RTÜK üyesi Taşçı: 1780 radyo ve TV’den 5’i Albayrak’ın istifa haberini verdi

RTÜK üyesi İlhan Taşçı: 1780 radyo ve televizyon kanalından beşi Berat Albayrak’ın istifa ettiği haberini verdi, bu gazeteciliğin bittiğinin resmi!

RTÜK üyesi ilhan Taşçı berat albayrak istifa

CHP kontenjanından RTÜK üyesi İlhan Taşcı 1780 radyo ve televizyondan sadece beşinin  Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın istifa haberini verdiğini yazdı.

Taşçı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; “RTÜK İzleme Merkezi’nde 1780 radyo ve televizyonu takip ediyorum, 5 televizyon kanalı dışında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifa ettiği haberini veren kanal yok. Bu gazeteciliğin bittiğinin resmidir; yazık!” ifadesini kullandı.


RTÜK Başkanı Şahin: Berat Albayrak kutlu davamızın vazgeçilmezidir

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medya hesabından yapılan istifa paylaşımının ardından RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “Gece gündüz demeden ter döken Berat Albayrak kutlu davamızın vazgeçilmezidir” dedi.

RTÜK’ün CHP’li üyesi İlhan Taşçı, Albayrak’a destek tweeti atan Şahin’e tepki gösterdi.


İlhan Taşçı, Albayrak’a destek tweeti atan başkan Ebubekir Şahin için, “Sayın Başkan, Yasa uyarınca özerk ve tarafsız bir kurumun başkanı olduğunuzu unutup, bir siyasi parti taraftarı gibi davranmanız; tarafsızlığınızı yitirdiğiniz anlamına gelir! RTÜK Başkanı olarak sizin ‘kutlu davanız’ değil, yasalarla belirlenmiş görev ve sorumluluklarınız vardır” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu? 

Türk Lirası’nın tarihsel rekorlarla değer kaybetme sürecinin ekonomi yönetiminde yarattığı sarsıntı sürüyor. 16 ay önce göreve getirilen Merkez Bankası Başkanı’nın cuma gece yarsı görevden alınarak yerine Naci Ağbal‘ın göreve getirilmesinden yaklaşık 36 saat sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın damadı Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti.

Albayrak, Instagram’daki mavi tikli resmi hesabından paylaştığı açıklamada, istifasını “sağlık sorunları nedeniyle artık devam edememe” ifadesiyle gerekçelendirdi. “Artık ailesine zaman ayıracağını” belirterek aktif siyasete de ara verdiğini ima eden Albayrak, “at izinin it izine karıştığı çetin bir dönemden” geçildiğini belirttiği, “ülkeye ve ümmete hizmet ettiğini”  vurguladığı açıklamasını “Cenabı Allah sonumuzu hayreylesin” diyerek noktaladı.


Instagram’da paylaşılan istifa duyurusu için saatlerce resmi açıklama yapılmaması “Albayrak’ın tepkisinin ölçüsünün Beştepe’de öngörülmediği” yorumlarına ve “kabine revizyonu” beklentisine neden oldu.

Berat Albayrak istifa etti; dolar kuru 8.10 TL’ye kadar düştü!