Havuzu bu hale getirdiler!

İyi bir şey yapmışlar gibi duyurdular

Pamukkale Kleopatra Antik Havuz’da yaşatılan doğa ve tarih katliamını, Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü resmi facebook sayfasından,  gülücük ikonları da ekleyerek “Sizlere daha iyi hizmet verebilmek için Pamukkale’deki Antik Havuzda (Kleopatra Havuzunda) başlatılan tadilat çalışmaları hızla devam ediyor. Yenilenmiş haline az kaldı. Çok yakında Antik Havuz da ziyaretçilerine ‘merhaba’ diyecek” şeklinde, iyi bir iş yapmışlarcasına paylaşıldı.

denizli il kültür turizm müdürlüğü

Bölgeye özgü zakkum türü yok edildi

Pamukkale’deki zakkumlar, o bölgeye özgü doğal bir tür olduğuna dair araştırmalar yapılmış, Marmara Üniversitesi hocalarından Dr. Mustafa Yavuz tarafından tez konusu bile yapılarak, özel olarak araştırılmıştı. Pamukkale Bölgesi’ndeki Zakkum türünün, kendine has özellikler taşıdığı da araştırma da ileri sürülmüştü.

pamukkale antik kenti zakkumlar
Pamukkale Kleopatra Antik Havuzu – önceki hali

Havuzun doğal sembolü haline gelmişti

Pamukkale Antik Havuzu’nun, ilk çağlardan bu yana doğal tarihine yoldaşlık eden zakkum bitkisi, aynı zamanda da sadece bir bitki olmaktan öte, dünyaca bilinen Antik Havuz siluetinin en önemli parçası haline gelmişti. Her tanıtım filminde, kartpostallarda ve çekilen fotoğraflarda zakkumsuz bir antik havuz fotoğrafına rastlamak bile mümkün değildi.

pamukkale kleopatra antik havuz
Son hali

Vatandaşlar tepki göstermeye başladı

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün, bu anlaşılmaz projesini, ilginç bir şekilde duyurduğu Facebook sayfasının hemen altında yorumlar yapan birçok vatandaş, yapılanın tam bir rezalet olduğunu ve Antik Havuz’un bir beton yığını haline dönüştürüldüğünü belirterek tepki gösterdiler.

Bu hale getirmek için el ele vermişler!

Pamukkale Antik Havuzu’nda gerçekleşen ‘ucube proje’nin, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye İşletmeleri Merkezi tarafından teklif edildiği ortaya çıktı. Birçok kuruluşun da onay verdiği tadilat projesi sonucu, sürecin başlatıldığı anlaşıldı.

Kurul yazısında zakkumlarla ilgili karar yok

Konuyla ilgili Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü’ne yakın kaynaklar ise, Antik Havuz’la ilgili tadilat projesinin kurula 3 ay önce geldiğini, bir palmiye ağacının yıkılarak duvarlara zarar verdiğini, ilgili müdürlüklerden gelen raporlar doğrultusunda, duvarların tümünün yine kendi taşlarıyla ‘kuru duvar örgüsü’ yöntemi kullanılarak onarılmasına izin verildiğini, zakkumlarla ilgili bir kararın söz konusu olmadığı öğrenildi. (Kaynak: Şifre Haber)

indigo dergisi google news

Hangi banka ne kadar temel ihtiyaç kredisi veriyor? Başvuru nasıl yapılır?