Biz Bize Yeteriz bağışlarının akıbeti belirsiz: 2.1 milyar TL nerede?

Koronavirüs pandemisi nedeniyle iktidar tarafından başlatılan Biz Bize Yeteriz bağış paralarının akıbeti belirsizliğini koruyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Biz bilmiyoruz, Aile Bakanlığı’na sorun” dedikten sonra bakanlıktan da net bir açıklama yapılmadı. Konuyu gündeme getiren CHP Milletvekili Alpay Antmen, Meclis’te araştırma önergesi verdi.

Biz Bize Yeteriz bağışları

Biz Bize Yeteriz bağışlarının akıbeti belirsiz! CHP’den araştırma önergesi

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Biz Bize Yeteriz” bağış paralarının akıbetini ve nerelere nasıl dağıtıldığını sormuş, gelen yanıtta “Biz bilmiyoruz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sorun” denmişti.


CHP’li vekil Alpay Antmen bu yanıt sonrası bu kez de Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sormuş ve Selçuk’un, CHP’li Antmen’i yanıtladığı önergesinde “İnternet sitemizde var oradan bakın” yanıtını verdiği ortaya çıkmıştı.

CHP’li Vekil, hem Aile Bakanlığının hem de Cumhurbaşkanlığı ve bağlı siteleri ayrıntılarıyla incelediklerini ancak Biz Bize Yeteriz bağış paralarının akıbetiyle ilgili bir bilgi bulunmadığını açıklamıştı.

Meclis’te araştırma önergesi

Konunun takibini bırakmayan CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen bu defa da Biz Bize Yeteriz bağış paralarının akıbetinin ne olduğunun bulunması için Meclis Başkanlığına araştırma önergesi verdi.

Antmen önergesinde, koronavirüs salgını nedeniyle esnafın, işletmecilerin, emekçilerin, gündelik iş yapan yurttaşların, sanayicilerin, çiftçilerin, turizmcilerin başta olmak üzere vatandaşların tamamının maddi olarak çok büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını belirterek;

“Almanya, Fransa, Kanada, İtalya ve bütün çağdaş ülkeler, pandemi nedeniyle vatandaşlarına çok büyük parasal yardımlarda bulunmuşlardır. ABD 2 trilyon dolar, Almanya 1 Trilyon Avro, Fransa 700 Milyar avrodan fazla, vatandaşlarına yardımda bulunmuştur. Koronavirüsle mücadele kapsamında vatandaşından para isteyerek bağış kampanyası yapan ülkeler ise Türkiye, Irak, Lübnan, Sri Lanka, Güney Afrika ve Senegal olmuştur” dedi.

2 milyar 103 milyon TL nerede?

Araştırma Önergesinde “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganı ile başlatılan kampanya kapsamında, kampanyanın resmi web sitesinde yer alan 29 Haziran 2020 tarihli bilgilere göre; 2 milyar 103 milyon TL bağış toplandığını ifade eden CHP’li Vekil; kampanyaya Merkez Bankasının 100 Milyon, Ziraat Finansın 62 milyon 300 bin, Halk Bankasının 56 Milyon, Vakıflar Bankasının 50 Milyon, Turkcell’in 43 Milyon 775 bin, Eti Bakır’ın 24 Milyon lira bağışladığını ve 6.616.431 adet de bağış SMS’i atıldığını belirtti.

SMS ile toplanan paranın şu ana kadar 66 Milyon lirayı aştığını söyleyen Antmen şöyle konuştu:

• Bu kampanya paralarının akıbetini öğrenmek amacıyla 5 Mayıs 2020’de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a önerge vererek Biz Bize Yeteriz yardım kampanyasında toplanan paralar nereye ve kimler tarafından ne şekilde harcanmıştır?

• Toplanan paraların harcanması nasıl ve kimler tarafından denetlenmektedir?

• Bahsi geçen bağış miktarından elde edilen faiz miktarı ne kadardır?


• Bu faiz gelirleri ne şekilde kullanılmıştır?

• Bağış paraları hangi banka ya da bankalarda tutulmaktadır?’ sorularını yöneltmiştim.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay 5 Haziran 2020 tarihinde tarafıma yanıt göndermiş ve ‘Önergenizde bahsi geçen hususlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının görev ve yetki alanına girmektedir’ ifadelerini kullanmıştır.

Ardından birebir aynı soruları hem soru önergesi hem de CİMER aracılığıyla; Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordum. 26.06.2020 tarihinde Aile Bakanlığı CİMER aracılığıyla tarafıma gönderdiği yanıtta bağış paralarının akıbetinin internet sitelerinde olduğunu ifade etmiştir.

Cumhurbaşkanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı sitelerinde yapılan incelemelerde paraların akıbetlerinin, nereye nasıl harcandığının, kimlere verildiğinin, faiz gelirlerinin durumu hakkında bir bilgi veya içeriğe rastlanmamıştır” ifadelerini kullandı.

“Demokrasi hesap verme rejimidir”

Alpay Antmen, Demokrasilerin hem halk iradesi hem de hesap verme rejimleri olduğunu söyleyerek şöyle konuştu;

• Bir ülkede vatandaşların Anayasaya, devlete ve toplumsal barışa inanması ve o devlete aidiyet duygusunun güçlenmesi iktidarların hesap verme tutumuyla doğru orantılıdır. Vatandaşların devlete olan güvenini kaybetmesi, iktidarların şeffaflıktan uzaklaşması sonucu oluşmaktadır.

• ‘Biz Bize Yeteriz’ bağış kampanyası kapmasında toplanan paranın akıbetinin bulunması, bu paranın kimlere ne şekillerde verildiğinin, nasıl harcandığının, kimler tarafından denetlendiğinin ve faiz gelirlerinin ortaya çıkartılarak paranın gerçek ihtiyaç sahiplerine gidip gitmediğinin bulunması ve kamuoyunun aydınlatılması amacıyla bir Meclis Araştırma Komisyonu kurulması uygun olacaktır.

“Deprem vergileri, 15 Temmuz şehitleri için toplanan paralar ortada yok!”

Antmen açıklamasının devamında şunları söyledi;

• Deprem vergileri ortada yok, 15 temmuz şehitleri için toplanan para ortada yok , hatta azalmaya başladı , Beşiktaş katliamında yitirdiğimiz polis ve vatandaşlarımız için toplanan para da ortada yok! Kampanyayı yapan Cumhurbaşkanlığı ama paradan haberinin olmadığını söylüyorlar.

Buyurun bakınız; Bizbizeyeteriz.gov.tr yani kampanyanın resmi adresi. Ana sayfada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IBAN verdiği video var. Site kime ait: Cumhurbaşkanı İletişim Başkanlığı! Yani böyle bir şey nasıl olur? Kampanyayı başlatan Cumhurbaşkanlığı, IBAN veren Cumhurbaşkanlığı, kampanyayı yöneten, site sahibi Cumhurbaşkanlığı ama Cumhurbaşkanlığının paranın akıbetinden haberi yok!


• Bu mu güçlü yönetim bu mu sizin devlet yönetme ciddiyetiniz? Vatandaşına hesap vermek devleti yönetenlerin hem Anayasal görevi; hem de namus borcudur! Sorularımıza cevap vermedikleri sürece şüpheler artacak ve bu paranın faize, saraya ya da yandaşlara harcandığı konusundaki şüphelerimiz artacaktır.

Gezici Araştırma anketi: AKP kadın seçmenlerini kaybediyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.