Kısıklı Abdullahağa Camisi minaresindeki 250 yıllık güneş saatini badanayla boyadılar!

Üsküdar’da bulunan Kısıklı Abdullahağa Camisi minaresindeki 250 yıllık güneş saatinin üstü badanayla boyandı. Akademisyen Dr. Fatih Köse, önceki gün sosyal medya hesabından “İnsan nereye boya badana yaptığına dikkat etmeli ya da başında bir uzman olup ona yol göstermeli. Cahilce bir müdahale” diye tepki gösterdi.

Kısıklı Abdullahağa Camisi minaresindeki 250 yıllık güneş saatini badanayla boyadılar!

Kısıklı Abdullahağa Camisi minaresindeki 250 yıllık güneş saatini badanayla boyadılar!

İstanbul Üsküdar’da bulunan Kısıklı Abdullahağa Camisi, 3. Murad’ın Bostancıbaşı Abdullah Ağa tarafından yaptırıldığı biliniyor.


Tarihi cami 1892 yılındaki depremde büyük tahribata uğradı ve 1927 tarihinde temelleri üzerinde yeniden inşa edildi.

2014 yılında restorasyona tabi tutulan ve 2016 yılında açılışı yapılan tarihi caminin minaresinde güneş saati bulunmaktaydı.

Osmanlıca harfler ve rakamlarla mermer bir levha üzerindeki güneş saati minareye 1762 yılında monte edilmiş daha sonraki yıllarda ise üzerine günümüz harfleri ile ‘Aylara göre gölge düşümüyle öğle–ikindi vakitleri’ yazılmıştı.

2014 restorasyon öncesi fotoğraflarda görünen güneş saatinin, restorasyon sonrası üstüne boya badana yapılarak kapatıldığı ortaya çıktı.

kısıklı abdullahağa camisi minaresi

Yakınlaştırılmış hali:

güneş saati

Daha önceki orijinal hali:


kısıklı abdullahağa camisi minaresi

“Cahilce bir müdahale”

Akademisyen tarihçi Dr. Fatih Köse önceki gün sosyal medya hesabından olayı şöyle duyurdu:

• İnsan nereye boya badana yaptığına dikkat etmeli ya da başında bir uzman olup ona yol göstermeli. Cahilce bir müdahale. Yakından ve dikkatle bakarsanız bunun bir güneş saati olduğunu görebilirsiniz.

Dr. Köse, güneş saatinin üstünde de şunların yazılı olduğunu söyledi:

• Eser-i Şami-zade, kad resemehu Yahya, Fi sene 1176. Günümüz Türkçesi ile Şamlıoğlu’nun eseridir. Yahya da çizmiştir/resmetmiştir. 1762 senesi Sefer ayında.

• En alt köşesinde ise Zuhr, ortada Asr yazıyor. Zuhur öğlen asr ise ikindi demek. Asr yazısının karşısında 8 var. Akşam saat 12’de oluyor bu sisteme göre. Öğlen vakti de 4’e rastlıyor. Bilim ve din dili Arapça olduğu için burada Arapça yazılmış.

• Bütün yetkililerimiz: Belediyelerimiz, Vakıflar, Kültür bakanlığı, Diyanet vs. Bu eserlere sahip çıkmalı temizlemeli, korumalı araştırmacıların işini kolaylaştıracak hale getirmeli. Burada olduğu gibi işi zorlaştırmamalı. Mezar taşlarına ve kitabelere sahip çıkılmalı.


• Böylece tarihi konularla, eserlerle ilgilenen akademisyenler, araştırmacılar ve ilgililer daha rahat çalışır, daha kusursuz, net ve bilimsel eserler ortaya koyar.

Cem Seymen: Minimum yanan kombiye bu fatura geliyorsa 4 kişilik aile ne yapar?