En çok kimi beğeniyorsunuz anketi: Obama 1’inci, Erdoğan 19’uncu

42 ülkede yapılan ankette “En çok kimi beğeniyorsunuz?” diye soruldu: Barack Obama birinci, Cumhurbaşkanı Erdoğan 19. sırada yer aldı. Türkiye’ye dair sonuçlardaysa Haluk Levent ve Türkan Şoray ilk sırada gelen isimler oldu.

en çok kimi beğeniyorsunuz anketi

En çok kimi beğeniyorsunuz anketi: Obama 1’inci, Erdoğan 19’uncu

Birleşik Krallık (BK) merkezli uluslararası araştırmalar yapan YouGov şirketi “Dünyanın En Beğenilen 20 Erkek ve Kadınını” belirledi.


Bu yıl 42 ülkeden 45 binden fazla kişinin dahil olmasıyla yapılan en yüksek katılımlı ankette, toplam sonuçlara göre dünya genelinde erkekler kategorisinde listenin birinci sırasında eski ABD Başkanı Barack Obama yer alırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı 19. sırada anıldı. ABD Başkanı Donald Trump ise 15. sırada yer buldu.

En çok kimi beğeniyorsunuz anketi sıralamasında ilk 20’de yer alan isimler:

 1. Barack Obama
 2. Bill Gates
 3. Şi Cinping
 4. Narendra Modi
 5. Jackie Chan
 6. Christiano Ronaldo
 7. Jack Ma
 8. Dalay Lama
 9. Elon Musk
 10. Keanu Reeves
 11. Lionel Messi
 12. Vladimir Putin
 13. Michael Jordan
 14. Amitabh Bachchan
 15. Donald Trump
 16. Virat Kohli
 17. Shahrukh Khan
 18. Papa Françesko
 19. Recep Tayyip Erdoğan
 20. Joko Widodo

Donald Trump bir sıra geriledi

Erdoğan’ın bir önceki anketle kıyaslandığında yerinin değişmediği belirtilirken, Obama’nın ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bir, Tesla’nın kurucusu Musk’ın 4 sıra yükseldiği; Rusya Devlet Başkanı Putin’in iki, ABD Başkanı Donald Trump’ın da bir sıra gerilediği görüldü.

en çok kimi beğeniyorsunuz anketi

Ronaldo ile Messi rekabetinde fark açılıyor

Sonuçlar ayrıca, yeşil sahalardaki ezeli rekabette kimin önde gittiğine dair ipucu da verdi. Listeye göre 6. sırada gelen Cristiano Ronaldo, 11. sıradaki Lionel Messi’yi 5 sıra geride bıraktı. Ronaldo, ankete katılan 42 ülke ve bölgenin 32’sinde Messi’den daha üst sıralarda yer alırken, dünya çapında yapılmış son üç çalışmada rakibini geride bırakmış oldu.

Dünya genelinde kadınlardaysa son ankette olduğu gibi Barack Obama’nın eşi Michelle Obama yine birinci sıraya yerleşti, listenin 19. sırasında ABD Başkanı Trump’ın eşi Melania Trump yer aldı.


Bu kategoride ilk 20 listesi şöyle oluştu:

Michelle Obama, Angelina Jolie, Kraliçe II. Elizabeth, Oprah Winfrey, Jennifer Lopez, Emma Watson, Scarlett Johansson, Peng Liyuan, Taylor Swift, Shakira, Beyonce, Angela Merkel, Hillary Clinton, Malala Yusufzay, Priyanka Chopra, Deepika Padukone, Sudha Murty, Greta Thunberg, Melania Trump ve Ellen DeGeneres.

Türkiye’de en çok kimi beğeniyorsunuz?

Ülke bazında bakıldığında, Türkiye’deki katılımcıların verdikleri cevaplara göre sıralama şöyle gelişti:

Erkeklerde

Haluk Levent, Tarkan, Recep Tayyip Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu, Cristiano Ronaldo, Keanu Reeves, Brad Pitt, Bill Gates, Elon Musk, Leonardo DiCaprio, Jackie Chan, Michael Jordan, Lionel Messi, Barack Obama, Dalay Lama, Vladimir Putin, Shahrukh Khan, Jack Ma, Donald Trump, Papa Françesko, Şi Cinping, Narendra Modi, Virat Kohli, Joko Widodo ve Amitabh Bachchan.

Kadınlarda

Türkan Şoray, Angelina Jolie, Shakira, Jennifer Lopez, Rihanna, Scarlett Johansson, Adriana Lima, Hadise, Madonna, Sibel Can, Angela Merkel, Beyonce, Emma Watson, Michelle Obama, Taylor Swift, Kraliçe II. Elizabeth, Hillary Clinton, Oprah Winfrey, Malala Yusufzay, Ellen Degeneres, Melania Trump, Greta Thunberg, Priyanka Chopra, Deepika Padukone, Sudha Murty ve Peng Liyuan.


Öte yandan ABD açısından bakıldığındaysa, listenin ilk sıralarında dünya genelinde olduğu gibi Obama çiftinin adı yer aldı. Başkan Trump, Barack Obama’nın ardından ikinci sırada gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu listede 22. sırada yer aldı. Erdoğan’ın adı Fransa listesinde 20, BK’de 21, Mısır’da 10, Pakistan’da 5, Suudi Arabistan’da 6, Rusya’da 22 ve Malezya’da 15. sırada görüldü. (Kaynak: Independent Türkçe)

Seçim anketi: AKP’de düşüş sürüyor, CHP ve İYİ Parti yükseliyor!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.