İstanbul için Covid önlemleri: 60 yaş üstü, hamileler, kronik hastalar evden çalışacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, kentte Covid-19 önlemlerini kapsamında kamuda esnek mesai uygulamasını duyurdu. 60 yaş ve üstü, hamile, kronik rahatsızlığı bulunanlar evden çalışacak.

istanbul covid önlemleri esnek mesai evden çalışma

İstanbul’da Covid önlemleri: 60 yaş üstü, hamileler, kronik rahatsızlığı olanlar evden çalışacak. (video aşağıda)

Vali Yerlikaya’nın açıklamaları şöyle:


• 1405 filyasyon ekibimiz dünyaya örnek çalışmalar sergiliyor.

• Bazı iş yerlerimizin çalışma saatleri değişti.

• Bireysel olarak önlemlere uymak konusunda sorunumuz var. Kendimiz tedbirlere harfiyen uymalıyız. Salgına yeni kurbanlar vermek istemiyoruz. Salgın henüz bitmedi. Kontrolü elden bırakmamalıyız.

• 60 yaş ve üstü çalışanların, hamilelerin, kronik rahatsızlığı bulunanların ve 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personeller evden çalışacak.

• Sanayi sektöründe mesai saati 07.00’de başlayacak.

Vali Yerlikaya’nın açıklamaları şöyle:

Gerek hastanede yatan gerekse evlerinde tedavileri devam eden kardeşlerimiz için tüm gereken tedavileri yapıyoruz. Sağlık çalışanları bizim kahramanlarımız. İstanbul’da 1405 filyasyon ekibimiz gece gündüz demeden dünyaya örnek bir çalışma yapıyorlar. Artık bazı işlerimiz çalışma saatleri 22’de sona erecek. 22 ağustos’tan itibaren 2 milyon 209 bin denetim yaptık. Artık kendimiz tehlikenin farkına varmalı ve tedbirlere harfiyen uymalıyız.


Henüz salgın bitmedi kontrolü elden bırakmamalıyız. Temizlik virüse karşı en büyük silahımız. Lütfen kalabalık ortamlardan mümkün olduğu kadar uzak duralım.

Bildiğiniz gibi İstanbul’da tüm kamu kurum ve kuruluşlarımız kademeli mesai saatlerine geçmişti. Bugünden itibaren tüm kamu kurumlarımızda dönüşümlü ve uzaktan çalılşma yöntemlerimizin kapsamını genişletiyoruz. Bu bağlamda 60 yaş ve üstü çalışanların idareci pozisyonlar hariç, hamilelerin, kronik rahatsızlığı bulunanların 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personellerin idari izinli olarak evde çalışabilecekler.

Bunların dışındaki diğer personelimiz ise haftalık olarak dönüşümlü çalışacaklardır.

İstanbul dünyanın 14. Büyük metropolü. 5 milyon 300 bin çalışanımız var. Özel sektörde de kademeli ve esnek mesai uygulaması da olmazsa olmazdır. Sanayi kesiminde yaklaşık 1 milyon 300 bin çalışanımız var. Sendikalarımız, meslek odalarımız, iş dünyası STK’larımız ile istişareler ettik.

9 Kasım’dan itibaren sanayi kesimi çalışanları saat 07:00’de mesaiye başlayacak.

Bu karar 9 Kasım Pazartesiden itibaren uygulanacak.


Salgının üstesinden birlikte gelecek birlikte başaracağız.

Prof. Tufan Tükek: “Gerekmedikçe evden çıkmayın; durum ciddi!”