Meral Akşener: 45 yıllık fabrikayı yeniden açan bir zihniyet var!

Meral Akşener: 45 yıldır çalışan bir fabrikayı yeni açılmış gibi gösteren bir zihniyet var. Döviz artığında hemen her şeye zam geliyor. Damat bakan dolara bakmıyormuş. Allah aşkına söyler misin damat bey sen nereye bakıyorsun?

meral akşener

Meral Akşener: 45 yıllık fabrikayı yeniden açan bir zihniyet var!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yeni yasama döneminde yapılan ilk grup toplantısında açıklamalar yaptı. Sözlerine Azerbaycan’a destekle başlayan Akşener, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı‘na tepki gösterdi.


Meral Akşener, grup toplantısında şöyle konuştu:

• Tarihimiz kutlu çağların, kutlu mücadelelerin tarihidir. Bugün, Türk tarihi yeni bir mücadeleye, yeni bir dirilişe sahne oluyor. Bugün gözümüz, gönlümüz Can Azerbaycan’dan gelecek haberlerde. Dediler ki koca yürekli Mübariz İbrahimov’un şehit olduğu karakolda artık ay yıldızlı bayrak dalgalanıyor. İnşallah bir gün o bayrak Karabağ’da da dalgalanır.

• Azerbaycan’da kardeşlerimizin yanında olmak için Azerbaycan elçiliğine müracaat ettik. Milletvekillerinden bir gurubun desteğimizi göstermesi amaçlı talepte bulunduk. Bunu bizzat ben takip edeceğim. Bu arada sayın Aliyev’in çok meşgul olduğunu düşünerek 2. Başkan sayın Aliyeva’yı aradım ama Azerbaycan’da internetin çökmesi nedeniyle birinci yardımcısıyla görüştüm.

• Desteğimizle birlikte uyarılarımızı da aktarmak istiyorum. Aklı devreye sokmak ve sonuç alınacak adımlar atmak önemli. Ermenistan’ın işgalci olduğu gerçeği, Azerbaycan topraklarının 5’te birinin işgalde olduğu gerçeği en önemli kozumuzdur. Orta Doğu’da yapılan yanlışların burada yapılmamasını diliyoruz.

“Türk milliyetçileri Sarayın bahçesine dikilecek lale değildir!”

• Biliyorsunuz son günlerde suni bir gündemin fitili ateşledi. Sayın Bahçeli Anaysa Mahkemesi’nin yapısının değişmesini istedi, Sayın Erdoğan, Meclis açılışında gelebilecek bir öneriye açık olacaklarını söyledi. Anayasa Mahkemesi, vatandaşın uğradığı hak gaspının vurduğu duvardır.

• Anayasa Mahkemesi bizim de onaylamadığımız birçok karar aldı. Ama hukuk devletinin gereği kararlara uyduk. Anayasa bir toplumsal sözleşmedir.

• Anayasa Mahkemesi’de bu sözleşmeyi denetleyen bir kurumdur. Anayasa Mahkemesi’nin böyle tehditkar bir şekilde tartışmaya açılması hukuk devletine büyük darbedir. Yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü yok edildi. Bu sebeple adalete güven kalmadı.

• Türkiye’nin tez zamanda kuvvetler ayrılığına dayalı bir sisteme ihtiyaç var. İktidarın küçük ortağı partili Anayasa Mahkemesi’ne nasıl dönüşür bunu derdinde. Beyefendiyi doların artması, işsizliğin artması gençlerin işsiz kalması rahatsız etmiyor. Çünkü birkaç tane karar iktidarın görüşlerinde tersmiş de ondan.

• Vatandaş sizden işsizliğe, hayat pahalılığına çözüm bekliyor. Partili Cumhurbaşkanlığını getiren sizi yasayı yazan siz, şikayet eden yine siz. Hukuka uymak sizi bu kadar mı rahatsız ediyor. Türk milliyetçileri sarayın bahçesine dikilecek lale değildir.

“Damat ben oraya bakmıyorum diyor”

• Damat bakan pembe tablolarla millete yeni masallar anlattı. Yine ve yeniden ekonomi programı açıkladı. Cumhurbaşkanlığı sisteminin ne kadar felaket olduğunu itiraf eden bir program oldu. Damat bakan sadece 875 milyon dolar milli gelir diyor. Hem de dolardaki artışı umursamadığı halde diyor. İktidar 500 milyar dolar ihracat sözü verdi, yeni ekonomi programı bunun yarısı diyor.

• Sayın Erdoğan, OECD’de pandemiden en çok etkilenen 3. Ülke olduk diyor ama OECD ülkeleri arasında para birimi dolar karşısında en çok değer kaybeden Türk Lirası oldu. Türk Lirası dünya liginde iflas eden Arjantin ile iç savaşla boğuşan Suriye ile yarışıyor. Kendine gel sayın Erdoğan. Bu işi layıkıyla yapacak yüzlerce adam dururken, sen gidip hazineyi damadına emanet ettin.


• Türk Lirası değerliyle Türk milletinin alım gücü artar. Ama biz damat bakanı eleştiriyoruz diye bize kızıyorlar. Sadece damat olduğu için gelmiş geçmiş en kötü ekonomi yönetimini yaptığı için, birbiri ardına hata yaptığı için kızıyoruz. Bu yetkiyi de evine ekmek götüremeyen emekliden, geleceği gasp edilen milletimizden alıyoruz. Damat bakan 2020’de doları 6,90 lira 2021’de 7,68 ön görmüş. Arkadaşlar, dolar daha dün 7,76 liraydı. Bu aymazlık yetmezmiş gibi gazeteciler doları sorunca ben oraya bakmıyorum diyor.

Meral Akşener: Allah aşkına söyler misin damat bey sen nereye bakıyorsun?

• Döviz kurları arttığında peynir fiyatları bile artıyor. Çünkü süt hayvanlarının yemi dolarla alınıyor. Peynirin paketleri dolarla ithal ediliyor. Peyniri marketlere götüren TIR’ların mazotu, geçtiği köprünün hazine garantisi dolarla ödeniyor. Döviz arttığında hemen her şeye zam geliyor. Allah aşkına söyler misin damat bey sen nereye bakıyorsun?

• Yeni ekonomi programına göre 2020-2023 döneminde bütçe açığı son 10 yılın en yüksek dönemine çıkacak. Belli ki damat bakan memleketi döviz cinsinden ne kadar borçlandırdığına bakmıyor. Hamd olsun enflasyonda 15 senenin gerisine gidiyor. Senin Merkez Bankan bile bunun daha yukarısında olacağını söylüyor.

• Belli ki damat bey kendi merkez bankasının açıklamalarına da bakmıyor. Damat bakan bu programın istihdam odaklı olacağını söyledi. İşgücü katılım oranını düşürmüş, ben istihdam odaklı program yaptım diyor. Türkiye ilginç, bir o kadar da tehlikeli bir yönetimle karşı karşıya.

“Milli Eğitim Bakanı, EBA’daki çökmeyi saymıyor”

• Milli Eğitim Bakanı EBA’daki çökmeyi saymıyor, Sağlık Bakanı belirti çıkmayanı hasta saymıyor, ama geçtiği köprülerin hazine garantilerinin hazine garantilerini tıkır tıkır sayıyor. Sayın Erdoğan’ın konuşmasından alıyoruz ki pandemiden etkilenenlere 35 milyar lira ödenmiş, köprü ve otoyollardan vaz geçilen gelir 36 milyar lira.”

“Derhal ekonomiden sorumlu bir Cumhurbaşkanı Yardımcısı atayın!”

• Buradan iktidarı bir kez daha uyarıyorum. Ekonomide zig zag yapmaktan, piyasalarla ilgili önemli konuları önemsizmiş gibi davranmaktan vazgeçin. Derhal ekonomiden sorumlu bir cumhurbaşkanı yardımcısı atayın sayın Erdoğan. Bir ülkeyi ayakta tutacak olan kurumlardır. Önümüzdeki aylarda salgının tekrar artma riskini dikkate alarak esnafı, çalışanı borçla değil nakit yardımla destekleyin.

• 2020 yılını israfla mücadele yılı ilan edin diyeceğim ama o size zor gelir. En azından tasarruf yılı ilan edin. Size defalarca söylediğimiz gibi yapısal reformları hayata geçirin. Hiçbir denetimden geçmeyen Varlık Fonu’nu hemen kaldırın. Millet için yapacaklarınızı her zaman destekleriz. Bizi küçük ortakla el ele verip içine attınız ucube sistem için artık yapabileceğiniz bir şey kalmadı. Çok geç olmadan bu yoldan dönün. Gelin iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için iktidar ve muhalefet birlikte adım atalım.

“45 yıllık fabrikayı yeniden açan bir zihniyet var!”

• 45 yıldır çalışan bir fabrikayı dostlar alışverişte görsün diye yeni açılmış gibi gösteren bir zihniyet var. Milletin alın terini çalıyorlar. Gençlerin geleceğini, sizlerin haber alama özgürlüğünü bile çalıyorlar. Yasama, yürütme, yargı, denetim medya Sayın Erdoğan’ın elinde. Bu durum her türlü yolsuzluğu ortaya çıkarıyor.

Denetim kurumları lüks harcamaları akraba kayırmacılığını denetlesin istiyoruz. Hukukun elinde hakim ve savcılar yetişsin istiyoruz. Meclis’in zıtlaşmayı değil toplumsal uzlaşmayı simgelesin istiyoruz. Bu yüzde kuvvetler ayrılığına dayalı yeni bir anayasa ile iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sistem diyoruz. Biz milletten aldığımız yetkiyle birlikte İYİ Kİ İYİ PARTİ VAR dedirteceğiz. Eş, dost, akraba kayırmacılığını bitireceğiz. Bu hafta memleketi ilçe ilçe, köy köy gezmeye devam edeceğiz. Milletimizin dertlerini dinlemeye, çözüm üretmeye devam ediyoruz.”

“Saraya kapanıp milletin derdine kulaklarını kapatanlara inat”

• Bu hafta memleketi ilçe ilçe, köy köy gezmeye devam edeceğiz. Milletimizin dertlerini dinlemeye, çözüm üretmeye devam ediyoruz. Bu hafta Giresun ve Yozgat’ta olacağım, Saraya kapanıp milletin derdine kulaklarını kapatanlara inat. Tenceresi kaynamayan kadınlar, işsiz gençler yani millet bizi çağırıyor. Yeni yasama yılının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum.


Meral Akşener İYİ Parti’nin Meclis grup toplantısında konuştu:

Trendyol 6, 7 ve 8 Ekim indirim günleri: Hangi markalarda indirim var?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.