Sendika yöneticilerinin maaşı tartışması: Aylık 14.500 lira artı yılda 4 ikramiye!

DİSK yöneticileriyle ilgili başlayan sendika yöneticilerinin maaşı ile ilgili tartışmasına Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan yanıt verdi. Aylık 14.500 lira ve yılda 4 kez ikramiye aldığını söyleyen sendika başkanının maaşı ortalama 19.300 lirayı buluyor.

Sendika yöneticilerinin maaşı tartışması: Aylık 14.500 lira artı yılda 4 ikramiye!

Sendika yöneticilerinin maaşı tartışması: Aylık 14.500 lira artı yılda 4 ikramiye!

Asgari ücretin 2 bin 825 lira olarak açıklandığı süreçte, işçi ve kamu çalışanı sendikalarının yöneticilerinin aldığı maaşlar tartışma yaratıyor.

Nüfusun yüzde 50’sinin asgari ücretle çalıştığı Türkiye’de, sendika yöneticilerinin aldığı maaşlar çift haneli rakamlardan oluşuyor.

Independent Türkçe’ın haberine göre sendika yöneticilerinin maaşlarına yönelik tartışmada, Hak – İş, Türk – İş yöneticilerinin aldığı maaşlar daha çok konuşuluyor. Ancak Türkiye’nin sol geleneğinde en önemli yerlerden birini tutan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) yöneticilerinin aldığı maaşlar, tıpkı Hak – İş ve Türk – İş yöneticileri gibi ülke ortalamasının epey üzerinde.

“25 bin lira maaş alıyorlar” iddiası

İlk olarak Umut-Sen Koordinatörü Başaran Aksu’nun dile getirdiği iddiaya göre, DİSK’e bağlı en büyük sendika olan Genel-İş’in Genel Başkanı ve yöneticileri, 20 ile 25 bin lira aralığında maaş alıyor. Aksu, yöneticilerin ‘Hizmet Ödülü’ başlığında ek ücretler aldığını belirtiyor ve bunu ‘yağma’ olarak nitelendiriyor.

Çalışkan aylık ortalama 19 bin 300 lira kazanıyor

Aksu’nun iddiaları ile ilgili konuşan Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, “Yöneticilerimizin maaşı 13-14 bin lira civarında. Benim maaşım da 14 bin 500 lira” dedi.

25 bin lira aldığı iddiasını reddeden Çalışkan, maaşının yanı sıra yılda 4 maaş da ikramiye aldığını ifade etti. 12 ayda toplam 16 maaş alan Çalışkan’ın, aylık ortalama 19 bin 300 lira cebine giriyor.

Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan
Genel İş Başkanı Remzi Çalışkan

“Sendikaya üye olanlar o rakamları kazanabiliyor mu?” sorusuna Çalışkan’ın yanıtı şöyle oldu:

Biz, bazı iş yerlerinde 11 – 12 bin lira seviyesinden toplu sözleşme imzaladık. Sendika yöneticileri de üyelerden çok farklı maaşlar almıyor. “Bazı giderleri sendika karşılıyor, bazılarını da cebimizden ödüyoruz.”

Türkiye’nin dört bir yanında 120 bin üyelerinin olduğunu ve 24 saat çalıştıklarını söyleyen Çalışkan, otel, konaklama gibi giderlerin sendika tarafından karşılandığını ancak bazı giderleri de kendi ceplerinden ödediklerini ileri sürdü.

2021 kira artış oranı belli oldu: Ne kadar zam yapılabilecek?