İmam Osman Çilenti’ye Covid-19 cenazesi yıkatıldığı iddiasına Kaymakamlıktan yanıt

İmam Osman Çilenti’nin bağlı bulunduğu Müftülük tarafından ‘ceza olarak’ Covid-19’dan vefat edenlerin cenazelerini yıkatıldığı, imamın da koronavirüse yakalanarak hayatını kaybettiği iddia edilmişti. Kaymakamlık yaptığı açıklamada, “Cezalandırmaya yönelik görevlendirildiği iddiasının asılsız olduğunu, merhumun Covid-19’a ne zaman ve ne şekilde yakalandığını tespit etme imkanı bulunmadığı” belirtildi.

imam osman çilenti

İmam Osman Çilenti’ye Covid-19 cenazesi yıkatıldığı iddiasına Kaymakamlıktan yanıt geldi.

Urfa’nın Siverek’e bağlı Burçalık köyünde imamlık yapan Osman Çilenti, iddiaya göre müftülük yönetimiyle bazı konularda tartıştığı için iki hafta önce Covid-19 nedeniyle vefat eden kişilerin cenazesini yıkamakla görevlendirildi.


Çilenti’nin bu sırada kendisinin de Covid-19’a yakalanarak yaşamını yitirdiği iddialarına ilişkin Diyanet İşleri Başkanlığı soruşturma başlattı.

Siverek Kaymakamlığı açıklama yaptı

Siverek Kaymakamlığı, hayatını kaybeden imam Osman Çilenti’nin ölümüne ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “cezalandırmaya yönelik görevlendirildiği” iddiasının asılsız olduğu ve soruşturmanın devam ettiği ifadelerine yer verildi.

Kaymakamlık açıklamasında şunlar kaydedildi:

• Sağlık personelinin tamamının yanında jandarma, polis, öğretmen, mühendis, zabıta, muhtar ve birçok kamu ve meslek kuruluş personeli, pandemi kurullarınca alınan kararlar doğrultusunda yapılan planlamaya uygun bir şekilde, kişisel koruma tedbirlerine de riayet ederek filyasyon, izolasyon ve alan denetimleri ile benzer çalışmalarda görev ifa etmektedir.

• Bazı basın ve yayın organlarında yer alan merhum imam hatibimiz Osman Çilenti’nin cezalandırmaya yönelik görevlendirildiği iddiası asılsız olup Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibelerinin yerine getirilmesi ve cenazelerinin yıkanması amacıyla nisan ayından bu yana bu amaçla görevlendirilen 10 kişilik imam hatip gurubun içinde yer almaktaydı.


• Vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibeleri gereği yıkanması hizmeti, ilçemiz devlet hastanesinde yapılmakta olup yıkama hizmetinde görevli bütün personele gerekli koruyucu ekipman sağlanmıştır.

• Merhumun, Covid-19’a ne zaman ve ne şekilde yakalandığını tespit etme imkanı bulunmamakla birlikte, vefat olayında ihmal bulunduğu, savunmasının alınması, merkeze çeklime talebinin kabul edilmemesi gibi iddialara ilişkin başlatılan idari soruşturma devam etmektedir.

İmam Osman Çilenti’nin ölümüyle ilgili iddialar neydi?

osman çilenti

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Burçalık (Daralı) köyünde, 2 yıldır cami imamlığı yapan 44 yaşındaki Osman Çilenti, Covid-19’lu bir cenazeyi yıkamış ve sonrasında koronavirüse bağlı olarak evinde kalp krizi geçirerek hayatını kaybetmişti.

Onedio’nun haberinde yer verilen iddialar şöyle:

• Eşi Rahime Çilenti’nin aktardığına göre Osman Çilenti, virüsten dolayı vefat eden insanların nasıl yıkanacağına dair hiçbir eğitim almamış ve epey bir süre de tedbirsiz (koruyucu kıyafetler olmadan) bir şekilde cenazeleri yıkamak zorunda kalmış.

• Yıkadığı bir cenazeden virüsü kapatan ve rahatsızlanan Osman Çilenti, test sonucunun pozitif çıkmasının ardından müftülükten aranıp koronavirüsten ölen bir kişinin cenazesini yıkamak için çağırılmış.

imam

• Osman Çilenti, koronavirüse yakalandığını söylese de müftülükte görevli şefi inandıramamış ve ısrarla müftülüğe gelip raporu göstermesi istenmiş.


• Rahime Çilenti, ağrılar içinde olan eşinin sürekli aranıp önceki soruşturmalar nedeniyle de savunmasının alınmak istendiğini, müftülükteki bazı usulsüzlüklere itiraz ettiği için kendisine hastayken eziyet çektirildiğini söyledi

Uşşaki tarikatı lideri Nusrullah, 12 yaşındaki çocuğa istismardan tutuklandı