Delta plus varyantı: Yeni mutasyon tespit edildi, daha bulaşıcı ve tehlikeli!

Koronavirüste yeni mutasyon tespit edildi: Delta plus olarak isimlendirilen varyant daha bulaşıcı, daha tehlikeli ve şu ana kadar 40 kişide görüldü!

delta plus

Hindistan’da sağlık yetkilileri, ülkede endişe verici yeni bir “Delta plus” corona virüs çeşidinin ülkede her geçen gün daha da arttığını açıkladı. üğünü açıkladı.

Federal sağlık sekreteri Rajesh Bhushan basın toplantısında, Delta plus varyantının Delta varyantına göre daha bulaşıcı olduğunu söylerken, sağlık yetkilileri ülkede 40 Delta plus varyantı vakasının görüldüğünü bildirdi.


Hindistan’da, corona virüsün Delta varyantının (B.1.617) ardından ortaya çıkan Delta plus varyantının vaka sayısı 40’a yükseldiği açıklandı.

Hindistan’da corona virüsün Delta varyantının (B.1.617) ardından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğu ifade edilen Delta plus adlı yeni mutasyon görüldüğü bildirilmişti.

Ülkede toplam Delta plus varyantı vaka sayısının 40’a yükseldiği açıklandı.

Hindistan hükümeti tarafından yapılan açıklamada, “Delta plus varyantı Maharaştra, Kerala ve Madhya Pradesh’te görüldü. Şimdiye kadar 40 vaka tespit edildi. Önemli bir artış yok” denildi.

Maharaştra, Kerala ve Madhya Pradesh’e yeni varyantının yayılmaması için kalabalıkların ve toplantıların yasaklanmasıyla beraber corona virüse karşı alınan önlemlerin arttırılmaya talimat verildi.

Daha bulaşıcı ve tehlikeli

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından Hindistan varyant virüsünün daha bulaşıcı olduğunu açıklarken yeni belirlenen Delta plus varyantının ise Delta varyantından daha bulaşıcı ve tehlikeli olduğunu düşünülüyor.

Maharashtra’daki Hindistanlı sağlık uzmanlara göre, Delta plus ülkede üçüncü bir salgın dalgasını tetikleyebilecek.


Hindistan’da açıklanan son verilere göre toplam corona virüs vaka sayısı 30 milyon 28 bin 709’a ulaşırken corona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 390 bin 691 oldu.

Sağlık Bakanı Koca: Delta varyantı 16 ilde görüldü, yoğunluk İstanbul’da