Google mırıldanarak şarkı bulma özelliği kullanıma sunuldu!

İnternet devi Google, arama altyapısına çok güzel bir özellik getirdi. Sadece mırıldanarak şarkı bulma dönemi başladı.

google mırıldanarak şarkı bulma

Google mırıldanarak şarkı bulma özelliği başladı! (video aşağıda)

Google, sunduğu hizmetleri geliştirmeye devam ediyor. Bu bağlamda gelen yeni özellik, Google’ın iOS ve Android platformlarındaki ana uygulamasında kişilerin yukarıda da dediğimiz gibi sadece “mırıldanarak” ya da “ıslık çalarak” şarkı bulmasına imkan tanıyor.


Bu özellik sayesinde kişiler, kafalarına takılan şarkıyı çok kolay olmasa da doğru mırıldanma ile bulabiliyor. Altyapıda tahmin edebileceğiniz üzere gelişmiş bir yapay zekadan yardım alan internet devi, özelliğe Asistan üzerinden de erişim sunuyor.

Ancak bu özelliğin ilk defa sunulmadığını belirtmek gerekiyor. Başka bir serviste de uzun zamandır mırıldanarak şarkı bulma özelliği yer alıyor.

Google en son YouTube için yaptığı plan ile gündemdeydi YouTube pazarda rakipsiz olarak yoluna devam ediyor. Google’ın ise giderleri inanılmaz olan bu servisi ticari anlamda geliştirme planı bulunuyor.

İşte bu yüzden YouTube’un aynı zamanda bir alışveriş platformu olması için de çalışmalar yapılıyor. Firma kişilerin videolarda gördükleri ürünleri direkt olarak YouTube’da satın alabileceklerin bir altyapı kurmak istiyor.

Hatta aktif olarak testlerine başlanan özellik, firmanın kendisi kadar içerik üreticiler için de güzel görünüyor. Çünkü video üzerinden gidilen satın alımlardan içerik üreticiye de bir pay gideceği aktarılıyor.

‘Her ay 100 milyon kez soruluyor’

‘Hum to Search’ hakkında konuşan Google’ın Başkan Yardımcısı Aparna Chennapragada, kullanıcıların Google’a her ay yaklaşık 100 milyon kez ‘Hangi şarkı çalıyor?’ diye sorduğunu söyledi.

Gelişmiş bir yapay zeka ve sinirsel hesaplamalar kullanılarak geliştirilen söz konusu teknolojinin ses kaydı analizi yapabildiği ve bunu dijital dalga biçimine dönüştürebildiği belirtildi.

Daha önce benzer özelliği ses ve konuşma tanıma şirketi SoundHound da kullanıma sunmuştu.

(Hum to Search by Google)

Google mırıldanarak şarkı bulma özelliği başladı!


Google: Bu uygulamaları telefondan silin, kart bilgileriniz çalınabilir!