Uzun kuyruklar olmuştu: İBB, AKP-MHP engelini Halk Ekmek Mobil ile aştı!

Pandemi döneminde önünde uzun kuyruklar oluşmaya başlayan İBB’ye ait Halk Ekmek, yeni büfe taleplerinin İBB Meclisi’nde çoğunluktaki AKP-MHP grubu tarafından engellenmesi üzerine 40 mobil büfe ile halka ucuz ekmek götürme kararı aldı.

halk ekmek mobil satış noktaları

İstanbul halkının ucuz ekmeğe ulaştığı ve pandemi döneminde taleplere yetişemediği için önünde kuyruklar oluşan Halk Ekmek büfelerine yenilerinin eklenmesi talebi aylardır İBB Meclisi’nde çoğunluktaki AKP-MHP grubu tarafından kabul edilmiyordu.

Büfe sayısı yeterli değildi; AKP-MHP grubu 

En son aralık ayı İBB Meclisi’nde CHP grubunun 142 yeni Halk Ekmek büfesi açılması teklifi AKP-MHP grubunun oyları ile sürüncemede bırakılmıştı.


İBB yönetimi, engeli aşmak için Arnavutköy, Avcılar, Bayrampaşa, Küçükçekmece, Sultanbeyli ve Ümraniye’nin de içinde bulunduğu birçok ilçede, 40 noktada mobil büfelerle sabit satış yapmaya başladı.

40 mobil büfede, sadece 1 TL’lik somun ekmek satışı yapacak. Bir araçta 70 kasada yaklaşık 1700 ekmek satışa sunulacak.

Halk Ekmek büfelerinde öğle ve akşam ekmeği satılacak

halk ekmek mobil

Araçlar satış noktalarına doğru yola çıkmadan önce Cebeci’deki Halk Ekmek fabrikasında Halk Ekmek A.Ş Genel Müdürü Okan Gedik ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama basın toplantısı düzenledi.

Halk Ekmek A.Ş Genel Müdürü Okan Gedik, mobil büfelerde ağırlıklı olarak saat 11.00’dan sonra öğlen ve akşam ekmeği satılacağını belirterek “Esasen sabit büfelerle ulaşmak istiyoruz halkımıza. Ancak bu konuda teknik problemleri meclis vasıtasıyla yaşıyoruz. Bunları aşmak için Ekrem başkan bizi böyle bir çözüme yönlendirdi. İstanbul’da 535 büfemiz var. Bunların sayısını arttırmak istiyoruz. 50 tane daha acilen yeni büfe koymak istiyoruz. 142 tane başvurumuz var” dedi.


Gedik, mobil büfe için geçici olarak araç kiralandığını, araçları kullanacak şoförlerin satış işi için eğitimden geçirildiğini söyledi. Gedik mobil büfelerin ihtiyaca göre hizmet vermeye devam edeceğini ama ilk etapta mart başına kadar bu hizmetin devam etmesini planladıklarını belirtti.

İşte Halk Ekmek mobil satış noktaları:

Satış noktaları Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın “Kent Yoksulluk Haritası”na göre belirlendi. Büfelerin satış yapacağı noktaların adresleri İHE.istanbul web sitesine konuldu, İBB’nin sosyal yardım kartını kullanan 17 bin 406 ihtiyaç sahibinin telefonlarına da kısa mesajla gönderildi.

İşte Halk Ekmek mobil satış noktaları:

“Büfe olmadığı için ücretsiz ekmek hakkını kullanamayanlar var”

Halk Ekmek A.Ş Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama da “Bizim temel amacımız İstanbul’da 900 seviyelerinde büfeyi konumlandırmak. Şu anda İBB Meclisi’nde bekleyen 142 adet büfe talebimiz var. Umarım önümüzdeki pazartesi başlayacak büyükşehir meclisinde onay çıkar.

Pandemi ve kış koşullarında ekmeğe ciddi talep oluşuyor. İçinde bulunduğumuz Sultangazi’yi örnek verelim. Eğer burada bir mahallede 40 aile her gün sosyal yardım kartı aracılığı ile 3 ekmek almaya hak kazanmışsa, Halk Ekmek büfesi yoksa, o ekmeği alamıyor. 17 bin 406 ailenin sosyal yardım kartlarına her gün 3’er ekmek olmak üzere bedava ekmek tanımlamış durumdayız. Büfe olmadığı için ücretsiz ekmeğini alamayan aileler var” dedi.

Nama, mobil büfelerin satış yapacağı ilçelerde yaşanabilecek sorunlarla ilgili şunları söyledi:


• Biz Anadolu insanıyız. Bizde ekmek kutsaldır. Halkın ekmeğine dokunmamak lazım. Diğer siyasi partilerin belediyelerinin de bu konuyu çok hoşgörü ile karşılayacaklarını ve alkışlayacaklarını düşünüyorum. Olumsuzluk yaşamayacağımızı umuyorum.

İstanbul’da Halk Ekmek büfeleri önünde metrelerce kuyruk!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.