Meteoroloji: İstanbul’da kar kalınlığı 30 santimetreye çıkacak!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, İstanbul’da kar kalınlığının 30 santimetreye kadar çıkacağını, yer yer tipi şeklinde yağış olacağını belirtti.

Meteoroloji: İstanbul da kar kalınlığı 30 santimetreye çıkacak

Meteoroloji: İstanbul’da kar kalınlığı 30 santimetreye çıkacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklıklarının 20 derece kadar düştüğü İstanbul’da kar kalınlığının 30 santimetreye kadar çıkacağını belirtti.


Yapılan açıklamada, “Kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır” denildi.

İstanbul’da gece saatlerinden itibaren hava sıcaklıkları 20 derece birden düştü. 10 gündür etkili olan bahar havası bugün yerini soğuk havaya ve sabah saatlerinde kentin bazı yerlerinde kar yağışına bıraktı.

13 Şubat Cumartesi günü gece saatlerinden itibaren ise kar yağışı etkisini artıracak.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü de açıklaması ile vatandaşları uyardı.

Marmara’da yoğun kar yağışı uyarısı

Yazılı olarak yapılan uyarıda şu ifadelere yer verildi:

• Marmara Bölgesinde yarın (12 Şubat 2021 Cumartesi) akşam saatlerinden sonra başlayacak olan kar yağışının zamanla kuvvetli yer yer yoğun kar (kıyılarda 5 ila 15 santimetre, iç kesimlerde 15-20, yüksek kesimlerde 20-30 santimetre) şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

• Kuzeydoğudan kuvvetli rüzgar ve fırtına (60-90 kilometre-saat) ile birlikte kar yağışının zaman zaman tipi şeklinde olması beklenmektedir. Kar yağışının meydana getireceği buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

istanbul meteoroloji

Zirai don tehlikesine dikkat!


MGM tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Pazar (14.02.2021) gününden itibaren yurdumuzun kıyılarında hafif iç kesimlerinde orta yer yer kuvvetli zirai don hadisesi beklendiğinden başta üreticilerimiz olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

Uzmanlar uyardı: Beklenen kar yağışı 1987, 2002 ve 2004’teki gibi olabilir!