Yeni Akit gazetesinden hilafet çağrısı: 15 dakikada alınacak bir karar

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesini adeta sevinç çığlıklarıyla karşılayan gerici yayın organı Yeni Akit, bugün de sürmanşetinden ‘hilafet’ çağrısı yaptı. Haberde, Meclis’in hilafeti ’15 dakikada geri getirebileceği’ savunuldu.

yeni akit hilafet çağrısı manşet

Çağdışı fikirleriyle bilinen iktidara yakın yayın organlarından Yeni Akit, bugünkü sürmanşetiyle hilafet çağrısı yaparak, “Meclis isterse hilafeti ihya edebilir” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Ağırakça’nın görüşlerinin yer aldığı haberde, Türkiye’de tek partili dönemde ‘Müslümanların büyük sıkıntılar yaşadığı’, hilafetin kaldırılması, harf inkılabı, ‘şapka zulmünün’ ve ezanın Türkçe okutulmasının ‘şok’ etkisi yarattığı ifade edildi.


“Hilafet, Meclis’te 15 dakikada alınacak bir karardır”

Haberde İslam dünyasını bir araya getirecek tek şeyin ‘hilafet’ olduğu savunularak Ağırakça’nın ağzından şu sözler aktarıldı:

“Ümmet kısa sürede hilafetin etrafında birleşir. Hilafet ilga edilmedi, Meclis’e devredildi. Meclis kararı gözden geçirip, hilafeti ihya edebilir. 15 dakikada alınacak bir karardır.”

Yeni Akit’in manşetinde ise İstanbul Sözleşmesi yer aldı. “Akit ısrarla uyarmıştı” başlığının kullanıldığı manşet haberde, “Binlerce ailenin dağılmasına sebebiyet veren İstanbul Sözleşmesi’nin meydana getirdiği toplumsal yıkımı ve yol açtığı dramlarını ısrarcı haberleriyle gündeme taşıyan Akit, bir yanlışa daha engel oldu” denildi.

İşte o manşet:

yeni akit hilafet çağrısı


Türkiye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gece yarısı kararıyla, kadına yönelik şiddeti engelleme konusunda bir dizi hukuki düzenleme içeren İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmişti. Hukukçular, Meclis tarafından onaylanarak dahil olunan sözleşmeden, Anayasa’ya göre Erdoğan’ın kararıyla çıkılamayacağını belirtmişti. (Kaynak: BirGün)

İsmail Saymaz: AKP, İstanbul Sözleşmesi’ni tarikat ve cemaatlere diyet olarak verdi; artık kadının değil, şeyhin beyanı esastır