GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş son anket sonuçlarını paylaştı

GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş son anket sonuçlarını paylaştı: AKP yüzde 45.4, CHP ise yüzde 23.5 seviyesinde.

genar son anket

GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş son anket sonuçlarını paylaştı

GENAR Araştırma Başkanı İhsan Aktaş şöyle konuştu:

“Aslında ekonomi iyiydi, ciddi anlamda bir dengesizlik yoktu ama bir rüzgâr oluştu, muhalefet partileri yüzde 60’a yakın oy aldı. İktidar yüzde 40’a düştü. Birkaç ay geçti. Seçim tekrarlandığında da AK Parti o kadar hızlı bir oy yükselişine girdi ki, biz sahadan 20 gün önce çekildiğimiz için, yükselişin hızına yetişemedik. Son gün araştırma yapmamıştık, değişmez diye düşünüyorduk. Seçimin psikolojisi başka. 

Birkaç temel veriyi verdikten sonra son araştırmamızdan bahsedeyim. Yerel seçimler bittiği zaman kamuoyunda muhalefet partilerinde ya da iktidara biraz daha mesafeli entelektüellerde şöyle bir bakış açısı oluştu: Seçimlerde CHP çok önemli bir başarı elde etti. Bu yerel seçimdeki sinerji genel seçime yansıyacak, CHP’nin oyları yaklaşık yüzde 30’lara çıkacak. AK Parti de çok radikal bir gerilemeye sahne olacak. Biz hemen seçimlerden sonra sahaya çıkmadık, biraz bekledik. Biraz piyasa serinkanlı hareket etmeye başlasın. Bir ay sonra araştırma yapmaya başladığımızda AK Parti’nin oy oranı 39,9 yani yüzde 40. CHP’ninki yüzde 26’ydı. Bugün CHP’nin oyları yüzde 24. Şunu biz hemen yorumladık. Demek ki vatandaş da yerel seçimde ortaya koyduğu bir refleksi, tepkiyi otomatik olarak genel seçime yansıtmıyor. Biz şu analizi tekrarladık. Ben yaklaşık 10 yıldır CHP’nin bir sosyololojik sıkışmışlığından bahsediyorum.”

İhsan Aktaş son yaptıkları anketi paylaştı:

Bazı medya kuruluşlarında GENAR’ın ismi kullanılarak kamuoyuna yanlış bilgiler aktarılmaktadır. Son yaptığımız araştırma sonuçları aşağıdaki gibidir:

  • AK Parti:%45.4
  • CHP :%23.5
  • HDP :%10.3
  • MHP :%9.8
  • İYİ Parti:%8.3
  • Diğer :%2.7

Son anket: AKP ve MHP’de düşüş devam ediyor

MetroPOLL Araştırma ‘Türkiye’nin Nabzı Haziran 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?’ anketinin sonucunu geçen günlerde açıklamıştı. Anket sonucuna göre, AKP’nin oy oranındaki düşüş sürüyor.

Anket sonucuna göre, AKP’nin şubat ayında 33,9 olan oy oranı, martta 33,7’ye, nisanda 32,8’e, mayısta 30,7’ye ve son olarak haziran ayında 30,3’e geriledi.

Ankette MHP’nin de oy oranı geriledi. MHP’nin mayıs ayında 7,3 olan oy oranı, haziran ayında 6,2’ye düştü.

Seçim anketi

indigo dergisi google news

Seçim anketi: Huzursuz muhafazakarlar yeni partilere mi yöneliyor?