Covid-19 şeffaflığında Türkiye, 100 ülke arasından 97. oldu

TotalAnalysis’in hazırladığı tabloya göre koronavirüs verilerini açıklamada en şeffaf beş ülke Belçika, Norveç, ABD, Şili ve Danimarka. Türkiye ise 100 ülke arasında 97. sırada.

covid şeffaflığında türkiye

Covid-19 şeffaflığında Türkiye, 100 ülke arasından 97. oldu

Bağımsız bilgi ve araştırma şirketi TotalAnalysis ülkelerin yeni tip koronavirüs (Covid-19) şeffaflık tablosunu çıkarttı.


bianet’te yer alan habere göre veri şeffaflığını, hükümetlerin pandemi politikaları ve aldığı aksiyonlar, güvenilirlik, veri analizi ve araştırma konularında ele alarak inceleyen kuruluş, 400 binden fazla veriyi 350 açık kaynak üzerinden analiz etti.

100 ülke arasında en şeffaf ilk üç ülke Belçika, Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri olarak sıralanırken, son 3 sırada Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore sıralandı.


Uzun bir dönem verileri eksik yayınlamakla suçlanan Türkiye ise pandemi süresince veri şeffaflığı konusunda 100 ülke arasında 97. sırada yer aldı. Tabloda Türkiye’nin veri şeffaflığı skoru yüzde 8 olarak verildi.

DSÖ: Türkiye’deki verilerden haberdar değildik, sağlık sisteminde çöküş yaşanabilir


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.