AKP’yi eleştiren BBP’li kadın kolları il başkanı Fatma Yümlü ters kelepçe ile gözaltına alındı

AKP’yi eleştiren BBP’li kadın kolları başkanı Fatma Yümlü, maske takmadığı gerekçesiyle ters kelepçe ile gözaltına alındı: Zoruma giden ney biliyor musunuz? Bu ülkede katillere, tecavüzcülere kelepçe vurulmadı!

fatma yümlü bbp

Büyük Birlik Partisi (BBP) Ordu İl Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü, AKP’yi eleştiren sözler söylemesinin ardından ters kelepçeyle gözaltına alındı. Sosyal medyada yayın yapan bir kanalın konuğu olan Yümlü, “15 Temmuz’dan sonra herkeste bir korku algısı yaratıldı. Konuşursan seni içeri atarım, konuşursan sana ceza keserim korkusu oluştu. Biz niçin korkuyoruz hükümetten? Yanlışları söylemekten niye korkuyoruz?” demişti.

Fatma Yümlü, Ünye ilçesinde bulunan ve sosyal medyada yayın yapan bir TV kanalına konuk oldu. 30 Haziran akşamı yapılan programda vatandaşlardan gelen soruları da cevaplayan Yünlü, 2002 yılından 2007 yılına kadar AKP çatısı altında çalıştığını ancak daha sonra yaşanan bazı olaylar nedeniyle partiden uzaklaştığını söyleyerek, 2013 yılında BBP’ye geçtiğini açıkladı.


Programda AKP hükümetini eleştiren ve bir vatandaş olarak huzurlu, ekonomisi iyi, işsizlik sorunu, kadın cinayetleri olmayan, adaletli bir ülkede yaşamak istediğini söyleyen Yümlü şunları söyledi:

“Ne olur Cumhurbaşkanım bizim hakkımızı kimseye peşkeş çektirme. Bu halkın vebalini taşıyamazsın. Biriniz sorgulayın. Bugün İçişleri Bakanı Sedat Peker tarafından suçlanıyor. Anlattıkları doğru olmayabilir ama lütfen adalete müdahale etmeyin. Konuşamıyorlar ve adalet yerini bulamıyor. Lütfen Allah korkusu öne geçsin. Biri pudra şekerinden bahsediyor bir bakıyorsunuz bakanla fotoğrafı var. Bitcoinle insanları dolandıranın da bakanla fotoğrafı var. 2002’de “Milletvekili arabaları lükstür” diyen başbakan ne değişti o günden bu güne?”


“Ters kelepçe ile gözaltına alındım”

Sözcü’de yer alan habere göre, programda yaptığı açıklamalardan sonra BBP Ordu Kadın Kolları Başkanı Fatma Yümlü, kendisine ait iş yerine gelen polislerin ters kelepçe takarak gözaltına alındığını söyledi.

Polislerin, kendisini iş yerinde maske kullanmadığı ve temaslı olduğu iddiasıyla gözaltına aldıklarını ileri süren Yümlü, polis merkezine götürüldüğünü ancak ifadesi alınmadan serbest bırakıldığını söyledi.

Başına gelen olayı yargıya taşıyacağı için konuşmama kararı aldığını belirten Yümlü şunları dile getirdi:

“Zoruma giden ney biliyor musunuz? Bu ülkede katillere, tecavüzcülere kelepçe vurulmadı”


“Bir polis memuru, yanında getirdiği bayan polislere ‘tak kelepçeyi’ dedi. Dedim, ‘ben katil miyim ne kelepçesi neden bahsediyorsun’. Sonra ‘kapat dükkanı gidiyoruz’ dediler bana. Müşteriler ve arkadaşlar vardı. ‘Emniyete geleceksin’ dedi. ‘Siz geçin ben gelirim’ dedim. Müşteri gönderip gidecektim. Ben içeriye geld^fayim arkadaşları aşağıdan çağırıyorum, buraya geldiler beni kaçacak falan zannettiler herhalde, nereye kaçacaksam? O anı hatırlamıyorum bile. Kelepçeyi taktılar ve ben katilmişim gibi herkesin gözünün önünde beni arabaya götürdüler, hatta ‘arkaya bineceksin’ dedi. Zoruma giden ney biliyor musunuz? Bu ülkede katillere, tecavüzcülere kelepçe vurulmadı.” (Sözcü)

Marmaris’teki Kumlubük koyunun imara açılmasına tepki: Bu coğrafyaya yazık etmeyin!