Pazar temizliği yapan Danimarka Başbakanı, cam sildiği fotoğrafı paylaştı

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, sosyal medya hesabından pazar temizliği yaptığı anların fotoğrafını paylaştı.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen

Danimarka’nın Başbakanı Mette Frederiksen’in sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf takipçileri tarafından beğeni yağmuruna tutuldu.

2015 yılının Haziran ayından bu yana Danimarka Sosyal Demokrat Partisi’nin lideri olan ve 2019’dan bu yana da Başbakan olan 43 yaşındaki Mette Frederiksen cam silerken çektirdiği fotoğrafı, “Hafta sonu ve kış güneşi. Geçtiğimiz aylarda pencereleri temizlemek için çok fazla zaman olmadığı ortaya çıktı. İyi Pazarlar” notuyla paylaştı.


Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Avrupa Konseyi’nin 17-18 Temmuz’da, Belçika’nın Brüksel kentinde yapılması kararlaştırılan Covid-19 ile mücadele konulu toplantısına katılmak için nikah tarihini ertelemişti.

Mette Frederiksen kimdir?

Haziran 2019’dan bu yana Danimarka’nın başbakanı ve Haziran 2015’ten bu yana Sosyal Demokratların Lideri olan Danimarkalı bir siyasetçi. Her iki görevi de üstlenen ikinci kadın, aynı zamanda Danimarka tarihinin en genç Başbakanı.

Bir sendikacı olarak kariyer yaptıktan sonra Frederiksen ilk kez 2001 genel seçimlerinde Kopenhag İlçesini temsil eden Folketing’e seçildi. Sosyal Demokratlar 2011 genel seçimini kazandıktan sonra, Başbakan Helle Thorning-Schmidt tarafından Çalışma Bakanı olarak atandı.

Daha sonra 2014 yılında Adalet Bakanı olarak terfi etti. Sosyal Demokratların 2015 genel seçimlerindeki yenilgisinden sonra, Thorning-Schmidt başbakanlıktan düşürüldü ve Frederiksen sonraki yerini seçerek Muhalefet Lideri oldu.

Frederiksen partisini sol ve orta sol partilerin (Sosyal Demokratlar, Sosyal Liberaller, Sosyalist Halk Partisi, Kırmızı-Yeşil İttifakı, Faroes Sosyal Demokrat Parti ve Grönland’ın bloğu) ile sonuçlanan 2019 genel seçimlerine götürdü.

Frederiksen daha sonra yeni bir hükûmet oluşturmak için nihayetinde başarılı müzakerelere öncülük etmek üzere Kraliçe II. Margrethe tarafından görevlendirildi ve 27 Haziran’da Başbakan olarak yemin etti.

İşte o paylaşım:

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 


Mette Frederiksen (@mette)’in paylaştığı bir gönderi

Hollanda’ya yerleşme başvuruları arttı: Şartlar neler?