Kararsızlar anketi: AKP’de büyük kayıp!

Metropoll Araştırma’nın, Ağustos ayı kararsız seçmen anketine göre bu grup içerisinde en çok kaybeden AKP oldu.

kararsız anket

Kararsızlar anketi: AKP’de büyük kayıp! Metropoll Araştırma, Ağustos ayı kararsız seçmen anketinin sonuçlarını açıkladı. Ankete göre Ağustos ayında, henüz bir partiye oy vermekte karar veremeyen seçmenlerin oranının yüksekliği dikkat çekerken, bu grup arasında en büyük kaybı AK Parti yaşadı.

‘Z kuşağı’ olarak adlandırılan genç seçmenle birlikte sonuca büyük etki edeceği belirtilen kararsız seçmenlerin oranına ilişkin son ankette ortaya çıkan sonuçlar şöyle:


Metropoll Araştırma, 2018 seçimlerinde oy verdikleri parti baz alınan katılımcılara “Bu pazar bir seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusunu soru. Katılımcılardan yüzde 21.2’i “kararsız” kalırken, kararsızlar arasında en büyük kaybı AK Parti yaşadı.

anket

Ağustos ayı itibariyle “Kararsızım” cevabı veren seçmenlerin yüzde 37’si eski AK Parti seçmeni olurken, iktidar partisini yüzde 15.8 ile CHP seçmeni, yüzde 5.3 ile İYİ Parti seçmeni, yüzde 3.3 ile de HDP seçmeni takip etti.

“Kararsız ve protesto seçmen en çok AKP’den koptu”

İşte paylaşılan anket sonuçları:

kararsızlar anketi

Dar gelirli seçmen analizi:

Gelecek seçimin sonucunda en etkili seçmen grubu dar gelirliler olacak. 2020-2021 yıllarında üçer aylık periyotlar halinde dar gelirli (aylık geliri 3000 TL ve altı olanlar) seçmenlerin parti tercihlerindeki değişim.

dar gelirli seçmen

“Yüz yüze eğitim için yeterli tedbirler alınmadı”

Yüz yüze eğitim için gerekli tedbirler alındı mı? Halkın yarısı alınmadığı kanısında.

okullar anketi

Sığınmacılar sorununu halkımızın büyük çoğunluğu uygulanan dış politikaya bağlıyor.

sığınmacılar dış politika

Özer Sencer: Halkımız Suriyeli sığınmacılar konusunda muhalefeti de suçluyor.

sığınmacı muhalefet

Taliban rejimine bakış

taliban anketi


Künye:

ağustos anket künye

“İktidar için pek iç açıcı olmayan anketler!”


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.