Fatih Altaylı: Gerçekten merak ediyorum bu ülke yönetiliyor mu yoksa şimdilik idare mi ediliyor!

Fatih Altaylı: Bakan Koca, bir hafta önce yaptığı açıklamada Mayıs sonuna kadar en az 105 milyon doz aşının yapılmış olacağını söylemişti. Aynı Bakan Koca dün yaptığı açıklamada, tarihi 4 ay erteleyerek sonbahar aylarına öteledi. Geçerliliğini 1 hafta bile koruyamayan bir öngörü. Gerçekten merak ediyorum bu ülke yönetiliyor mu yoksa şimdilik idare mi ediliyor!

Fatih Altaylı

HaberTürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca‘nın “Görünen o ki, Koronavirüs kısa bir zaman zarfında grip gibi sıradan bir hastalık haline gelmeyecek ama 2020 yılına çöken kâbus, 2021’de aynı şekilde devam etmeyecektir.” açıklamasına ilişkin olarak, “Niye, neye dayanarak… Hangi bilimsel veri ile belli değil. Sanki bu olacakları biliyormuş gibi dün ne zaman adam oluruz bölümüne ‘Devlet yönetmenin öngörü gerektirdiği’ diye bir şey yazmışım. Gerçekten merak ediyorum bu ülke yönetiliyor mu yoksa şimdilik idare mi ediliyor!” düşüncesini dile getirdi.

Altaylı, “Tablo beklendiği gibi ilerliyor. Önce 10 binleri aştı, şimdi 15 binlere geldi. Yakında 20’leri geçecek. 3. dalga geldi de, henüz tsunami boyutunda değil. Onun da eli kulağındadır. Doğru düzgün bir denetim, kurallara uymayana yönelik bir ceza da şimdilik görülmüyor. Restoranlar, kafeler günah keçisi gibi gösterilse de, her yerde durum aynı. Durum lokantada da aynı, camide de. Parti kongresinde de. İş tamamen kontrolden çıkmış gibi görünüyor ve bu saatten Herkes biliyor ki, sayılar ne kadar artarsa artsın bundan böyle kolay kolay bir kapanma falan olmayacak.” görüşünü savundu.


“Gerçekten merak ediyorum bu ülke yönetiliyor mu yoksa şimdilik idare mi ediliyor!”

Fatih Altaylı, Habertürk’teki yazısında şunları kaydetti:

• Beklenen tek kurtuluş yolu aşı. Ya da “Aşı idi” demek daha mı doğru acaba? Bakan Koca, çok değil bir hafta kadar önce yaptığı açıklamada Mayıs sonuna kadar en az 105 milyon doz aşının yapılmış olacağını üzerine basarak söylemişti. Bu, toplumun yüzde 60’ının aşılanması ve ciddi bir sürü bağışıklığının elde edilip, hastalığın kontrol altına alınmasını sağlayacak bir sayıydı.


• Aynı Bakan Koca dün yaptığı basın toplantısında ise aşılanma tarihi 4 ay erteleyerek sonbahar aylarına öteledi. Geçerliliğini 1 hafta bile koruyamayan bir öngörü. 1 hafta bile sürmeyen bir umut.

• Ve bir yandan da aşıların gelmeyeceğinin belli olmasına paralel olarak 2021 ile ilgili bir “pozitif öngörü.” Niye, neye dayanarak… Hangi bilimsel veri ile belli değil.

• Sanki bu olacakları biliyormuş gibi dün ne zaman adam oluruz bölümüne “Devlet yönetmenin öngörü gerektirdiği” diye bir şey yazmışım. Gerçekten merak ediyorum bu ülke yönetiliyor mu yoksa şimdilik idare mi ediliyor!


• Dindar olacağız anladık. Kindar da olacağız onu da anladık. Peki acaba var olacak mıyız! Onu henüz anlayamadık!

Emin Çapa: Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını kim aldı, paramızı faiz lobisine mi verdiniz?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.