Bülent Ecevit’in BBC röportajı sosyal medyada gündem oldu!

Bülent Ecevit, Kıbrıs harekâtından birkaç ay sonra BBC’de Yunanistan’a bakışını şu sözlerle anlatmış: “İmparatorluk geçmişiyle ilgili hayallere önem veren hiçbir ulus, günümüz dünyasında huzur bulamaz.”

bülent ecevit bbc röportajı

Bülent Ecevit’in sözleri sosyal medyada gündem oldu! >>video aşağıda

BBC her hafta Türkiye arşivlerini paylaşıyor. Bu hafta da BBC’nin 20 Temmuz 1974 Kıbrıs müdahalesinden yaklaşık bir ay sonra hazırladığı TV haberinde Bülent Ecevit’in sözleri yer aldı.


BBC’nin Panorama programı, müdahaleden haftalar sonra Türkiye ve Kıbrıs’a giderek, adada yaşananları ve müdahale sonrası yeni sürecin nasıl işleyeceğini araştırdı.

Dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ile yapılan röportaj, haberin önemli bir bölümünü oluşturuyor.

Görüntüler, 24 yıl sonra ilk kez internet ortamında yayımlandı ve sosyal medyada gündem oldu.

Bülent Ecevit’in tarihe damga vuran konuşması şöyle:

“Yunanlar uluslararası sorunlara gerçekçi bakarsa, yenilgi duygusuna kapılmamaları gerekir.


Ancak maalesef bu meselelere gerçekçi ve güncel bir açıdan bakmıyorlar.

Son dönemlerde tekrar tekrar vurguladım; Bizans tarihinin hatıralarını canlı tutmaya çalışıyorlar. Enosis’in maddi ve manevi unsurlarıyla Helenizm ideallerine sahipler.

Dünyada bu tür tarihi zaferlerle ilgili hayallere önem veren hiçbir ulus, günümüz dünyasında huzur bulamaz.

Geçen gün şu örneği verdim; Çok daha yakın bir döneme dair imparatorluk geçmişi olan Türkiye, eski topraklarını ilhak etmeye dair benzer hayallere sahip olsaydı Türkiye bugün ne durumda olurdu? Tüm komşularımızla aramız kötü olurdu.

İngiltere’yi ele alalım; İngiltere, imparatorluğunu yeniden diriltmeye, yeniden kurmaya çalışsa bugünkü çağın gerekliliklerinin farkına varırsa ve bu çağın imparatorlukların yeniden tesisi değil ama imparatorlukların sona ermesini gerektiren; bunların bittiği bir çağ olduğunu kabul ederlerse ve bugünün dünyasıyla, bölgenin gerçekleriyle uzlaşmaya varırlarsa karşılarında Türkiye’nin dostluğunu bulacaklardır.


Neticede, Mavros’un da son dönemlerde dediği gibi Türkiye ve Yunanistan dostluğa mahkumdur.”

İşte o görüntüler:

Erdoğan: Ayasofya’nın dirilişi Müslümanların fetret devrinden çıkış iradesinin ayak sesidir


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.