Endonezya, Çin aşısı CoronaVac’ın yüzde 65.3 etkili olduğunu açıkladı

Endonezya, Çin aşısı CoronaVac’ın yüzde 65.3 etkili olduğunu açıkladı. Türkiye Sinovac aşısından 50 milyon doz sipariş vermişti.

Endonezya, Çin aşısı CoronaVac yüzde 65.3 etkili olduğunu açıkladı

Endonezya Gıda ve İlaç Ajansı, Türkiye’nin de satın aldığı Çin’in Sinovac aşısının yüzde 65.3 oranında etkili olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Brezilya, aşının etki oranını yüzde 78 olarak açıklamıştı.

Endonezya Gıda ve İlaç Ajansı, Türkiye’nin de satın aldığı Çin’in Sinovac aşısının yüzde 65.3 oranında etkili olduğunu açıkladı. Endonezya, Sinovac aşısına ‘acil kullanım onayı’ verdi.


Endonezya geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Faz-3 tamamlanmadığı ve yeterli veri olmadığı için 59 yaş üstüne CoronaVac aşısının yapılmayacağını duyurmuştu.

Brezilya yüzde 78 etkili olduğunu açıklamıştı

Brezilyalı biyotıp merkezi Butantan, yapılan ileri faz çalışmalarının Çinli Sinovac şirketinin geliştirdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’ın yüzde 78 etkili olduğunu ve hastalığın ağır geçmesini tamamen engellediğini ortaya koyduğunu açıkladı.

Sinovac’ın üretim ve araştırma ortağı olan Butantan, Brezilya’da aşının acil kullanım onayı alması için ayrıntılı sonuçların düzenleyici kurum Anvisa’ya gönderildiğini duyurdu.

CoronaVac aşısından satın alan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Aşıların üç milyon dozdan oluşan ilk partisi 30 Aralık’ta Türkiye’ye ulaştı.

Aşıların en az 14 gün boyunca teste tabi tutulması ve uygun bulunması halinde de acil kullanım onayı verilerek aşılama programının başlatılması öngörülüyor.

Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Endonezya, Singapur, Şili ve Tayland da CoronaVac aşısından satın alan diğer ülkeler.

Butantan Direktörü Dimas Covas, CoronaVac ile ilgili tüm verilerin bilimsel bir yayın organında yayımlanacağını söyledi ancak bunun zamanına ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

Dimas Covas, dün düzenlediği basın toplantısında, 13 bin gönüllünün katıldığı denemelerde 218 kişide Covid-19 olduğunu belirtti.


Covas, bu vakaların 160’dan biraz fazlasının kendilerine gerçek aşı değil, placebo verilen grupta görüldüğünü, kalanların ise aşının verildiği kişiler olduğunu ifade etti.

Butantan Direktörü, aşı verilen ve aralarında yaşlıların da olduğu gruptaki hastalardan hiçbirisinin durumunun ağırlaşmadığını, Covid-19’u daha hafif geçirdiklerinin tespit edildiğini vurguladı.

Yüzde 97 etkili olduğu söylenmişti

Aralık 2020’de Çin merkezli şirket Sinovac Biotech Ltd.’nin geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılması planlanan Covid-19 aşısı CoronaVac ile ilgili yapılan açıklamada aşının etkisinin yüzde 97 olduğu öne sürülmüştü.

Açıklamayı yapan ise Endonezyalı aşı üreticisi PT Bio Farma’nın Kurumsal İletişim Başkanı Iwan Setiawan olmuştu. Sinovac tarafından geliştirilen aşının Endonezya’daki üretimini üstlenen PT Bio Farma’nın üst düzey yöneticisi, “İlk sonuçlara göre aşının etkisi yüzde 97″ dedi.

Türkiye’de aşılama nasıl olacak?

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

İkinci aşamada, toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişilerin aşılanması sağlanacak.

Üçüncü aşamada aşılanacaklar arasında, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşlar, genç yetişkinler, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanlar yer alacak.

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacak.


Birinci aşamada 9 milyona yakın kişinin, en geç nisana kadar da ikinci ve üçüncü aşamadakilerin aşılanması hedefleniyor.

Prof. Mehmet Ceyhan: Çin aşısını 60 yaş üzerine yapmak tamamen kumar


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.