Davutoğlu: Albayrak’ın istifa metni ilkokul düzeyinde Türkçe ile yazılmış

Ahmet Davutoğlu: Berat Albayrak’ın istifa metnini görünce gerçek olduğuna inanamadım, ilkokul düzeyinde bir Türkçe ile yazılmış. Bu Türkçe ile bırakın bakanlık idare etmeyi, herhangi küçük bir kurum bile yönetilemez.

davutoğlu berat albayrak istifa

Davutoğlu: Albayrak’ın istifa metni ilkokul düzeyinde Türkçe ile yazılmış

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medya hesabından yaptığı istifa açıklamasını değerlendirdi.


“Başkanlık Sistemi, bakan ile Cumhurbaşkanlığı arasında istifa restleşmesine dönüştü!”

Bakan Berat Albayrak’ın istifasının yaşandığı gecenin devlet teamülleri, demokrasi ve basın özgürlüğü açısından yüz karası bir gece olduğunu belirten Davutoğlu şöyle konuştu:

• Ülkemizdeki ekonomik krizlerin arkasında bir yönetim krizi olduğunu hep söyledik. Bir bakan kamuoyunun önünde değil, sosyal medyadan her türlü dedikoduya açık şekilde istifasını açıklamıştır. Aradan 12 saati geçen bir süre olmasına rağmen resmî makamlardan ne tekzip ne de teyit gelmiştir.

• Dün gece yaşananlardan demokrasi, devlet teamülleri ve basın özgürlüğü açısından hicap duyuyorum. İstifa onurlu bir makamdır ve bu tür istifalar devlet yapımızı sarsıyor. Dün gece uykularımız ikinci kez kaçtı.

• Birincisi ABD seçimlerini kaybeden Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik gönderdiği ‘ahmaklık etme’ mektubu, ikincisi de dün gecedir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, bakanlar ile cumhurbaşkanlığı arasında bir istifa restleşmesine dönüşmüştür. Bundan birkaç ay önce başka bir bakan da istifa etmiş, kabul görmemiştir.


• Türkiye ne aşiret ne de kabile devletidir. Ankara’da siyasi güç çatışmaları içinde herkes, kendi gücünü maksimize edebilmek için var olan Anayasaya kendi mührünü vurmaya çalışmıştır. Bu da Anayasa’da sistem problemini Anayasa’nın temel ilkeleri probleminin daha önüne geçmesine yol açmıştır.

“Ana mecra kanallar bu olayı yok gördü!”

Bakan Albayrak’ın istifasının sistemi tıkadığına dikkat çeken Davutoğlu, şunları söyledi:

• Türkiye Cumhuriyeti’nin bir bakanı istifa ediyor, birkaçı hariç hiçbir medya oranı bu istifayı görmedi. Basın, basın olduğunu iddia ediyorsa artık hangi baskıyla karşı karşıya kalacaklarından bağımsız olarak görevlerini yapsınlar.

• Ana mecra kanallar bu olayı yok gördü. Bütün dünya basını bundan bahsederken basınımız sessizse artık iki elinizi başınızın arasına alın. Türkiye Cumhuriyeti’nde bakanlık makamına gelmiş birisinin böyle kötü bir Türkçe kullanmasına inanamadım. Türkiye’de bakanlık görevine gelen bir kişinin ilkokul düzeyinde bir Türkçe kullanamaz dedim.


• Bu Türkçe ile bırakın bakanlık idare etmeyi herhangi küçük bir kurum bile yönetilemez. Türkiye Cumhuriyeti kimsenin şahsi mülkü değildir. Hiçbir ailenin de iç ilişkilerine de kaderine bağlayamaz. Onlar bilmiyorsa biz Gelecek Partisi olarak onlara adım adım onlara öğretmeye, halka da göstermeye devam edeceğiz.

CHP: Ülke ekonomik buhranda, Berat Albayrak istifa etti mi saatlerdir belli değil