PS5 ve Xbox oyun konsollarına yüzde 50 ek vergi süresi uzatıldı!

Gümrükte yüzde 18 KDV ve yüzde 20 ÖTV uygulanan Playstation 5 (PS5) ve Xbox gibi oyun konsollarına, 30 Eylül tarihine kadar yüzde 50 ek vergi getirilmişti. Bu süre 31 Aralık’a uzatıldı. Playstation’ın Türkiye fiyatının 9 bin TL’yi aşması bekleniyor. 5 bin civarı üründe ilave gümrük vergisi uygulanıyor.

PS5 Xbox

PS5 ve Xbox oyun konsollarına yüzde 50 ek vergi süresi uzatıldı!

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, birçok ithal üründe 30 Eylül 2020 tarihine kadar geçerli olan ek gümrük vergisi kararlarının süresi yıl sonuna uzatıldı.


Ek gümrük vergisi süresi uzatılan ürünlerden biri de video oyun konsolları oldu. Gümrükte yüzde 18 KDV ve yüzde 20 ÖTV uygulanan Xbox, Nintendo Switch ve Playstation gibi oyun konsollarına, 18 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yüzde 50 de ek vergi getirilmişti.

18 Nisan’daki kararda 30 Eylül 2020 tarihine kadar (bu tarih dahil) uygulanacağı açıklanan ek verginin süresi, bugün yayımlanan kararla 31 Aralık 2020 (bu tarih dahil) tarihine kadar uzatıldı.

19 Kasım’da PS5 satış fiyatı 9 bin lirayı aşabilir!

Playstation 5 piyasaya 499 dolar bedelle sunuldu. Sozcu.com.tr olarak geçen hafta yaptığımız hesaplamada, nakliye ve diğer masraflarla bu oyun konsolunun gümrük girişinin 4 bin TL olduğu varsayımı ile 19 Kasım’da Türkiye’de satışa sunulacak ürünün fiyatının o tarihte 6 bin 796 TL olacağını belirtmiştik.

Ancak ek vergi kararının uzatılmasıyla, o tarihteki satış fiyatı 8 bin 896 TL’ye yükseldi. Dolar/TL kurundaki artış, fiyatı daha da yukarı çekebilir.


Kur artışı nedeniyle oyun konsolları satışa çıkmadan Türkiye fiyatlarında ciddi bir artış da yaşanabilir deniyor. Ayrıca bu verginin 2021 itibariyle “temelli uygulanır” hale getirilebileceği de düşünülüyor.

Ek vergi durumunda PlayStation 5 ve Xbox Series X fiyatları şöyle olacak gibi görünüyor Diskli ve disksiz olmak üzere iki farklı versiyonu olan PlayStation 5, disksiz sürümüyle yurt dışında 399 dolar, fiziksel disk sürücülü versiyonuyla ise 499 dolar fiyat etiketine sahip.

Xbox Series S ve Series X ise sırasıyla 299 dolar ve 499 dolar fiyatlara satılıyor. Son durum ışığında PS5’in 499 dolarlık diskli versiyonu Türkiye’de yaklaşık olarak 8 bin TL‘ye hatta daha üstüne satılacak.

PS5’in 399 dolarlık disksiz “dijital” versiyonu ise Türkiye’de yaklaşık olarak 7 bin TL‘ye hatta daha üstüne satılacak gibi görünüyor. 499 dolarlık Xbox Series X ve 299 dolarlık kardeşi Xbox Series S ise Türkiye’de sırasıyla 7.499 TL ve 4.599 TL fiyat etiketleriyle satılacak deniyor. Ancak bu fiyatın değişme ihtimali bulunuyor.


Pandemi nedeniyle evde kalmak zorunda kalınması, oyun konsollarına talebi artırmış, bunu gören Maliye yetkilileri bu artış fırsatını hemen vergiye tahvil etmek için kolları sıvamıştı. Artan ithalatın cari açığı da artırması ve bunun da TL’nin değer kaybında etkili olması, ekonomi yönetimini ithalatı frenleyecek adımlar atmaya yönlendirmişti.

Microsoft, Bethesda’yı satın aldı: Tüm oyunlar Xbox Game Pass’e gelecek