Korona belgeleri: ABD 2014-2019 yıllarında Wuhan’daki koronavirüs çalışmalarını fonlamış!

Korona belgeleri sızmaya devam ediyor: ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Wuhan’daki laboratuvardaki koronavirüs çalışmalarını fonlandığına dair yeni belgeler ortaya çıktı! Söz konusu belgelere göre; Çinli bilim insanları son 6 yıldır koronavirüs dahil biyolojik ve genetik silahlar üzerinde araştırmalar yürütüyor.

Korona belgeleri

Dünya yaklaşık 2 yıldır koronavirüsün pençesinde… İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen virüs 10 milyonlarca kişiye bulaştı ve 4 milyonun üzerinde insanın canına mal oldu.

Virüsün nasıl ve nerede ortaya çıktığına dair henüz bilim dünyasının üzerinde mutabık kaldığı bir bilgi mevcut değil. Ancak salgının başladığı günden beri pek çok kişi Wuhan’daki laboratuvara işaret ediyor.


Bu laboratuvarın işlev kazanabilmesi için ABD tarafından finanse edildiği iddiası ise ülkenin en önemli gündem başlıkları arasındaki yerini koruyor.

Yayınlanan son belgeler pandemi konusunda ABD’nin en yetkili ismi ve Beyaz Saray’da Trump’ın danışmanlığını yapan Dr. Anthony Fauci‘yi bir kez daha hedefteki adam konumuna getirdi.

Öyle ki ABD’li Senatör Rand Paul’a göre, yeni belgeler Fauci’nin Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün (NIH) Çin’in Wuhan laboratuvarında işlev kazanımı araştırmalarını finanse edecek boyutta yardım sağlamadığı yönündeki iddialarıyla çelişiyor.

Trump finansmanı 2020’de askıya aldı

New York Post’ta yer alan habere göre, 3,1 milyon dolarlık hibe, 2014 ile 2019 arasındaki beş yıllık bir süre için verildi. Finansman 2019’da yenilendikten sonra, Nisan 2020’de Trump yönetimi tarafından askıya alındı.

Aynı habere göre, bu 5 yıllık dönemde Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne 599 bin dolar yönlendirdi. Belgeler arasında Peter Daszak tarafından yönetilen EcoHealth Alliance’ın Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü’ne sunduğu, daha önce yayınlanmamış bir hibe teklifi de yer alıyor.

Dr. Fauci için flaş çağrı

‘Sürpriz sürpriz… Fauci yine yalan söyledi. Ve ajansının Wuhan’daki koronavirus araştırmasını finanse etmesi konusunda haklıydım’ diyen Paul, Adalet Bakanlığı’ndan Fauci’nin Kongre’ye verdiği ifadesini gözden geçirmesini istedi.

Başka bir rapora göre, NIH, Wuhan enstitüsünde toplam 65 araştırma projesini finanse etti. The Australian dergisi tarafından yayınlanan soruşturmada bunun Fauci’nin izin verdiğinden daha fazla olduğunun altını çizdi.


covid leak

Ayrıca birçok projenin ‘yarasa koronavirüsleri üzerine riskli araştırmalar’ içerdiği iddia edildi.

Yakında çıkacak olan ‘Wuhan’da Gerçekten Ne Oldu’ başlıklı bir kitaba dayanan rapor, üst düzey ABD’li yetkililerin Fauci’nin işlev kazanımı araştırmalarına yönelik bir NIH yasağını kaldırdığından habersiz olduğunu iddia ediyor.

Ne olmuştu: Çin’in korona belgelerindeki şok eden ifadeler

Geçtiğimiz aylarda Çin’in ‘Koronavirüs belgeleri’ ABD’li yetkililer tarafından ele geçirilmiş ve Çin’in sır gibi sakladığı proje deşifre olmuştu.

ABD basınında geniş yer bulan söz konusu belgelere göre, Çinli bilim insanları son altı yıldır koronavirüs dahil biyolojik ve genetik silahlar üzerinde araştırmalar yürütüyor.

Söz konusu belgelerde bu proje bir savaş durumunda ‘zaferin temel silahı’ olarak adlandırılıyor ve detaylı incelemeler sunuyor. Belgelerde Üçüncü Dünya Savaşı‘nın beklenenin aksine kimyasal ve nükleer silahlar ile değil, biyolojik silahlar ile yapılacağı tezi yer alıyor.

ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan iki atom bombasına atıfta bulunan belgelerde biyolojik silahların yeni bir dünya savaşında ‘zafer için temel silah’ olacağının altı çiziliyor.

Halk Kurtuluş Ordusu’nda görev alan bilim adamlarının hazırladığı dosya, hastalıkların ‘daha önce hiç görülmemiş bir şekilde’ silah yapmak için manipüle edilmesini incelediğini iddiası yer alıyor.


Belgelerde biyolojik silahların maksimum etkiyi göstermesi için gereken koşullar da özetleniyor. Belgelerde ‘biyolojik saldırı gece veya şafak vakti sabit rüzgar yönü olduğu zamanda yapılmalı’ ifadesi yer alıyor.

Türkiye’deki en kapsamlı araştırma: Yoğun bakımdakilerin yüzde 39’u çift doz Sinovac olmuş!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.