İsmail Saymaz: AKP, İstanbul Sözleşmesi’ni tarikat ve cemaatlere diyet olarak verdi; artık kadının değil, şeyhin beyanı esastır

Sözcü yazarı İsmail Saymaz: AK Parti, İstanbul Sözleşmesi’ni tarikat ve cemaatlere diyet olarak verdi; artık kadının değil, şeyhin beyanı esastır.

ismail saymaz istanbul sözleşmesi

Sözcü gazetesi yazarı İsmail Saymaz, İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı kararıyla feshedilmesine ilişkin olarak, “AK Parti, İstanbul Sözleşmesi’ni tarikat ve cemaatlere diyet olarak verdi; artık kadının değil, şeyhin beyanı esastır” yorumunu yaptı.

“Sümeyye Erdoğan’ın KADEM’i Sözleşme’yi savunurken Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sı karşı çıktı. Her zamanki gibi erkekler kazandı”

İsmail Saymaz yazısında, “İstanbul Sözleşmesi, 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı seçiminde iktidara destek sunan tarikat ve cemaatlerin siyasi şantaj meselesine dönüştü.


İtirazları şu şekilde: ‘Kadının beyanı esastır’ cümlesi ile erkeklerin mağdur edildiğini iddia ediyorlar. Aile içi şiddet tanımındaki ‘partner’ ifadesinin evlilik dışı ilişkiye; toplumsal cinsiyet ve cinsel tercih temelli ayrımcılık olmayacağına ilişkin hükmün eşcinselliğe hukuksal gerekçe ve rıza üreteceğini ileri sürüyorlar.

İsmailağa tarikatı, ‘gelecek nesiller adına’ sözleşmesinin feshini istedi.

Cübbeli Ahmet, ‘Tepki vermezsek yarın çoluk çocuğumuzu eşcinsellikten kurtaramayız’ dedi.

Aziz Mahmud Hüdai Vakfı, ‘Bu asil toplumda hiçbir kimse oğlunun bir başka erkekle yaşamasına, kızının lezbiyen olmasına, pedofili, zoofili, nekrofili, ensest gibi sapıklıklara asla rıza göstermeyecek’ diye buyurdu.

İhsan Şenocak, sözleşmenin toplu sekse kapı açtığını iddia etti.


Ebubekir Sofuoğlu, ‘Bu metin çok kan dökecek’ diye yazdı.

Yusuf Kaplan’a göre İstanbul Sözleşmesi ile İstanbul’un fethinin intikamı alınıyordu.

Sümeyye Erdoğan’ın KADEM’i sözleşmeyi savunurken… Bilal Erdoğan’ın TÜGVA’sı karşı çıktı. Her zamanki gibi erkekler kazandı.”

“AK Parti İstanbul Sözleşmesi’ni tarikat ve cemaatlere diyet olarak verdi”

İsmail Saymaz şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan, Saadet Partisi’ni Cumhur İttifakı’na katmak için sözleşmeyi kaldırma sözü verdi. En son Ve nihayet en son 10 yıl önce kanunla yürürlüğe konulmuş olan uluslararası sözleşme, bir kararname ile kaldırıldı. İşlemin hukuka aykırılığı bir yana… AK Parti, toplumsal tabanını bir arada tutabilmek ve iktidarda kalabilmek için İstanbul Sözleşmesi’ni tarikat ve cemaatlere diyet olarak verdi. Artık kadının değil, şeyhin beyanı esastır. O şeyhler ki… Kız çocuklarının erkeklerle yan yana okutulmadığı ve çalıştırılmadığı, kadınların eşini seçme özgürlüğünün bulunmadığı, çocuk yaşta nikahlandırıldığı, çok eşliliğin hüküm sürdüğü, aile içi şiddete devletin karıştırılmadığı bir köleliği arzuluyorlar.


Çarşafsız sokağa çıkmak ve erkeksiz seyahat etmek haram! Kot giymek ve kaşını aldırmak en büyük günah! Gülmek suç! İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması, saltanatlarını Nahide’lerin canları pahasına kuran zorbaların zaferidir. Daha şimdiden anayasadan laiklik ilkesinin çıkarıldığı ve hilafetin ilan edildiği bir karanlık için bileniyorlar. Ayasofya Camisi’nin imamı, atandığı günden beri laikliğin ruhuna Fatiha okuyor.”

Joe Biden’dan İstanbul Sözleşmesi açıklaması: Cesaret kırıcı bir geri adım


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.