Fiber optik altyapı: Geleceğin iletişim otobanı

Dijital dönüşüm kapsamında konuşulan 5G hizmetleri, akıllı şehirler, akıllı fabrikalar ve nesnelerin interneti (IoT) gibi tüm uygulamalar için, bu veri hızlarını destekleyebilecek tek iletişim altyapısı olarak “fiber optik çözümler” gerekiyor.

Fiber optik

Fiber optik bazlı iletişim, yüzlerce gigabit data iletme kapasitesiyle, diğer kablo türlerinden çok daha yüksek veri hızlarını destekleme yeteneğine sahiptir. IoT (nesnelerin interneti), akıllı şehirler, endüstri 4.0 uygulamaları gibi daha fazla veri yoğunluğuna olan talep artmaya devam ettikçe, fiber optik iletişim tüm bu yeni hizmetleri etkinleştirmek için en iyi bant genişliğini ve en hızlı servisi sunuyor.

Geleceğin iletişim teknolojileri içinde, fiber optik iletişim altyapısının olmazsa olmazlarından biri olduğunu kaydeden Canovate Group CTO’su Kıvanç İlal, şunları söyledi:


“Fiber optik altyapı, iletişim, güvenlik, bant genişliği, mesafe ve daha düşük genel maliyet gibi avantajlar sağlıyor. Gündemimizde olan IoT, endüstri 4.0, akıllı şehir uygulamaları gibi teknolojideki sürekli dönüşen gereksinimleri karşılayabilmesi nedeniyle de, en uzun kullanım ömrünü sunuyor. Halihazırda kullandığımız bakır kablo altyapısı, gelecek 3 – 4 yıl içerisinde, akıllı şehirler, IoT gibi yeni uygulamaları desteklemediği için yetersiz kalacak ve bu sistemlerin yeniden fiber optik altyapı ile yenilenmesi ihtiyacı doğacaktır.

Geleceğin iletişim otobanı olan fiber optik altyapı, ülkemiz için stratejik yatırımlar arasındadır. Canovate Group olarak, fiber optik alanında uçtan uca çözüm üreten dünyada ilk 10 firmanın arasındayız. Bu kapsamda operatörlerin transmisyon bölümlerinde kullanılan yüksek kapasiteli optik dağıtım çatılarından, harici tip dağıtım kabinetlerine ve bina içi fiber dağıtım kutularına uzanan son geniş bir ürün gamımız bulunuyor. İç pazardaki lider tüm operatörlere yerli olarak üretilen söz konusu ürünlerimizi uzun yıllardır sağlamaktayız. Yurtdışında ise, 40’ın üzerinde operatör ürünlerimizi kullanıyor. Bunlar arasında, Vodafone, Verizon, Claro, Deutsche Telecom, Etisalat gibi global büyük operatörleri söyleyebiliriz” dedi.

Çalışma masasına kadar fiber, en yüksek veri hızını en ekonomik şekilde sağlıyor

Çalışma masasına kadar fiber hakkında bilgiler veren Canovate Group CTO’su Kıvanç İlal, konuşmasına şöyle devam etti:


“Fiber To The Desk” (çalışma masasına kadar fiber) kavramı, fiber optik network alt yapının, doğrudan kullanıcı masasına kadar taşınması anlamına geliyor. Fiber optik altyapı, iş merkezleri, plazalar, akıllı fabrikalar, hastaneler, üniversiteler ve yüksek yoğunlukta kullanıcısı olan tüm işletmeler için en yüksek veri hızını, en ekonomik şekilde sağlayan teknolojidir.

Dünyada bilindiği gibi Güney Kore, Japonya, Singapur gibi ülkelerde fiberin oranı %90’ları bulmuştur. Dünya ortalamasının üzerinde olan ülkemizde, evlere kadar fiber uygulaması %8-9 civarındadır ve bu alanda yapılacak yatırımlar önümüzdeki süreçte daha da hız kazanacaktır. Nitekim, son bir yılı aşkın süredir pandemi nedeniyle artan, e-ticaret, online eğitim, sanal toplantılar gibi uygulamalar, fiber optik altyapı yatırımlarının ne kadar hayati ve stratejik bir süreç olduğunu bir kez daha göstermiştir” diye konuştu.

fiber internet

Veri güvenliğinde, fiber optik altyapı en güvenli seçenektir

Fiber optik altyapının, veri güvenliğindeki öneminin altını çizen Kıvanç İlal, şunları kaydetti:


“Fiber optik altyapılar, veri güvenliği ve siber güvenlik için son derece zaruridir. Bakanlıklar, güvenlik kurumları, finansal işletmeler gibi kurum ve kuruluşlar için, fiber optik altyapılar hayati şekilde önem taşıyor. Ayrıca, şuan yoğun olarak kullanımda olan bakır kablolar, dinlemeye ve verilerin çalınmasına açık bir iletim kanalı olduğu için, yakın gelecekte hızla uygulamadan çıkarılacaktır. Aynı zamanda, fiber optik altyapılar, yüksek seviyede enerjiye ihtiyaç duyan aktif cihaz sayısını düşürdüğü ve bakım kolaylığı sağladığı için %20-30 oranında maliyet avantajı da sağlıyor ve enerji kullanımını azalttığı için çevre dostu bir teknolojidir” şeklinde konuştu.

İBB İSTON, 3 boyutlu yazıcı (3D) ile 3+1 ev yapmaya başladı!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.