En çok kimi beğeniyorsunuz anketi: Obama 1’inci, Erdoğan 19’uncu

42 ülkede yapılan ankette “En çok kimi beğeniyorsunuz?” diye soruldu: Barack Obama birinci, Cumhurbaşkanı Erdoğan 19. sırada yer aldı. Türkiye’ye dair sonuçlardaysa Haluk Levent ve Türkan Şoray ilk sırada gelen isimler oldu.

en çok kimi beğeniyorsunuz anketi

En çok kimi beğeniyorsunuz anketi: Obama 1’inci, Erdoğan 19’uncu

Birleşik Krallık (BK) merkezli uluslararası araştırmalar yapan YouGov şirketi “Dünyanın En Beğenilen 20 Erkek ve Kadınını” belirledi.


Bu yıl 42 ülkeden 45 binden fazla kişinin dahil olmasıyla yapılan en yüksek katılımlı ankette, toplam sonuçlara göre dünya genelinde erkekler kategorisinde listenin birinci sırasında eski ABD Başkanı Barack Obama yer alırken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın adı 19. sırada anıldı. ABD Başkanı Donald Trump ise 15. sırada yer buldu.

En çok kimi beğeniyorsunuz anketi sıralamasında ilk 20’de yer alan isimler:

 1. Barack Obama
 2. Bill Gates
 3. Şi Cinping
 4. Narendra Modi
 5. Jackie Chan
 6. Christiano Ronaldo
 7. Jack Ma
 8. Dalay Lama
 9. Elon Musk
 10. Keanu Reeves
 11. Lionel Messi
 12. Vladimir Putin
 13. Michael Jordan
 14. Amitabh Bachchan
 15. Donald Trump
 16. Virat Kohli
 17. Shahrukh Khan
 18. Papa Françesko
 19. Recep Tayyip Erdoğan
 20. Joko Widodo

Donald Trump bir sıra geriledi

Erdoğan’ın bir önceki anketle kıyaslandığında yerinin değişmediği belirtilirken, Obama’nın ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in bir, Tesla’nın kurucusu Musk’ın 4 sıra yükseldiği; Rusya Devlet Başkanı Putin’in iki, ABD Başkanı Donald Trump’ın da bir sıra gerilediği görüldü.

en çok kimi beğeniyorsunuz anketi

Ronaldo ile Messi rekabetinde fark açılıyor

Sonuçlar ayrıca, yeşil sahalardaki ezeli rekabette kimin önde gittiğine dair ipucu da verdi. Listeye göre 6. sırada gelen Cristiano Ronaldo, 11. sıradaki Lionel Messi’yi 5 sıra geride bıraktı. Ronaldo, ankete katılan 42 ülke ve bölgenin 32’sinde Messi’den daha üst sıralarda yer alırken, dünya çapında yapılmış son üç çalışmada rakibini geride bırakmış oldu.

Dünya genelinde kadınlardaysa son ankette olduğu gibi Barack Obama’nın eşi Michelle Obama yine birinci sıraya yerleşti, listenin 19. sırasında ABD Başkanı Trump’ın eşi Melania Trump yer aldı.


Bu kategoride ilk 20 listesi şöyle oluştu:

Michelle Obama, Angelina Jolie, Kraliçe II. Elizabeth, Oprah Winfrey, Jennifer Lopez, Emma Watson, Scarlett Johansson, Peng Liyuan, Taylor Swift, Shakira, Beyonce, Angela Merkel, Hillary Clinton, Malala Yusufzay, Priyanka Chopra, Deepika Padukone, Sudha Murty, Greta Thunberg, Melania Trump ve Ellen DeGeneres.

Türkiye’de en çok kimi beğeniyorsunuz?

Ülke bazında bakıldığında, Türkiye’deki katılımcıların verdikleri cevaplara göre sıralama şöyle gelişti:


Erkeklerde

Haluk Levent, Tarkan, Recep Tayyip Erdoğan, Kıvanç Tatlıtuğ, Kenan İmirzalıoğlu, Cristiano Ronaldo, Keanu Reeves, Brad Pitt, Bill Gates, Elon Musk, Leonardo DiCaprio, Jackie Chan, Michael Jordan, Lionel Messi, Barack Obama, Dalay Lama, Vladimir Putin, Shahrukh Khan, Jack Ma, Donald Trump, Papa Françesko, Şi Cinping, Narendra Modi, Virat Kohli, Joko Widodo ve Amitabh Bachchan.

Kadınlarda

Türkan Şoray, Angelina Jolie, Shakira, Jennifer Lopez, Rihanna, Scarlett Johansson, Adriana Lima, Hadise, Madonna, Sibel Can, Angela Merkel, Beyonce, Emma Watson, Michelle Obama, Taylor Swift, Kraliçe II. Elizabeth, Hillary Clinton, Oprah Winfrey, Malala Yusufzay, Ellen Degeneres, Melania Trump, Greta Thunberg, Priyanka Chopra, Deepika Padukone, Sudha Murty ve Peng Liyuan.


Öte yandan ABD açısından bakıldığındaysa, listenin ilk sıralarında dünya genelinde olduğu gibi Obama çiftinin adı yer aldı. Başkan Trump, Barack Obama’nın ardından ikinci sırada gelirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu listede 22. sırada yer aldı. Erdoğan’ın adı Fransa listesinde 20, BK’de 21, Mısır’da 10, Pakistan’da 5, Suudi Arabistan’da 6, Rusya’da 22 ve Malezya’da 15. sırada görüldü. (Kaynak: Independent Türkçe)

Seçim anketi: AKP’de düşüş sürüyor, CHP ve İYİ Parti yükseliyor!