İngiltere, Türkiye’den gelen yolculara 14 gün karantina şartı getirdi!

İngiltere, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında haftalık olarak seyahat listesini güncellemeye devam ediyor. Türkiye’den gelen yolculara da 14 gün karantina şartı getirildi!

ingiltere karantina

İngiltere, Türkiye’den gelen yolculara 14 gün karantina şartı getirdi!

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps bugün yaptığı açıklamada; Türkiye ve Polonya’dan İngiltere’ye gelen yolculara Cumartesi günü yerel saatle 04.00’den itibaren 14 günlük karantina şartı getirildiğini duyurdu.


Shapps ayrıca, Karayipler’de bulunan Bonaire, St Eustatius ve Saba Adaları’nın da karantina listesine eklendiğini açıkladı.

İngiltere, 100 bin kişide 20 enfeksiyon oranına sahip ülkeleri karantina listesine eklerken, Polonya’da son 2 haftada bu oran 100 bin kişide 36 olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan İngiltere’de toplam vaka sayısı 460 bin 178’e, toplam can kaybı ise 42 bin 202’e ulaştı.

Financial Times: Türkiye eksik koronavirüs verisi yayınladığını kabul etti

financial times

Öte yandan Financial Times’da bugün çıkan haberde; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarına atıfta bulunularak; “Türkiye, teyit edilmiş koronavirüs enfeksiyonlarının yalnızca kısmi bir çetelesini yayınladığını kabul etti” ifadelerini kullandı.


Financial Times, haberinde “Türkiye Sağlık Bakanlığı, Temmuz ayı sonlarında koronavirüs vakalarını bildirme şeklini değiştirdi. Günlük Covid-19 verileri tablosunda, ‘bugünün vaka sayısı’ ifadesini ‘bugünün hasta sayısı’ olarak değiştirdi.” ifadelerine yer verdi.

Haberin sürmanşetinde, “Semptom göstermeyen vakaların günlük sayılara dahil edilmemesinin itirafı turizm sektörüne daha fazla zarar verebilir” denildi.

Sağlık Bakanı Koca ne demişti?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgının seyrine ilişkin olarak yaptığı açıklamada “vaka sayısının gizlendiği” eleştirilerine yanıt verirken “pozitif çıkan her kişinin hasta değil vaka olduğu” vurgusu yaparak şöyle konuşmuştu:

— Bizim verdiğimiz ‘hasta’ sayısı” dedi. Koca, “Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Günlük verilen, daha doğrusu hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta olarak semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz. Bizim verdiğimiz günlük hasta sayısı, zaten 29 Temmuz’dan itibaren günlük hasta sayısı olarak verdik. Verdiğimiz bilgi bu.

Tepkiler üzerine bugün bir açıklama daha yapan Sağlık Bakanı, “Devletin halkın sağlığı kadar ulusal çıkarları da koruduğunu” söyledi.


Sağlık Bakanı, Twitter’dan yapıtğı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Bakan Koca: Her Covid pozitif çıkan kişi hasta değil, bizim verdiğimiz hasta sayısı