Op. Dr. Ekrem Keskin: Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Meme büyütme ve küçültme estetiği nedir? Meme dikleştirme hangi durumlarda, nasıl yapılır? Ameliyat öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmeli? Op. Dr. Ekrem Keskin açıkladı…

Op. Dr. Ekrem Keskin - Meme dikleştirme nasıl yapılır?

Doğum sonrası kadınların en çok şikayetçi olduğu durumlardan biri de süt verme nedeniyle göğüslerde meydana gelen sarkmadır. Bu doğrultuda birçok bayan meme dikleştirme ameliyatına yönelir. Ameliyat sırasında memedeki sarkma durumu belirlenir ve sarkmaya neden olan fazla deri vücuttan atılır. Alınan derinin ardından altta kalan deri üstte yani meme ucuna doğru çekilerek dikiş atılır. Meme ucunda dikiş izi kalsa da bu görüntü zamanla ortadan kaybolacaktır. Meme dikleştirme sonrası meme başı daha dik görünür.

Op. Dr. Ekrem Keskin kimdir?

Op. Dr. Ekrem Keskin 1986 yılında İstanbul’da doğdu. 2010 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde eğitimini tamamlayarak Tıp Doktoru ünvanını aldı.

Aynı tarihte Tıpta Uzmanlık Sınavında (TUS) tercihini plastik cerrahi bölümünden yana yaptı. Sınavda dereceye girip, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi bölümünü kazandı.

Uzmanlık eğitimi döneminde eğitim sürecinin bir bölümünde 2016 yılında Cleveland Clinic Plastik ve Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Cleveland, OHIO-ABD’de James Zins, MD ve Raffi Gurunluoglu, MD denetimi altında burun, yüz estetiği ve meme estetiği üzerine eğitim aldı.

5 yıl süren Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi eğitimi sonrası ihtisasını tamamlayarak Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı oldu.

Op. Dr. Ekrem Keskin, halen Haydarpaşa Sultan Abdülhamit Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Uzman doktorluk görevinin ardından Kadıköy’deki özel muayenesinde muayane yapmakta ve ameliyatını Medicana Hastanesi ve Acıbadem Hastanelerinde yapmaya devam etmektedir.

Meme dikleştirme kimler olmalı?

Meme dikleştirme ameliyatı hızlı kilo alıp verme problemi yaşayan kişiler ile doğum sonrası sarkık ve hacimsiz göğüs yapısına sahip kişiler tarafından tercih edilir.

Meme büyütme operasyonunun önemi

Kadın fiziğinin tamamlayıcı parçası olan göğüsler doğuştan küçük ya da yapısal bir bozukluğa sahip olabilir. Bu doğrultuda yuvarlak ve dolgun bir görüntüye sahip olmak isteyen kadınlar meme büyütme operasyonuna yönelirler. Böylece vücut hatlarına, fiziki yapılarına uygun istenilen boyutta dolgun göğüslere sahip olurlar. Bu durum bayanları psikolojik ve sosyal açıdan oldukça rahatlatır. Özgüveni yükselen bayanlar kendilerini ayna karşısında daha iyi hissederler ve sosyal ilişkileri olumlu etkilenir. Meme büyütme ameliyatı ile hacimsiz ve küçük yapıdaki göğüsler uygulanan operasyonlar sonrasında istenilen boyutta bir forma kavuşur

Meme Büyütme Estetiği

Meme büyütme ameliyatı estetik kaygı ve şekilsel bozuklukları ortadan kaldırmak amacıyla yapılır. Uzman plastik cerrahlar tarafından yapılan ön muayene sonucunda kişinin omuz ve göğüs formu doğrultusunda meme büyütme ameliyatında kullanılacak malzemeye karar verilir. Yaygın bir şekilde kullanılan silikon yada su içerikli implantlar meme büyütme ameliyatlarında istenilen boyutu sağlaması açısından önemli bir role sahiptir. Böylece şekilli ve dolgun göğüsler cerrahi operasyonlar sonucunda elde edilir.

Meme büyütme hangi durumlarda yapılır?

Meme büyütme ameliyatı doğuştan küçük göğüs yapısına sahip bayanlar tarafından tercih edilir. Ayrıca meme büyütme ameliyatları meme kanseri hastaları, cinsiyet değiştirmek isteyen kişiler tarafından da en çok tercih edilen cerrahi operasyonlardan biridir.

Meme büyütme yöntemleri nelerdir?

Teknolojinin her geçen gün gelişme kaydetmesi medikal estetik alanında kullanılan cihaz ve malzemeleri daha donanımlı hale getirmiştir. Bu doğrultuda kadın vücuduna uyumlu bir şekilde tasarlanan silikon ve implantlar meme büyütme ameliyatında istenilen performansı sağlaması açısından büyük önem arz ediyor. Akışkan kıvama sahip silikonlar ile içerisi tuzlu su içerikli implantlar meme büyütme ameliyatında en çok talep gören ürünlerdir. Göğüs altında açılan cep şeklindeki bölgeye yerleştirilen bu maddeler istenilen boyutta tasarlanabilir. Meme büyütme ameliyatında silikon ve implant dışında kişinin vücudundan alınan yağ dokusu da kullanılabilir.

Meme küçültme öncesi hazırlık detayları nelerdir?

Meme küçültme ameliyatı olmaya karar veren hastaların öncelikli olarak plastik bir cerrahtan yardım alması gerekir. Hasta yapılan ön görüşmede ameliyattan beklentilerini dile getirerek yaşadığı sorunları detaylı bir şekilde doktora bildirir. Meme küçültme ameliyatında hastanın ameliyat öncesi kan tetkikleri yapılır ve memenin ultrasonografi görüntüsü alınır. Hasta ameliyata gelmeden bir süre önce kullanmış olduğu kan sulandırıcı ilaçları ve sigara gibi alışkanlıkları bırakması gerekir.

Meme küçültme sonrası nelere dikkat edilmeli?

Cerrahi bir operasyon olan meme küçültme ameliyatı sonrası hastanın düzenli bir dinlenme süreci geçirmesi gerekir. Meme bölgesi bandajlar ile sarılır ve içeride biriken kanın kolayca akması için meme içerisine küçük borular yerleştirilir. Göğüslerin toparlanması ve şekil alması için sporcu sütyeni önerilir. Bu süreçte hastanın ağır iş ve egzersizlerden uzak durması gerekir. Meme küçültme ameliyatı sonrası hasta boyun ve omuz kısmında rahatsızlık duyduğu ağrılardan kurtulma.