Anket: AKP seçmeninde Erdoğan rahatsızlığı artıyor

Metropoll’ün “Genel olarak düşündüğünüzde Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusuna AKP’li seçmenlerin verdiği “Hayır” yanıtı, temmuz ayında yüzde 8,9’dan yüzde 16,8’e yükseldi. Toplamda ise ‘Evet onaylıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 48,1, ‘Hayır onaylamıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 47 olarak hesaplandı. Anketin bir diğer şaşırtıcı sonucu ise “Onaylıyorum” diyen HDP’li seçmenin oranındaki artış oldu.

seçim anketi erdoğan

Araştırma şirketi Metropoll, ‘Türkiye’nin Nabzı Temmuz 2021’ araştırmasında bu kez yurttaşlara “Genel olarak düşündüğünüzde Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

‘Evet onaylıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 48,1, ‘Hayır onaylamıyorum’ diyenlerin oranı yüzde 47 olarak hesaplandı. Yüzde 4,9. ‘Fikrim yok/Cevap yok’ şıkkını işaretledi.


Araştırmaya katılanların oy verdikleri partilere göre dağılımına bakıldığında ise çarpıcı sonuçlar çıktı.

Aynı araştırmanın haziran ayı sonuçlarında Erdoğan’a görev onayı veren AKP’li seçmenin oranı yüzde 89 iken, temmuzda bu oran yüzde 81,3’e geriledi.

Yine haziran ayında, Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylamayanların oranı yüzde 8,9’du. Temmuz’da ise bu oran yüzde 16,8’e fırladı. Yani Erdoğan kendi tabanından yaklaşık 8 puan görev onayı kaybetti.

MHP’DEN GELEN DESTEK YÜKSELDİ

Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’nın diğer ortağı MHP seçmeninden gördüğü destek ise yükseldi.

Haziran ayındaki araştırmada Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylayan MHP’lilerin oranı yüzde 53,1 olarak ölçülmüştü. Temmuz ayında bu oran yüzde 76,8’e yükseldi.

Yine haziran ayında Erdoğan’ın tarzına ‘hayır’ diyen MHP’lilerin oranı yüzde 45,7 olarak hesaplanmıştı. Temmuzda bu oran yüzde 23,2’ye düştü. Erdoğan MHP’den aldığı onayı 23 puandan fazla artırmış oldu.


Anket

HDP’Lİ SEÇMENDE ŞAŞIRTICI SONUÇ

Araştırmada öne çıkan bir başka sonuç da HDP’li seçmenden Erdoğan’a gelen destekteki artış oldu.

Haziran ayında ‘Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylıyorum’ diyen HDP’li seçmenlerin oranı yüzde 12,4 çıkmıştı. Temmuz araştırmasında bu oran yüzde 32,9 olarak hesaplandı.

Haziranda ‘Hayır onaylamıyorum diyen HDP’lilerin oranı ise yüzde 87,6’dan yüzde 63,8’e düştü.

İYİ PARTİ’DE ARTTI, CHP’DE DÜŞTÜ

İYİ Partili seçmen haziranda yüzde 9,9 oranında ‘Erdoğan’ın görev yapış tarzını onaylıyorum’ derken, temmuzda yüzde 23 oranında ‘evet onaylıyorum’ yanıtını verdi.

CHP’de ise haziranda yüzde 11.9 olan ‘evet onaylıyorum’ yanıtı temmuzda yüzde 4’e kadar geriledi. Erdoğan’ı onaylamayan CHP’lilerin oranı ise yüzde 86,6’dan yüzde 91,7’ye yükseldi.

15 TEMMUZ’DAN BU YANA DÜŞÜYOR

Erdoğan görev onayı

Metropoll’ün Twitter hesabından paylaştığı grafiğe göre, Erdoğan’ın görev onayı, darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz 2016’da ulaştığı yüzde 67,6’lık seviyeden bu yana sürekli olarak düşüyor.


Erdoğan 15 Temmuz’dan sonra, görev onayı konusunda yüzde 55,8’den yukarıya çıkamadı.

Trendyol, ulaştığı değerlenme ile Türkiye’nin ilk decacorn’u oldu