Erdoğan’a aşı yanıtı: Kamuoyunda alay konusu olduk, bizi daha fazla rencide etmeyin!

Erdoğan’ın Almanya’da aşı fiyatının 100 – 150 Euro olduğuna ilişkin yaptığı açıklamaya, CHP Bavyera Münih Birliği’nden cevap geldi: “Alman kamuoyunda alay konusu olduk. Bizi daha fazla rencide etmeyin.”

erdoğan aşı

Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da aşınım ücretli olduğuna ait açıklamalarına Alman kamuoyunda tepkiler gelmeye devam ediyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AKP Sakarya Genişletilmiş İl Danışma Toplantısı’nda “Bugün Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri dahi bu aşıları ücretle yapıyorlar. Bugün İngiltere 100, 150 sterlinle aşı yapıyor. Bizse ücretsiz aşı yapıyoruz. Aramızdaki fark bu. Almanya’ya gidiyorsun bakıyorsun 100, 150 avro. Ama bizde böyle bir şey yok” şeklinde yaptığı konuşmaya Almanya’dan tepkiler geldi.


Erdoğan’ın Almanya’da aşı ücretinin 100, 150 Avro olduğuna ilişkin yaptığı açıklamaya, CHP Bavyera Münih Birliği’nden, “Alman kamuoyunda alay konusu olduk. Bizi daha fazla rencide etmeyin” şeklinde bir yanıt geldi.

“Alay konusu olduk”

CHP Bavyera Münih Birliği tarafından, “Almanya’da aşı ücretsizdir” denilerek yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da aşının 100-150 avroya yapıldığına ilişkin açıklamaları, Alman kamuoyunda ne yazık ki alay konusu olmuştur. Almanya’da aşı ücretleri federal hükümet tarafından karşılanır. Aşı merkezlerinin masraflarını ise federal hükümet ve eyalet hükümetleri birlikte karşılar.”

“Herhangi biri aransa, bu gülünç duruma düşülmezdi!”

Açıklamada ayrıca, şunlar kaydedildi:


“Türkiye Cumhurbaşkanının, 3,5 milyon Türk kökenli insanımızın yaşadığı Almanya’daki bu basit uygulamayı bile teyit edememesi, hükümetin halktan ve özellikle de gurbetçilerin sorunlarından ne kadar kopuk olduğunun bir işaretidir.

Almanya’da büyükelçilik, çok sayıda başkonsolosluk, yüzlerce sivil toplum örgütü bulunmaktadır. Bunlardan herhangi birine danışılsa, en azından 3,5 milyon insanımızdan herhangi biri aransa, bu konuda net bilgi alınabilir ve bu gülünç duruma düşülmezdi.

Kurumlar arasındaki koordinasyon eksikliğini de gözler önüne seren bu durum karşısında, Cumhuriyet Halk Partisi Bavyera Münih Birliği olarak üzüntü duyuyoruz. Devletimizin kurumlarının, ısrarla doğru olmayan açıklamalar yapması bizi rencide etmektedir.

Kurumlarımızdan, bu ve benzeri konularında daha dikkatli davranılmasını, daha duyarlı olunmasını bekliyoruz. Bu süreçte CHP Bavyera Münih olarak üzerimize düşen her türlü sorumluluğu da yerine getirmeye hazırız…”


Deniz Gezginci – Münih

Ne demişti – Erdoğan: Biz halkından aldığını halkına iade eden bir iktidarız


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.